Pomáháme e-shopům růst

Mushfiq: rozhovor nejen o tom, jak prodal svůj první web za 25 000 dolarů

Rozhovor flippování webů

Mushfiq se svým týmem vykupuje zanedbané weby, které oživí a s následným ziskem prodává dalším zájemcům za vyšší částky. V angličtině se tomu říká tzv. site flipping.

S online marketingem začal v roce 2008, kdy vytvořil svůj první web. Ten za 2 roky prodal za částku 25 000 dolarů. A to ve 20 letech.

Kromě prodeje webových stránek provozuje projekt Thewebsiteflip.com, kde učí ostatní, jak správně budovat a přeprodávat weby. Část obsahu je zdarma, některé částí a kurzy jsou placené.

V rozhovoru se dozvíte jeho cestu a jaké chyby za svojí kariéru udělal. Nezapomeneme se zeptat ani na to, jak postupovat při nákupu nového webu.

(The interview in English can be found below Czech translation)

Od roku 2008 budujete prvotřídní tým odborníků, kteří vám pomáhají provozovat a rozvíjet weby ve vašem portfoliu. Zaměřujete se na nákup webů, jejich růst a následný prodej. Jste partnerským zprostředkovatelem na tržišti Flippa, kde jste se svým týmem uskutečnili více než 140 transakcí s webovými stránkami. Mnoho s šestimístnými částkami. Úžasné výsledky! Co vás přivedlo k flippingu webových stránek?

V mnoha ohledech to bylo štěstí. První webovou stránku jsem začal budovat na vysoké škole v roce 2008 poté, co jsem hledal způsoby, jak vydělávat online. Věděl jsem hodně o technologii VOIP a věřil v její budoucnost, takže jsem začal budovat webové stránky, které přinesly dost na to, abych si nemusel brát studentské půjčky. 

Když mě oslovila jedna společnost s žádostí o koupi stránky, otevřela mi poznání, že tento typ akvizice je běžný. Po tomto prvním prodeji, který mi vynesl 25 000 dolarů, což bylo za webové stránky relativně málo, ale pro vysokoškoláka to byla enormní suma, jsem do toho okamžitě spadnul a hned jsem začal hledat způsob, jak tento proces opakovat, a samozřejmě jsem se měl velmi dobře!

mushfig

Mushfiq. Zdroj: thewebsiteflip.com/about

Vaším prvním projektem byla stránka CheapestVOIPCalls.net, na které jste pracoval během vysoké školy a poté jste ji prodal společnosti Slashdot Media. Co jste se naučil během první akvizice?

Jednou z hlavních věcí, které jsem se naučil, bylo, jak důležité je mít zavedený systém, zejména kvůli tomu, kolik dovedností jsem potřeboval zvládnout, pokud jsem chtěl získat konzistentní výsledky prodeje webových stránek. Potřeboval jsem se naučit SEO (které se v posledním desetiletí nesmírně změnilo a mění), jak vybudovat dobrou strukturu webových stránek, jak je zpeněžit a další dovednosti.

Mým záměrem bylo prodávat stránky stabilně a k tomu jsem potřeboval tyto dovednosti zvládnout, pochopit mnohem lépe online trh a dozvědět se více o tom, jak fungují akvizice, abych se ujistil, že mám vše, co potřebuji k tomu, aby se mi v online prostoru dařilo.

Jakých chyb jste se dopustili při prvních akvizicích?

Největší chybou, kterou jsem udělal, bylo, že jsem nevybudoval skutečné značky. Budování a ranking stránek byl tehdy mnohem jednodušší. Stačilo vytvořit web s klíčovými slovy podle přesné shody na všech stránkách, použít několik PBN k hromadné produkci spamových odkazů a dobrý ranking byl na světě.

Pak vyšly aktualizace Google Penguin a Google Panda a několik stránek, které jsem měl, bylo během aktualizací zdecimováno. Vzhledem k tomu, že jsem byl stále relativně nový v obchodu se stránkami, stálo mě to obrovskou část mého rozpočtu. 

Poté jsem začal budovat skutečné značky a při hledání stránek, které jsem chtěl získat, jsem se soustředil pouze na stránky bez PBN odkazů, které byly skutečnými značkami namísto nadměrně optimalizovaných specializovaných stránek. Skutečné značky vždy dokázaly lépe přestát velké změny zaváděné společností Google.

Jak vyhledáváte webové stránky k prodeji? Používáte pouze tržiště jako Flippa nebo Empire Flippers nebo také přímo kontaktujete vlastníky webových stránek?

Používám vlastně všechny tyto metody. Vždycky hledám možnosti uskutečnit dobrý obchod, takže studuji nové stránky na Flippa i Empire Flippers, mezi mnoha dalšími, ale také se dívám na různé specifické stránky, které by mohli mít potenciál pro dobrou soukromou obchodní transakci.

 Některé z mých nejlepších obchodů začínají oslovením majitelů stránek, kteří neměli v plánu stránky prodat a vyjednávání podmínek prodeje se uskutečňuje přímo, ale to často trvá mnohem déle a je to náročnější.

Které vlastnosti jsou pro vás při hodnocení potenciálu webových stránek nejdůležitější?

V první řadě je třeba se ujistit, že stránky nemají žádné diskvalifikační červené vlajky. Když se dívám na potenciální obchody, ve skutečnosti hledám jakýkoliv důvod, proč transakci neuskutečnit. Pokud ho nemůžu najít, teprve pak pokračuji dál.

Poté existuje mnoho dalších věcí, které hledám, ale jsem obzvláště nadšený, když vidím stránky, které mají: výjimečně vysoké množství zpětných odkazů, které by bylo těžké replikovat, odborný obsah a současně špatnou monetizaci.

Pokud web dělá hodně věcí správně, ale má špatné zpeněžení svého obsahu, pak vím, že několik snadných změn může vytvořit velmi rychlý a ziskový obrat ještě předtím, než ho rozšířím a doplním dalším obsahem a dlouhodobou SEO prací. Tyto typy snadných změn jsou neocenitelné.

Jaké nástroje používáte pro hodnocení webových stránek?

Placený Ahrefs backlink checker je důležitým nástrojem pro hledání PBN nebo spamových odkazů, stejně jako pro identifikaci silných zpětných odkazů, které by byly plusem. Internet Archive je klíčový bezplatný nástroj, který mi ukazuje historii domény, takže mohu vidět každou webovou stránku, která byla na dané doméně.

Jakmile se objeví nějaký zájem, budu chtít vidět skutečná čísla návštěvnosti z Google Analytics, Google Search Console a doklad o příjmech z programů, jako je Amazon. Potvrzení těchto čísel je klíčovou součástí mého procesu due diligence.

Nakonec se ujistím, že jsem zkontroloval Google Trends, abych zjistil, zda je daná nika v růstu nebo poklesu.
Jaký je průměrný násobek, který zaplatíte za projekt?

To se liší od případu k případu. Pokud nakupuji z nabídky na Flippa nebo Empire Flippers, pak jsem mnohokrát na stejné cenové úrovni s nabídkami na volném trhu.

U soukromých obchodů to opravdu záleží na jednotlivém případu. Někdy se dostanu k dobrému obchodu, zatímco existují i situace, kdy jsem kupříkladu zaplatil 75x měsíční obrat (Případová Studie), protože potenciál webu po několika snadných úpravách byl tak dobrý, že jsem stále cítil, že jsem udělal skvělý obchod i při mnohem vyšším násobku.

To není běžné, nicméně pokud je zpeněžení dost špatné, ale všechno ostatní vypadá dobře, pak může stát za to zaplatit hodně nad tržní hodnotu založenou na příjmech, abyste web získali.

Většina akvizic však pravděpodobně spadá do rozsahu 25x až 40x, i když vždy vyjednávám o nejlepším možném řešení.

Jaké jsou první kroky, které po zakoupení webu implementujete ke zvýšení návštěvnosti a příjmů?

Vždy hledám snadné změny a zavádím základní opatření. Je rychlost webu vynikající? Je samotný web dobře navržen a formátován? Jsou články správně formátovány a dobře používají nadpisy?

První měsíc je často stráven opravou všech základních změn a hledáním rychlých upgradů pro nastartování monetizace obsahu. Pokud byl web ve službě AdSense, přechod na Mediavine nebo AdThrive je snadný způsob, jak výrazně zvýšit příjmy webu. Pokud má web dostatečnou návštěvnost, vyjednávám lepší nabídky se společnostmi za vyšší affiliate provizi než poskytuje Amazon, nebo bonus od nich za každý prodej uskutečněný prostřednictvím Amazonu.

Přidání videoreklam je často skvělý způsob, jak získat pro web další příjem.

Dalším krokem je masivní přidání obsahu. Zaměřuji se na snadný ranking pojmů a témat dlouhých klíčových slov, abych vybudoval odborný tematický obsah, získal rychlejší ranking a přinesl webu další návštěvnost. Pokud jsou mé výzkumné a monetizační pohyby na místě, nebude trvat dlouho, než čísla příjmů prudce vzrostou.

Jak dlouho trvá v průměru růst webových stránek a jejich prodej?

Prodej většiny webových stránek znamená proces trvající 18 až 24 měsíců. Některé prodeje trvají trochu déle, některé jsou o něco kratší, ale obecně plánuji při prodeji webu dvouletý proces od začátku do ukončení.

Kdo je ve vašem skvělém týmu? Jaké jsou jejich role a odpovědnost?

Tým se neustále rozrůstá a mění, ale vždy hledám talentované kolegy, kteří mají potenciál pomoci mému podnikání. 

Právě teď mám v analytickém týmu analytika pro prodej webů a analytika domén, technického analytika a v redakčním týmu dva technické redaktory, nemluvě o několika redaktorech, editorech a VA, kteří pracují jako tým na stránkách, které získávám pro účely prodeje.

Kdykoli potřebuji pomoc v oblasti, kde mám méně zkušeností, neváhám oslovit odborníky, kteří přispívají v dané oblasti svými znalostmi nebo profesionály, aby mi pomohli. To mi umožňuje soustředit se na to, co umím nejlépe.

Pokud má někdo zájem o podnikání v oblasti prodeje webových stránek, skvělým zdrojem strategií a taktik je Easywins.io. Můžete se s námi podělit o jednu nebo dvě strategie, které opravdu fungují?

Příliš mnoho majitelů stránek nerozumí diverzifikaci obsahu. Jedná se buď o veškerý informační obsah bez affiliate příjmů, nebo o obsah bez recenzí / nevázaný na affiliate, bez informačního obsahu. 

Mít spoustu obou typů obsahu znamená získat více ze zobrazování reklam a affiliate příjmů, což činí web ziskovějším a je pravděpodobnější, že bude stále vydělávat i po zásadních aktualizacích společností Google.

Druhou strategií je přidání 2-3 výzev k akci (CTA) v dlouhodobém obsahu. Míra konverze pro relevantní affiliate produkty nebo kurzy, nebo dokonce shromažďování e-mailů pro tvorbu seznamu, vystřelí přes střechu, když je v článku umístěno jen několik dobrých CTA.

Jakou radu byste o podnikání dali svému mladšímu já?

Zaměř se na značku. Zkratky přicházejí a odcházejí, konkrétní technické strategie také přicházejí a odcházejí, ale když se vždy zaměříš na budování konzistentní kvalitní značky, detailní práce má buď tendenci se o sebe postarat, nebo na tom nebude až tak záležet ve srovnání s výsledky z hlavní práce.

Druhou je vždy testovat a ptát se. Mnoho lidí vyjednává proti svým vlastním zájmům nebo má předpoklady, které prostě nejsou správné, a to platí i pro mě. Kladení otázek a pro obě strany náročné vyjednávání je normální, takže testujte věci, ptejte se a užívejte si celý proces.

Ztráta na jediném obchodu nikdy nepotopí vaše podnikání, pokud máte dobré dovednosti a procesy.

Díky za tento skvělý rozhovor a také za váš skvělý newsletter, který vřele doporučuji. 

Hodně štěstí Mushfiq!


Original ENGLISH version:

Since 2008 you have been building a world-class team of growth experts that help operate and grow your portfolio sites. You focus on buying, growing, and selling websites. You are a partner broker on Flippa's marketplace, where you and your team have done 140+ website transactions with many 6-figure exits. Amazing results! What got you interested in website flipping?

In many ways this was a result of good fortune. I started building that first website while in college in 2008 after searching for ways to make money online. I knew a lot about VOIP technology and believed in its future, so I started building a website that brought in enough so I didn’t have to take out student loans. 

When a company approached me about buying the site, it opened up the realization that this type of acquisition was common. After that first sale of $25,000, which was relatively small for a website but seemed like an enormous amount of money for a college kid, I was hooked and immediately started looking for a way to repeat the process, and obviously that has treated me very well!

Your first project was CheapestVOIPCalls.net, which you have been working on during the college and then acquired by Slashdot Media. What did you learn during the first acquisition? 

One of the major things I learned was how important it was to have a system in place, especially because of how many skills I needed to master if I was going to get consistent results website flipping. I needed to learn SEO (which has changed enormously in the last decade and change), how to build a good website structure, monetization, and more.

If I was going to consistently flip sites I needed to master these skills, understand the online marketplace much better, and learn more about how acquisitions in the space worked so I could make sure I had everything I needed to thrive in the space.

What mistakes did you make in the first acquisitions? 

The biggest mistake I made was not building real brands. Building and ranking sites was easier back then. You could put up a site with exact match keywords all over the place, use some PBNs to mass produce spammy links, and you would rank.

Then the Google Penguin and Google Panda updates came out and several sites I had were decimated in the updates. Since I was still relatively new to website flipping, that cost me a huge part of my budget. 

After that I started building real brands and for sites I would acquire, I’d only look at sites with no PBN links that were brands instead of over-optimized niche sites. Real brands could always weather big changes from Google better.

How do you search for websites for sale? Do you only use marketplaces like Flippa or Empire Flippers or you also contact the website owners directly? 

I actually use all of these methods. I’m always looking for a good deal so I study new listings on both Flippa and Empire Flippers, among many others, but I’ll also look at various niches I’m interested in searching for a site that would make a good private deal. 

Some of my best deals have come from reaching out to site owners who didn’t have a site up for sale and negotiating directly, but this does often take a lot more leg work.

Which attributes are the most important for you when evaluating websites potential? 

First and foremost is making sure there are no disqualifying red flags. When I’m looking at potential deals I’m actually looking for any reason to not do the deal. If I can’t find one, only then do I proceed forward.

After that there are many things I’m looking for, but I’m especially excited when I see sites that have: exceptional high-level backlinks that would be hard to replicate, expert-level content, and poor monetization.

If the site is doing a lot right but has terrible monetization, then I know a few easy wins can create a very fast and profitable turnaround even before I scale it up with more content and long-term SEO work. Those types of Easy Wins are invaluable.

Which tools do you use for website evaluation?

The paid Ahrefs backlink checker is an important tool for looking for PBN or spam links, as well as identifying strong backlinks that would be a plus. The Internet Archive is a crucial free tool that shows me the history of a domain name so I can see every website that used to be on the domain name.

Once there is some interest I will want to see the actual traffic numbers from the seller’s Google Analytics, Google Search Console, and proof of income from programs like Amazon. Confirming these numbers is a crucial part of my due diligence process.

Finally, I make sure to check Google Trends to see if the niche is healthy or in decline.
What is the average multiple you pay for a project?

This varies from deal to deal. If I’m buying from a listing on Flippa or Empire Flippers then many times I’m in line with what sites are going for on the open market.

For private deals it really depends on the deal. Sometimes I get a good deal, while there are limited situations where I’ve paid 75x monthly revenue (Case Study) because the potential of the site after some easy win adjustments was so good I still felt like I was getting a great deal at that much higher multiple.

This isn’t common, but if the monetization is bad enough but everything else looks good, then it can be worth paying well over earnings-based market value to get the site.

However, most acquisitions probably fall in the 25x to 40x range, though I will always negotiate for the best deal.

After you purchase a website, what are the first steps you implement to increase traffic and revenue?

I always look for easy wins and fundamentals. Is the site speed excellent? Is the site itself well-designed and formatted? Are articles properly formatted and use headers well?

The first month is often spent fixing all the fundamentals and looking for quick monetization upgrades. If a site was on AdSense, moving to Mediavine or AdThrive is an easy way to strongly increase earnings. If the site has enough traffic I negotiate better deals with companies for a higher affiliate rate than Amazon provides, or a bonus from them for each sale made through Amazon.

Adding video ads is often a great way to add extra income.

The next step is a massive addition of content. I focus on easy to rank for longtail keyword terms and topics to build topical authority, get faster rankings, and bring in extra traffic. If my research and monetization moves are on point, it won’t take long for the revenue numbers to soar.

How long does it take on average to grow a website and flip it?

Most websites are an 18 to 24 month process. Some take a little bit longer, some others are a bit shorter but generally I plan on a two year process from start to finish when flipping a site.

Who is on your great team? What are their roles and responsibilities? 

The team is always growing and changing, but I’m always looking for talented individuals who can help my business. 

Right now I have a website deal analyst and domain analyst on the Analytics Team, a technical analyst and two technical writers on the Editorial Team, not to mention multiple writers, editors, and VAs who work as a team on the sites I acquire for flipping.

Whenever I need help in an area where I have less experience, I don’t hesitate to reach out to contributing experts or professionals to help out. This allows me to focus on what I do best.

If someone is interested in website flipping, you have a great source of strategies and tactics on Easywins.io. Can you share with us one or two strategies, which really work? 

Too many site owners don’t understand content diversification. They are either all informational content with no affiliate earnings, or all review/affiliate based with no informational content. 

Having a lot of both types of content means getting more out of display ads and affiliate earnings, making the site more profitable and more likely to still be earning after a major Google update.

A second strategy is adding 2-3 call to actions (CTA) in longform content. The conversion rate for relevant affiliate products or courses, or even gathering emails for a list, shoots through the roof when just a few good CTAs are added in an article.

What is some advice you would give to your younger self about business?

Focus on the brand. Shortcuts come and go, specific technical strategies come and go, but when you are always focused on building a consistent quality brand, the detail work either tends to take care of itself or it won’t matter enough compared to the results from the main work.

The other is to always test and ask. Many people will negotiate against themselves or have assumptions that just aren’t correct, and this applied to me, too. Asking questions and having a back and forth negotiation is normal, so test things, ask questions, and enjoy the process.

Losing out on a single deal is never going to sink your business if you have good skills and processes in place.


Peter Chodelka
 

Affiliate marketingu sa venujem od roku 2012 a mám s ním skúsenosti zo všetkých strán, ako partner, inzerent a aj ako manažer siete. Preto sa vždy snažím o to, aby bola spolupráca výhodná pre všetky strany. Pre sieť Affial zháňam predovšetkým nových inzerentov, oslovujem nových partnerov a nastavujem procesy, ktoré pomáhajú sieti rásť.

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 1 komentářů
Mesačné zhrnutie – jún 2022 | Affial.com - 1.7.2022

[…] ​Mushfiq: rozhovor nejen o tom, jak prodal svůj první web za 25 000 dolarů […]

Reply

Váš komentář: