Pomáháme e-shopům růst

Jaroslav Janíček z affiliate projektu 5nej.cz

Rozhovor s Jaroslavem Janíčkem

Peter Chodelka si do svého podcastu Podnicast pozval úspěšného marketéra a online podnikatele Jaroslava Janíčka. Ten provozuje primárně srovnávací portál 5nej.cz a český affiliate software Affilbox.

Na úvod musím upozornit na to, že se jedná o přepis rozhovoru z Podcastu. Otázky i odpovědi jsou upravené pro lepší čitelnost a přehlednost.

Doporučujeme si podcast pustit, protože v tomto rozhovoru najdete zhruba polovinu toho, co má Jaroslav Janíček na srdci.

Přejít na celý rozhovor v audio podobě.

Dnes se s tebou chci pobavit o portálu 5nej, který buduješ od roku 2017 a monetizuješ ho pomocí affiliate marketingu. Jak by si ho popsal?

Řekl bych, že je to srovnávací a recenzní portál, který je zaměřený hlavně na software, služby a produkty, který nejsou fyzický. To znamená online produkty.

A proč ses tak rozhodl?

V podstatě to začalo, když jsem pracoval pro AVG jako affiliate manažer. A jakožto affiliate manažer jsem měl přístup k zahraničním webům a viděl jsem kolik vydělávají. A já jsem vždycky měl v hlavě myšlenku, že bych spustil vlastní affiliate projekt a něco ideálně dost velkého, aby to vydělávalo pořádně moc peněz.

Koukal jsem do zahraničí, co funguje, a viděl jsem, že existuje toptenreviews. Byli zaměřený na služby a software a viděl jsem, že jen na našem affiliate programu tisíce dolarů měsíčně. A říkal jsem si, že je to zajímavý a že by to dávalo smysl i v Česku.

Přispěla k tomu i moje lenost, protože když děláš srovnání produktů, například telefonů, než si schopný vydat to srovnání, tak je už zastaralé. Je nutné investovat peníze do neustálé aktualizace obsahu. U recenzí softwaru nebo služeb to není tak časté. A můžeš se věnovat dalším věcem, jako je budování odkazů a upevňování toho postavení na trhu.

S čím jste oslovili inzerenty, aby si založili affiliate program?

V tu dobu (2017) neexistovali affiliate programy na ty služby, které jsem chtěl recenzovat. A řekl jsem si, že na to půjdu druhou stranou. Nejdříve vybuduju portál s návštěvností a poté je oslovím.

Podali jsme jim to tak, že tady máme návštěvnost, která je super cílená, protože to jsou prodejní klíčová slova.

A řekli jsme "máme tady konverzní návštěvnost a chceme od Vás affiliate program." Problematické je to, že to děláme poctivě a i když některé služby nemají affiliate program, tak jsou i tak na prvních pozicích. Protože my hodnotíme reálně ty parametry, které nám z pohledu uživatele dávají smysl. A pokud je nějaká služba o kilometry lepší, tak ji dáme na první místo, i když ten affiliate program nemá. 

Nechceme dělat srovnání na základě peněz.

Takže srovnání jsou objektivní?

Ano, nebo snažíme se na základě těch parametrů, které vybereme, takže samozřejmě je tu nějaký subjektivní prvek. Ale snažíme se vcítit do role toho návštěvníka a pochopit, co je pro něj důležité při výběru služby.

Budejete (5nej) ten portál už 5 let. Jak jste na tom, nějaká čísla? Návštěvnost, obrat?

Takže budujeme to 5 let. Ten obrat a návštěvnost je vždycky rostoucí od té doby, co jsme začali. Aktuálně je to kolem 2 tisíc lidí denně. Pro někoho to může být málo, pro nás je to super, protože návštěvnost máme velmi cílenou.

Ten obrat vlastně jedeme čistě na affiliate marketing, to znamená, nejsou u nás žádné placené reklamy přes Adsense, neprodáváme žádné placené plochy. Jediné co teď děláme, tak že některé recenze si necháme zaplatit, když nám klíčové slovo nedává smysl.

Je to čistě affiliate příjem a průměrně obratově děláme 6 až 7 tisíc euro měsíce. Na české je to mezi 150 až 200 tisíc na affiliate provizích.

Kolik lidí na projektu pracuje?

Čistě na provoz, to je aby ten projekt mohl růst a aktualizoval se, tak je nás 6. Já jsem sedmý.

Na vývoji jsou 1 až 2 lidi, ale nejsou všichni fulltime. Záleží podle potřeby.

Jak je to s delegováním? Máš někoho kdo se o to stará nebo to děláš sám?

Já u všech svých projektů cílím na to, aby tam byl jeden prostředník, který zařizuje vše kolem provozu a já řeším jen vizi. Jaký obsah se má dělat, co přidat a on to rozstřeluje dál na ty, kdo za to mají zodpovědnost.

Od nich si všechno stáhne a vloží vše na web jako editor.

Máš s ním nastavené cíle?

Nemáme. Máme cíle nastavené na obsah, co se vydá ven - například 1 srovnání týdně. Pokud je ale potřeba, padají nějaké pozice, tak KPI jdou pryč a začne se pracovat na tom, co je potřeba. Jednou za 14 dní se snažím s každým zavolat, ať probereme, co se bude dělat.

A k mému managmentu, nevím, jestli je to správný, ale dávám svým lidem volnost v tom, co dělají. A myslím, že mám štěstí na lidi, protože mám pocit, že moji lidi přemýšlí o tom projektu, jako o jejich vlastním. Snaží se ho budovat co nejlépe. Mám i pocit, že občas když se do něčeho vložím já, tak spíš udělám spoustu chyb já.

Jaké jsou náklady a ziskovost - snažíš se peníze investovat zpět do projektu?

To je super otázka. V podstatě celou dobu existence jsem vracel všechny peníze zpátky. Možná si hodně lidí řekne, že 7 tisíc euro je hodně, ale mě z toho většinou nic nezbyde. Protože se snažím většinu peněz cpát zpátky do projektu, případně budovat další projekty.

Snažím se držet krok před konkurencí a vymýšlet něco nového. A to stojí peníze. V historii jsme taky udělali spoustu chyb, který byli drahý. Třeba vybudovat YouTube kanál kvůli SEO. Pak jsme zjistili, že už to nefunguje tak, jak to fungovalo před 10 lety.

Teď 5nej prošlo kompletním redesignem, který trval velmi dlouho a začal jsem řešit, že bych měl vidět nějaký peníze z toho projektu. Takže se snažím postupně tahat nějaké peníze z toho pryč. Kdyby se náhodou strejda Google rozhodl nás seknout z nějakého důvodu, i když nevidím proč.

Jste závislý na organiku z Google vyhledávače?

Ano, jsme. Zatím jsem nenašel možnost, jak se od organické návštěvnosti vymanit. Protože budovat třeba emailovou databázi u 5nej nedává vůbec smysl. Těch služeb je tolik a budovat jeden seznam na tolik služeb nedává smysl. Kdo má zájem o antivir, nebudou například řešit e-shopové řešení.

Takže to beru tak, že 5nej je organický web a snažím se další projekty budovat na něčem stabilnějším, než je organická návštěvnost ze Seznamu a Googlu.


Celý podcast najdete pod tímto odkazem.

Rozhovor si můžete vyslechnout i na oblíbených streamovacích službách jako je Spotify, Stitecher, Apple Podcasts nebo Google Podcasts.

Libor Krejčí
 

Affiliate manager & sales. Starám se o affiliate publishery, řeším produkty k recenzím a rozbíhám nové kampaně. Podílím se na článcích a celkovém vzdělání našich partnerů skrze blog a sociální sítě. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: libor.krejci@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: