Pomáháme e-shopům růst

Rozhovor: Radoslav Černý z Ecoblog.cz, 25% produktů k recenzi dostávám zdarma

Máme tu rozhovor s affiliate partnerem, kterého dokázal tento způsob marketingu uživit již od prvních měsíců. Jeho blog se zaměřuje na poměrně nový trend: eko & zero-waste. V rozhovoru se dozvíte informace ohledně projektu EcoBlog, jaké nástroje používá Radek v práci a třeba také jeho názor na digitální nomádství.

Aktualizace k 17.03.2022. Radkův měsíční příjem z webu Ecoblog.cz se pohybuje mezi 60 až 90 tisíci za měsíc! V affiliate marketingu má šanci každý.

Ecoblog.cz

 

Ahoj Radku, na začátek ti chci poděkovat, že si souhlasil s rozhovorem. Můžeš se nám trochu představit?

Ahoj Libore, online marketing dělám už 6 let a začínal jsem s PPC reklamou na Seznamu a Googlu. Měl jsem také takový malý oborový blog, kde jsem psal o financích a měl pár tisícovek věrných čtenářů, kde jsem si zkoušel první krůčky s affiliate marketingem.

 

Tento rozhovor vznikl především kvůli tvému projektu EcoBlog.cz. Je to jediný projekt, který máš, nebo jdeš cestou diverzifikace a vlastníš více webů?

Ecoblog jsem vytvořil na začátku roku 2019 hlavně proto, že mě téma ekologie samotného zajímalo a taky proto, že jsem se nadchnul článkem v lednovém Forbesu, kde se psalo o eshopu Econea. Když jsem viděl, že mají affiliate program, tak nebylo co řešit. Koupil jsem pár jejich produktů, začal jsem je používat a popsal jsem svou zkušenost s nimi.

Nejedná se o můj hlavní projekt, mám s dalšími dvěma kolegy firmu na online marketing, kde se věnujeme affilu a náš trh jsou anglicky mluvící země.

 

Můžeš nám říct, proč si zvolil právě segment „Ekologie & Zero-waste?“ Byl to pro tebe pouze lukrativní obor, případně máš k tomu blízko i v reálném životě?

Je to zajímavé, ale tohle téma mi předtím blízké nebylo. Vše změnil až ten zmíněný článek, který mě dostal a od té doby se tímto svým koníčkem bavím. Přináší mi to radost, protože píšu jen o tom, co sám používám a co mě baví. Současně také přemýšlím o tom, jak to může vydělávat.

 

Hodně affiláků neví, jak vůbec začít. Myslí si, že rozběhnout web je finančně náročné a potřebuješ k tomu skills v programování. Přesto většině v začátcích stačí wordpress a free šablona. Jak si postupoval v začátcích ty?

Koupil jsem si doménu, což je otázka 145 Kč bez DPH ročně a webhosting za další necelé 4 stovky. WordPress je zadarmo a placená šablona, kterou jsem si pořídil, stála cca 50 dolarů. Začínal jsem ale na šabloně zdarma. Mé první články byly o 15 produktech, které jsem si koupil do domácnosti – šampon, sprchový gel, atd. a knížka o zero-waste.

Ty produkty bych si stejně koupil, i kdybych neměl blog. Takže jsem psal nakonec o produktech, které jsem sám denně používal a tématech, o kterých jsem si přečetl v knížce.

 

Plnit magazín stále novým obsahem je časově/finančně náročné. Co se týče obsahu pro tvůj hlavní projekt EcoBlog. Píšeš si všechny články sám, nebo kupuješ?

Krom recenzí produktů, které sám používám, mi občas pomůže přítelkyně s produkty pro ženy. Pár článků mi napsal i copywriter, ale to už bych neopakoval, protože se mi daleko více osvědčily vlastní články podložené mou vlastní zkušeností. Se psaním nemám problém, protože mě baví zkoušet nové věci a pak o nich psát.

 

Pamatuješ si, po jaké době přišla první konverze a kolik činila?

První konverze přišla hned první měsíc, protože jsem napsal ebook o tom, jak začít s ekologickou domácností a pustil na to lehce facebookovou reklamu. V ebooku jsem popisoval produkty, které používám a odkazoval na daný eshop s affiliate linky.

První provize z vyhledávačů přišla asi po 2 měsících. Průměrná provize je okolo 100,- Kč za objednávky eko produktů, které propaguji.

 

Všiml jsem si, že kombinuješ blog (většinou recenze) s XML katalogem ekologických produktů. Trackuješ, přes co ti chodí nejvíce konverzí?

XML katalog jsem začal používat pár měsíců nazpět, hodně mi s tím pomohl kamarád, který má s katalogy mnohaleté zkušenosti. V současné době, po cca 3 měsících mi z katalogu chodí cca 30% objednávek a tento podíl roste.

 

U tvých recenzí jsem si všiml, že často produkt opravdu dlouhou dobu testuješ. Výrobky k recenzi si kupuješ, nebo dostáváš od inzerentů zdarma?

Řekl jsem si, že první rok budu vše, co vydělám investovat nazpět. Takže si často nenechávám provize vyplácet, ale přeměňuji je na vouchery, které uplatňuji na objednání nových produktů. Když tenhle přístup eshopy vidí, tak mi často sami nabídnou, že mi pošlou své další produkty, abych o nich napsal.

Tato část činí tak 25% ze všech produktů, o kterých jsem zatím psal. Zbytek produktů kupuji z toho, co mi blog vydělá.

 

radoslav cerny

 

Co ti v affiliate marketingu nejvíce funguje? 

Historicky jsem začínal na PPC a dosud se mu věnuji a až tento rok jsem se začal věnovat SEO. S tím hodně mi pomohli ostatní kamarádi affiláci, kteří se SEO věnují naplno. Takže, abych odpověděl na Tvou otázku – u Ecoblogu mi nejvíce funguje vlastní obsah napsaný se zaměřením pro čtenáře, ale udělaný tak, aby byl atraktivní i pro SEO.

U ostatních projektů je to kombinace vlastního obsahu propagovaná pomocí FB reklam a PPC.

 

Nemusíš samozřejmě zmiňovat částku, jde spíše o motivaci pro nové začínající „affiláky.“ Uživí tě v tuto chvíli affiliate marketing?

Affiliate marketing mě živil od začátku. Asi jsem měl štěstí na své učitele a moc mě to bavilo. Když jsem začínal, tak jsem se díval, ve kterých segmentech se točí velké peníze a začal jsem s infoprodukty.

 

Affiliate trh se v posledních letech dost mění. Úroveň projektů šla nahoru a stíhat konkurenci je stále náročnější. Jak to řešíš ty?

Vždycky jsem hodně četl cokoliv, co se dalo o online marketingu zjistit a poslouchal podcasty na smartpassiveincome.com.

Dnes jsem se absolutně našel na blogu Briana Deana backlinko.com. Našel jsem jej díky linkbuildingu, ale až tam jsem pochopil, že nejdřív musíš mít skvělý obsah a až pak řešit zpětné odkazy. K tomu skvělému obsahu mám ještě hodně daleko, ale nevzdávám se a makám na tom.

 

Můžeš nám sdělit, jaké nástroje k práci používáš?

Já vlastně žádné extra placené nástroje k provozování Ecoblogu nemám. Mám svůj Macbook, iPhonem dělám fotky produktů. Když potřebuji zanalyzovat nějakou konkurenční nebo produktovou stránku, tak požádám někoho, kdo používá Ahrefs. To mi na začátku hodně pomohlo s tím, jakým produktům se věnovat.

Dále pracuji s nástroji v Skliku a Google Ads, abych zjistil, která klíčová slova jsou hledaná. Oba nástroje jsou zadarmo. A nedá se pracovat bez analytiky toho, odkud objednávky chodí. K tomu mi ale zatím stačí sledovat Google Analytics, kanály v affil odkazech, které poskytuje affiliate síť nebo Affilbox. Takže opět žádný výdaj 🙂

Ve firmě ale používáme mnoho placených nástrojů jako např. FunnelFlux na podrobnou analýzu návštěvníků.

 

Často se řeší produktivita, která především u začátečníků není dobrá. Jak seš na tom ty? Užíváš při své práci nějaký „doping,“ který ti pomáhá udržet pozornost a zvýšit výkon?

Každé ráno až dopoledne piju bulletproof coffee, což je věc vymyšlená Davem Aspreym. Mám to místo snídaně a svačiny, protože je to vlastně káva s máslem a MCT olejem, která mě udrží čilého od rána, cca 6:30 do 12 hodin. Je to součástí přerušovaného půstu, kdy nejím od 8 hodin večer do 12 hodin následujícího dne.

Takže dopoledne je má hlavní pracovní doba, která je vyčleněna na tzv. hlubokou práci, kdy se věnuju projektům, které jsou stěžejní.

 

Kolik hodin denně pracuješ? Děláš i o víkendu?

Denně naplno pracuju dopoledne, abych stihnul ty nejdůležitější věci. Odpoledne dodělávám resty a ne-tak důležité úkoly. O víkendu většinou nepracuju, ale striktně nepracovní víkendy nedržím, protože to, co dělám, mám rád.

 

Mnoho lidí si affiliate spojují s pasivním příjmem. Zkus nám říct, jak to máš ty.

Neřekl bych, že se jedná o pasivní příjem, ale podle mě je to rozhodně příjemnější vydělávání peněz, než chodit každé ráno do zaměstnání a nebýt svým vlastním pánem. Affiliate marketing je krásný v tom, že tady můžu napsat článek jen jednou, ale produkty v něm propagované dostanu zaplacené klidně 20x.

 

Zasáhl tě také trend digitálního nomádství?

Hodně cestuji a každý rok pravidelně chodím pěšky něco okolo 1000km ve Španělsku do Santiaga de Compostely. Na to padne vždy 5 týdnů v květnu a červnu.

Ale tam vůbec nepracuji, takže se asi nejedná o digitální nomádství. Před pár měsíci jsem taky sjel celou Transsibiřskou magistrálu, což byl skvělý zážitek. Ale taky jsem tam nepracoval, takže asi digitální nomád nejsem 🙂

 

Máš zájem zkusit i jinou niku, než je ekologie? Ve kterých vidíš potenciál?

Vzhledem k tomu, že se affiliatem zabývám naplno a moje hlavní činnost je affiliate projekt na anglicky mluvícím trhu, tak mi zatím ekologie v ČR stačí.

 

Pokud chce někdo začít s affilem, co by si mu doporučil?

Vybrat si takovou niku, která ho baví a je v ní současně i potenciál vydělat peníze. Pokud vás to nebude bavit, tak to při prvních nesnázích zabalíte. To se mi stalo mockrát. Když jsem začínal s Ecoblogem, tak jsem si koupil 2 průvodce, jak začít s blogem. Jeden byl od Majgiho a druhý od Dognetu ve formě knihy. Oba mi hodně pomohli ujasnit si směr, a jakým činnostem se věnovat.

 

Jak se ti pracuje s naší sítí? Máš pro nás tipy na zlepšení?

Zatím jsem s vámi krátce, ale moc se mi líbí váš osobní přístup.

 

Jsme na konci. Máš pro nás radu na závěr? 

Vyberte si jeden směr, tomu se věnujte a nepřeskakujte z jedné věci na druhou. V tom jsem já dost často chyboval. Hodně mi v tom pomohla knihy od Tima Ferrisse a kniha Hluboká práce.

 


 

Ještě jednou ti děkuji za příjemný rozhovor a chci ti popřát hodně štěstí do profesního i osobního života. Pokud i Vás zajímá obor eko a zero-waste, můžete se zapojit do následujících kampaní:

Odkaz na blog: https://ecoblog.cz/

Odkaz na FB: https://www.facebook.com/ecoblog.cz

Libor Krejčí
 

Affiliate manager & sales. Starám se o affiliate publishery, řeším produkty k recenzím a rozbíhám nové kampaně. Podílím se na článcích a celkovém vzdělání našich partnerů skrze blog a sociální sítě. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: libor.krejci@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 1 komentářů
Aký bol rok 2019 pre affiliate sieť Affial? | Affial.com - 13.1.2020

[…] Na našom blogu sme uverejnili vyše 40 článkov. Určite odporúčam dva peckové rozhovory – s jedným z našich TOP partnerov Patrikom Zapletalom a s prevádzkovateľom blogu Ecoblog.cz Radoslavom Černým. […]

Reply

Váš komentář: