Pomáháme e-shopům růst

Rozhovor: Mamadodeste.cz - příjem z affiliate marketingu tvoří zhruba 60%

mamadodeste.cz blog

V dnešním rozhovoru si představíme majitelku blogu Mamadodeste.cz, který je monetizovaný z velké části právě pomocí affiliate marketingu. Kromě toho, je součástí také e-shop, kde prodává vlastní produkty pro děti.

Jak probíhá tvorba obsahového plánu a jaké používá nástroje, které usnadňují práci? To vše se dozvíte v rozhovoru.

10 otázek, včetně tipu pro nové affiliate publishery, kteří chtějí začít s affiliate marketingem.

Dobrý den Terezo, můžete nám prosím říct, kdy jste se dostala k affiliate marketingu?

Dobrý den, Libore, k affiliate marketingu jsem se dostala přibližně před čtyřmi, možná pěti, lety. V té době jsem přemýšlela, co dělat jako svůj projekt a na doporučení kamaráda jsem si řekla, že by bylo zajímavé vyzkoušet affiliate marketing.

mamadodeste kniha
Rozhovor bude hlavně o vašem webu Mamadodeste.cz. Provozujete ale i další projekty?

Ano. Máma do deště má dva e-shopy. V jednom prodávám elektronické licence na PDF aktivity pro děti - omalovánky a pracovní sešity, které kreslím. V druhém e-shopu prodávám knížku pro děti, kterou jsem ilustrovala a napsala. Také mám ještě jeden separátní web, kde recenzuji dětské zboží.

Když jste web zakládala, věděla jste, že ho budete monetizovat skrze affilate?

Ano. Počítala jsem s tím. Věděla jsem, že jedna cesta monetizace bude skrze affiliate. Zároveň jsem věděla, že bude třeba ještě další způsob monetizace. Vždy je lepší, když jsou příjmy diverzifikované.

Jak velké % příjmů tvoří právě affil?

Nevím přesně. 🙂 Každý měsíc je jiný. Průměrně za rok bych odhadovala, že to je tak 60 % příjmů. 

Poměr se spíše zvyšuje nebo zmenšuje?

Myslím, že to zůstává stejné. Výše výdělků se zvyšuje, ale zároveň více kreslím a přicházím s další monetizací obsahu, a tak procento zůstává vlastně stejné.

Vysoká část obsahu jsou recenze produktů. Jak si je obstaráváte?

Produkty jsem kupovala ze svého určitě celé první tři roky. Potom jsem si řekla, že už je web na poměrně slušné úrovni stran návštěvnosti i obsahu, a začala jsem shánět affiliate spolupráce. 

oříšková másla na recenzi

Oříšková másla od e-shopu zKokosu.cz na recenzi pro blog Mamadodeste.cz

Máte k webu zpracovanou klíčovou analýzu nebo tvoříte články intuitivně?

Mám zpracovaný plán. Ano. Intuitivně na webu nevzniká v podstatě nic. Nemám analýzu na všechno, ale jdu postupně. Vyhledávám, jaká použít klíčová slova, a také, o čem psát. Web mám rozdělen do několika segmentů - jen v hlavě pro sebe - a některé segmenty jsou předpřipravené na dva tři měsíce dopředu, jiné publikuji tak, jak je napíšu.

Používáte při psaní článků nějaké nástroje?

Uvažovala jsem, že si předplatím Ahrefs nebo Semrush, protože to je skvělá věc. Jenže z nedostatku času jsem prozatím od téhle myšlenky upustila. Nejvíce využívám rozšíření Chromu pro copywritery od Jaroslava Hlavinky. Tento nástroj je neplacený, rychlý a dobrý.

Dále keywordtool, google trendy (trends.google), Sklik, kde lze vyjet hledaná klíčová slova. Výjimečně používám Similarweb rozšíření pro Google Chrome a free verzi Semrush.

Spoléháte se na organickou návštěvnost z vyhledávačů nebo využíváte i jiné zdroje?

Vím, že využívat email marketing je skvělá věc, ale nedělám ji. Možná to je chyba. Zatím jsem nedospěla do stádia, kdy bych si stála za tím tenhle nástroj použít. PPC též nevyužívám. Spoléhám se na organickou návštěvnost, která tvoří téměř tři čtvrtiny přístupů, a poté na sociální sítě.

Lidé mají sociální sítě rádi a sociální sítě mohou být dobrým kanálem nejen pro návštěvnost na webu, ale také pro konverze. Sama ale na sociálních sítích život netrávím a raději tvořím web. Průměrně sociálním sítím věnuji přibližně 10 minut týdně - nejsem zrovna příkladný sledující čehokoli. 🙂

Rozhovor uvidí i další maminky. Máte pro ně nějaké doporučení, jak a proč se pustit do affiliatu?

To je na závěr zajímavá otázka. Určitě bych jim doporučila, aby si o affiliate marketingu něco přečetly. A nejen maminky, ale všichni, kdo se chtějí po hlavě vrhnout do nějakého online projektu tohoto typu. Já jsem měla velkou výhodu v tom, že jsem aktivně deset let psala články jako copywriter. To mi dalo pevný základ pro psaní a řada věcí mi díky tomu šla rychleji. Je nutné mít nějaké povědomí nejen o psaní, ale i o technické stránce věci - jak udělat dobrý a přehledný web. Jak zajistit, aby byl web sledovaný na sociálních sítích a aby na něj chodili lidé z vyhledávání, protože to je velmi důležité.

Chce to do začátku investovat nějaké peníze do šablony webu. Záleží na tom, kde budete web provozovat (WordPress, Wix). Pokud chcete profesionální web, musí webové stránky k něčemu vypadat, a to vám zajistí placená šablona. Další věcí je nepodléhat panice, když několik měsíců vaše články nebudou nikoho zajímat. 🙂 Na affiliate nezbohatnete za rok a ani za dva. Možná ani za tři nebo za čtyři. Je to práce, řemeslo, které je třeba dělat dobře. A to je velmi těžké. Kdyby to bylo jednoduché, vydělával by affiliate marketingem každý.


Děkujeme za rozhovor.

Chcete také začít vydělávat affiliate marketingem z domova? Zaregistrujte se, vyberte si kampaň z našeho katalogu a začněte psát.

Bude váš blog získávat už nějakou návštěvnost? Rádi zařídíme produkty k recenzím zdarma.

Další zajímavé rozhovory s publishery:

Libor Krejčí
 

Affiliate manager & sales. Starám se o affiliate publishery, řeším produkty k recenzím a rozbíhám nové kampaně. Podílím se na článcích a celkovém vzdělání našich partnerů skrze blog a sociální sítě. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: libor.krejci@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 1 komentářů
"Jak jsem prodal svůj první web za 25K dolarů jako student?" - 22.6.2022

[…] Rozhovor: Mamadodeste.cz – příjem z affiliate marketingu tvoří zhruba 60% […]

Reply

Váš komentář: