Pomáháme e-shopům růst

Viktor Holas o projektu WiseBarber.com: Na tento rok mám cíl zvýšit příjmy na 8 000 USD/měsíc

Viktor Holas je markeťák, který se zaměřuje na budování webových projektů a zvyšování návštěvnosti skrze SEO.

Nepracuje pouze na svých projektech, ale věnuje se i svým klientům. Znát ho můžete třeba z digitální agentury Next Vision nebo SOVA NET.

V rozhovoru ho vyzpovídáme a zaměříme se na jeho poměrně nový US projekt WiseBarber.

Více už v rozhovoru.

viktor holas přednáška

1. Ahoj Viktore, mohl by ses nám na začátek představit? Čím si v online světě začínal a co děláš teď?

Ahoj, pokud bych to měl vzít od útlého začátku, tak jsem na to šel poměrně zhurta. Vzal jsem 50 tisíc Kč, nechal si vyrobit 400 kusů bezdrátových sluchátek a prodával je na Americkém Amazonu. Velice stručně řečeno. Ve skutečnosti to byl poměrně obsáhlejší proces a než se na sklad Amazonu dostaly, trvalo to bezmála 7 měsíců.

V té době jsem se toho hodně naučil. Od založení vlastní značky až po marketing a prodej. Pak přišla fáze, kdy jsem se nějakou dobu hledal v čem se budu cítit nejlépe. Nejdřív jsem zkusil tvorbu webů ve WordPressu a nakonec to skončilo u SEO a UX, které vlastně dělám dodnes.

2. Kolik vlastních projektů v tuto chvíli provozuješ?

Momentálně dva v US, které mě vytěžují v podstatě na full time. A teď nově chystám projekt v CZ.

3. Rád bych se zaměřil na projekt WiseBarber.com, který si představil v rámci vlastního seriálu. Na poměry CZ/SK scény si zveřejnil mnoho čísel a údajů. Co tě k tomu vedlo?

Měl jsem pro to dva hlavní důvody. První je ten, že právě na CZ/SK scéně jsem nenašel nikoho, kdo by byl takto otevřený. A myslím si, že tyto informace spousta lidí ocení. Obzvlášť pokud se do zahraničí chystají. Druhý byl ten, že bych rád začal s budováním osobního brandu.

Viktor Holas

Seriál: US projekt WiseBarber.

4. Nemáš strach, že by někdo tvůj projekt mohl zkopírovat?

Já si toho vyzkoušel fakt hodně, hlavně na US trhu, na kterém provozuji všechny aktivity v rámci affiliate projektů. Několik projektů už jsem úspěšně prodal, hodně jich byl součástí. A naučilo mě to jednu věc. Žádný projekt se nedá zkopírovat, můžeš se pouze inspirovat.

5. Můžeš se s náma podělit o aktuální čísla?

Ano, tajné to není. Na mém webu mám seriál pouze na 8 dílů (každý díl jeden měsíc), ale kdyby byl někdo, koho to zajímá, může se na mém webu přihlásit do newsletteru. V něm každý měsíc sděluji aktuální čísla včetně informací, co se povedlo, nepovedlo, nebo co se chystá. Podle mě to jsou docela fajn informace, kde člověk vidí, jak se projekt v čase transformuje.

Návštěvnost za leden byla 134 727 a příjmy 3 448 USD.

6. K monetizaci. Jaké máš na webu nasazené kampaně a které ti nejlépe konvertují?

Web je zatím monetizovaný přes Amazon, nic víc. Mám v jednání pár velkoobchodních prodejců, kde bychom mohli domluvit individuální podmínky a tím budou samozřejmě vyšší provize. V polovině roku mám v plánu tvořit šablonu na míru, abychom web zrychlili a mohli nasadit obsahové reklamy do info článků a také odladili míru konverze.

amazon affiliate

Ukázka recenze strojku na vlasy s affiliate odkazem na Amazon.

7. Kolik lidí se na projektu aktivně podílí a jaké jsou měsíční náklady na provoz?

Do konce roku 2020 jsem měl jednoho copywritera a já řešil vše ostatní. V lednu 2021 jsem nahiroval další 4 copywritery, část z nich je ještě v testovacím období. A nově mi ještě jeden člověk pomáhá s link buildingem.

Tabulku nákladů na měsíc si samozřejmě vedu, ale je těžké říct kolik každý měsíc proinvestuji. Hodně to záleží jak se stíhá psát obsah a kolik odkazů zvládnu udělat. Snažím se 100 % příjmů nacpat zpátky do projektu, obzvlášť když má v sobě ještě tolik potenciálu. Do teď spíš byl problém reinvestovat těch zmiňovaných 100 %, protože jsem dlouho hledal další lidi do týmu, kteří by mi vyhovovali. 

Pokud bych měl vycházet z dosavadních průměrných čísel, tak za obsah je to cca 540 USD, za link building 700 USD. V lednu jsem poprvé testoval searchové kampaně v Google Ads, tam to nákladově vyšlo na cca 200 USD. 

Od února se již budu snažit reinvestovat zmiňovaných 100 % - obsah a link building bych rád zvýšil na dvojnásobek a dále testoval Google Ads. 

Sociální sítě jedu zatím organicky - FB je bída, tam z organiku dneska už neuděláš nic. Ale v US hodně jede Pinterest, a je to velmi dobrý zdroj organické návštěvnosti.

8. Všiml jsem si, že používáš WordPress, stejně tak jako většina našich partnerů. Můžeš doporučit 3 nejlepší pluginy, bez kterých se neobejdeš?

Tohle je spíš o pohodlnosti a o tom, jak je člověk v systému zdatnej. Já to mám nastavené tak, že ze začátku je dobré projekt vykopnout co nejrychleji, neřešit hlouposti okolo dokud nemáš traffic. Takže koupit šablonu, upravit pár věcí podle nějakých best practice a spustit. Jak máš traffic a projekt je v nějaké pokročilé fázi, řešíš custom šablonu na míru, ideálně bez pluginů kvůli rychlosti. 

Kdybych měl tedy vybrat tři pluginy na zakoupené šabloně, asi to bude Shortcodes Ultimate, Elementor nebo pro Amazoňáky (AAWP).

9. Máš jednoduchý a přehledný design. Použil si šablonu nebo je to vývoj na míru? 

Je to šablona, ale udělalo se na ní hodně custom úprav.

10. Jaké zdroje trafficu využíváš? 

Organic, Pinterest a nově i PPC.

návštěvnost wisebarber

Návštěvnost projektu WiseBarber za rok 2020.

11. Některé tvé články jsou nadprůměrně dlouhé (5 tisíc slov a více). Je to díky tomu, že se jedná například o široké téma, nebo máš vyzkoušené, že Google takové články umístí výše v SERPU?

Je to jen díky tomu, že jde o obsáhlé téma. Nestandardizuji počet slov ani formát, vždycky tomu předchází analýza vyhledávacího záměru konkrétní klíčové fráze.

12. Jak vybíráš produkty, které zařadíš do svých recenzí a srovnání?

Je to kombinace. V první řadě průzkum konkurence v SERPu a produkty, které se často opakují. Není to náhoda, že takový obsah Google upřednostňuje, on moc dobře ví, které produkty jsou žádané. Takže i když se vám nelíbí, že byste měli produkt hodit do recenze, prostě se s tím budete muset smířit a dát ho tam. V druhé řadě je to pak vlastní selekce na základě několika faktorů: oblíbenost u cílovky, cena, výška provize.

13. Podle Ahrefs na doménu WiseBarber.com vedou kvalitní odkazy z autoritativních webů. Kolik času věnuješ linkbuildingu a jakým způsobem ho děláš?

Čistého času asi 15 hodin měsíčně. Neriskuji. Jedu opravdu jen kvalitu i za cenu toho, že mě vývoj projektu bude stát víc času. To znamená nevyužívám PBN. Mám rád ten proces, užívám si ho. A čas mi to pak všechno vrátí. 

Na web jsem do dnešního dne aktivně přivedl 99 odkazů (unikátní domény), což je nějakých 10 odkazů na měsíc. To je fakt málo. Většina affiláků v US má úplně jiný přístup a jedou obsáhlé outreach kampaně. Ale pokud chceš kvalitu, tak trvá opravdu delší dobu něco takového domluvit. Nicméně chtěl bych ten počet zvýšit na dvojnásobek a růst daleko rychleji, tak uvidíme. 

Co se týče technik, tak je to kombinace - editorial links a guest posts. Funguje mi to nejlépe. Kvůli diverzifikaci a odlišení se od konkurence pak řeším speciálky, které jsou docela náročné na administrativu. Patří do toho například oslovování blogerů a recenzování produktů. Jinak v US se většinou platí za všechno a když to nejsou peníze, tak to jsou produkty. Dneska už Guest Post v US je normálně placená služba. Trh se prostě změnil a dnes jsou to peníze, co rozhoduje.

WiseBarber

WiseBarber.com

14. V čem vidíš výhody a nevýhody anglicky hovořícího trhu oproti CZ/SK trhu?

Asi bych to nenazval výhody a nevýhody. Každý trh je jiný, něčím specifický. Co se týče link buildingu, i když se to může zdát divné, tak konkrétně CZ trh je pro mě o něco málo náročnější než US. Tím, že náš trh je hrozně malej, člověk musí být fakt kreativní aby získal kvalitní odkaz. V US je těch webů spousta, hromada příležitostí. Ale zase je to obor od oboru, nejde to škatulkovat. 

V rámci celkového byznysu je naopak podle mě US trh daleko perspektivnější z toho pohledu, že příjem pro chod projektu může přijít poměrně brzy a ve velkém měřítku. Přijde mi, že v US prostě nakupuje i ten, kdo nemá peníze 😀 Obrovská nákupní síla.

15. Věřím, že mnoho našich publisherů by se rádi pustili na zahraniční trh, ale největší bariérou je content. Kde hledáš copywritery pro své projekty a kolik je průměrná cena 1 NS?

Ta obava je asi na místě, hlavně kvůli nákladovosti. Velká země, zcela jiné platové nároky. Dnes je ale angličtina jazyk, který je rozšířený po celém světě. A to se odráží i v celkových příležitostech, kam pro ten obsah sáhnout. Tím chci říct, že to nemusí být zrovna namlsaný Američan, u kterého necháte veškeré své úspory. 

Copywritery hledám přes UpWork, platformu ProBlogger, ale největší úspěchy mám přímo z affiliate skupin na Facebooku. Hlavně z pohledu vyšší znalosti SEO a struktury obsahu. Průměrnou cenu mám pak obvykle kolem 0.05 USD za slovo.

15. V seriálu si zmínil, že projekty na americkém trhu se prodávají obvykle za 30 násobek měsíčních příjmů. Plánuješ projekt v brzké době prodat? 

Určitě to zatím neplánuji. Je tam ještě obrovský potenciál růst. Naopak na tento rok mám cíl zvýšit příjmy na 8 000 USD/měsíc. V podstatě kdybych teď nasadil obsahové reklamy, revenue jistě vyskočí na cca 4 500 USD/měsíc. Což je víc než polovina letošního cíle, takže k dosažení nezbývá moc. Tak uvidíme, jak se zadaří.


Viktore, ještě jednou ti děkuji za rozhovor. 

Každému, kdo by chtěl sledovat Viktora a jeho práci, doporučuji blog ViktorHolas.cz.


Pokud chcete začít tvořit svůj první nebo nový affiliate projekt, podívejte se na náš seznam kampaní.

Libor Krejčí
 

Affiliate manager & sales. Starám se o affiliate publishery, řeším produkty k recenzím a rozbíhám nové kampaně. Podílím se na článcích a celkovém vzdělání našich partnerů skrze blog a sociální sítě. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: libor.krejci@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 3 komentářů
edy - 15.2.2021

Proč je na webu uvedeno toto?

Mike Medders
Founder at WiseBarber.com

Reply
    Viktor Holas - 16.2.2021

    Ahoj, kvůli E-A-T. Je to fiktivní osoba, ale nyní pracujeme na vyšší důvěryhodnosti a máme již několik ambasadorů a garantů obsahu.

    Reply
Joska - 8.4.2023

Nějaký update? Proč to popadalo?

Reply

Váš komentář: