Pomáháme e-shopům růst

Affiliate marketing - vše, co potřebujete vědět

co to je affiliate marketing - úvod

O affiliate marketingu ještě pár let zpět vědělo pouze pár lidí. V současné době je situace lepší, přesto v porovnání se zahraničím zaostáváme a nevyužíváme ho do takové míry. Ať co se týče e-shopů, které affiliate zařazují do svých marketingových kampní nebo i druhé strany, affiláků.

A to je škoda, protože pro e-shopy může představovat affiliate marketing zdroj nových objednávek, zvýšení povědomí o jejich značce společně s lepší cashflow. Opět jsou na druhé straně i affiliate partneři, kteří se mohou věnovat práci, která je bude bavit, pracovat odkudkoliv na světě a být sám sobě šéfem.

V naší síti Affial se snažíme jít cestou edukace a ukázat, že se jedná o skvělý marketingový kanál, který patří do výkonnostního marketingu. V této "příručce," jak jsem dnešní článek nazval, představíme affiliate e-shopům i partnerům.

Než začneme. Víte, že Česká republika je supervelmocí, co se týče počtu e-shopů na osobu? Affiliate marketing vidíme jako skvělou možnost, jak se odlišit a získat konkurenční výhodu.

Vysvětlivky na úvod článku

Inzerent

e-shop, který spouští affiliate kampaň (KetoMix, NaMaximum, Designpropaganda a další)

Publisher

osoba, která propaguje e-shopy za účelem výdělku - získání provize

Affiliate síť

sdružuje e-shopy a publishery pod jednu administraci

Co to je affiliate marketing?

Affiliate marketing je druh výkonnostního marketingu, který se zaměřuje na zvýšení prodejů v oblasti e-commerce. Každým rokem ho do svého marketingové mixu zařazuje více společností. Důvod je jednoduchý. Férovost a efektivita.

Hlavním principem affiliate marketingu je totiž platba za uskutečněnou konverzi (prodej, registraci, zakoupení členství).

To je základní rozdíl o proti jiným marketingovým kanálům, jako je PPC, bannerová reklama nebo například i reklama v televizi, kde nemáte zaručený úspěch.

Efektivita je dána pevnou provizí, která zůstává většinou neměnná po celou dobu trvání affiliate kampaně a také přehled. Každý affiliate software nabízí náhled, jak se affiliate kampaně daří skrz jednoduché statistiky. Filtrování podle měsíce, týdne a roku celý proces usnadňují.

Jak to funguje?

Affiliate marketing spojuje 3 strany:

 • e-shop/firmu
 • affiliate partnera (publishera)
 • cílového zákazníka.


Úkolem partnera je propagovat služby nebo produkty dané společnosti či e-shopu. 

Pokud partner skrz propagační materiály (affiliate odkaz či banner) přivede na stránku návštěvníka, který se rozhodne, že si dané zboží zakoupí, tak partner obdrží provizi, která bude ve stavu "nevyhodnocena."

Tak to bude po dobu nejméně 14 dní, kdy běží zákazníkovi možnost vrácení zboží. Většina kampaní má na schválení 30 dní.


Stále nemáte jasno? Ukážeme si to v grafické podobě.

Co to je affiliate marketing - Affial.com

Jaké jsou možnosti propagace?

Možností je díky této době opravdu několik a často to je kombinace více možností dohromady. 

Pro příklad: partner vlastní magazín, ale k tomu má ještě účet na Instagramu a emailovou databázi svých čtenářů. Napíše recenzi na svůj magazín a článek rozpošle svým čtenářům na emailovou adresu. Po pár dnech přidá ještě story na instagram, kde na článek upozorní.


Kde publisher může propagovat e-shop?

 • magazíny
 • blogy
 • recenzní weby a srovnávače
 • cashbacky a kupónové weby
 • sociální sítě (Instagram,YouTube, Pinterest, Facebook a další)
 • emailové databáze kontaktů


Co v affiliate marketingu aktuálně letí?

Pro tento rok to jsou určitě recenze, které přinášejí nadstandardní informační hodnotu pro své čtenáře. Mnoho kupujících nakupuje především podle kladných recenzí. Jsou rádi, když vidí, že jejich produkt využívá i někdo jiný a je s ním spokojený.

Recenze by samozřejmě neměla být pouze kladná. 

Stačí se řídit jednoduchou radou: buďte objektivní. Napište co se vám na produktu či službě líbí, ale nezapomeňte upozornit i na případné nevýhody.

Zbytečné vychvalování vám může spíše uškodit, protože to bude vypadat jako zaplacená reklama. Nikdo takové recenzi nebude věřit a jen těžko na základě této zkušenosti přes vás nakoupí.


Pro koho je affiliate marketing vhodný?

Dříve ho využívali především "klasické e-shopy," které se zaměřují na prodej fyzických předmětů (elektroniku, oblečení, doplňky stravy, krmivo a další).

Příklad si můžete vzít z Mallu, Alzy nebo celosvětově proslulého Amazonu (Amazon associates program), který patří mezi největší affiliate programy na světě.

Postupem času se affiliate marketing začal využívat i u online služeb a nástrojů, v bankovním sektoru a u online kurzů.

V tuto chvíli je affiliate vhodný téměř pro jakýkoliv online projekt. Můžete se podívat na nabídku našich affiliate kampaní a zjistíte, že už pokrýváme široké množství segmentů.

Náš TIP: Pokud se zajímáte o propagaci digitální produktů, tak doporučuji náš článek o Affial Digit@l. V tom jsme představili 5 online kurzů, kde maximální provize dosahovala neuvěřitelných 34% z prodeje!

Jak poznám, že můj e-shop je připravený na affiliate?

Častá otázka všech provozovatelů e-shopů.

Affiliate kampaň můžete spustit kdykoliv, klidně i při založení e-shopu. V tuto chvíli nečekejte ale velký úspěch. Affiláci chtějí propagovat už alespoň částečně zaběhnuté e-shopy, které mají pozitivní recenze (Heureka, Zboží), starají se o své sociální sítě a jsou aktivní.


PRO INZERENTY: Jak spustit affiliate kampaň?

Spuštění affiliate kampaně obsahuje několik rozhodnutí a kroků, které musíte zvážit. Pojďme se na to podívat detailněji. Co je potřeba?

 1. Technické řešení
 2. Podmínky kampaně
 3. Správa programu

1. Technické řešení - síť nebo vlastní program?

Vymyslet technické řešení je relativně náročný proces rozhodování. Musíte se rozhodnout mezi tím, jestli vstoupíte do affiliate sítě, která vám celé řešení poskytne, nebo si založit vlastní program. Každá volba má svoje výhody a nevýhody, které musíte v začátcích zvážit.


Affiliate síť

My jako affiliate síť poskytujeme technické řešení v rámci spolupráce zdarma. To znamená, že při podpisu smlouvy získáte trackovací kód, přístup do administrace pro sledování prodejů, možnost nahrání vlastních reklamních prvků a přístup ke statistikám (prodeje, prokliky).

Navíc pokud vzniknou problémy s nasazením trackovacího kódu, máme připraveného programátora, který dokáže tento malý problém během několika minut vyřešit.

Výhody affiliate sítě

 • neplatíte si vlastní software (Česká špička v oboru vychází na cca 24.000 Kč vč. DPH na rok)
 • TOP: přístup k partnerům, kteří jsou do sítě zapojeni
 • o kampaň se stará síť (propagace programu, nový partneři, fakturace, reporting)

Nevýhody affiliate sítě

 • část provize platíte síti
 • změny v kampani musíte konzultovat se sítí

Vlastní affiliate program

Druhou možností je vlastní software, který budete mít pod vlastní správou. Takový software si můžete naprogramovat, koupit, ale nejčastější variantou je pronájem.

Programování vlastního řešení se téměř žádnému e-shopu nemůže vyplatit z důvodu neustálého vývoje a změnám v affiliate světě (cookies, gdpr a další).

Většina poskytovatelů affiliate softwaru nabízí stejné funkce, jako je tomu u affiliate sítě. V rozhodování by vám mělo pomoci srovnání výhod a nevýhod.

Výhody vlastního affiliate pogramu

 • nižší náklady (pokud se vám podaří affiliate program nastartovat a získat velké affiláky)
 • vaše změny v podmínkách kampaně si nemusíte nechat schvalovat od affiliate sítě

Nevýhody vlastního affiliate pogramu

 • drahý provoz (především v začátcích, kdy se affiliate program rozjíždí)
 • sami si musíte najít partnery, kteří se do affiliate programu zapojí
 • časová náročnost (kampani se musíte věnovat sami - to je časově náročné, nebo si najmout affiliate manažera, ale to opět zvyšuje náklady)

2. Podmínky kampaně

Dalším bodem je nastavení podmínek kampaně. Nebudeme si nic nalhávat, každého affiláka nejvíce zajímá, jaká je provize.

Při zvažování výše provize myslete na 2 věci. Provizi musíte nastavit tak, aby se vám to stále vyplatilo.

Chce to zjistit průměrnou marži celého e-shopu a až následně řešit výši provize. Některé programy mají vícestupňové provize podle kategorií na e-shopu.

Příklad: Výše provize u kategorie "mobilní telefony" činí 2%, protože je na nich malá marže. Na druhě straně jsou "Mobilní kryty," kde je provize 10%, protože i marže jsou vyšší.

Další kritérium, které zvažte, je konkurence v daném oboru. Proč by affilák měl propagovat obchod, kde mu nabízejí provizi 2%, když u konkurenčního obchodu nabízejí 5% a třeba i další benefity?


Není to jen o finanční stránce!

Úspěch affiliate kampaně nezáleží jen na provizi, kterou dostanete za úspěšný prodej. Affiláci se zajímají i o jiné aspekty:

 1. Je dostupný XML feed? Základem velkých e-shopů je vychytaný XML feed, díky kterému si mohou partneři nahrát část produktů na své webové stránky během pár minut.
 2. Povolení u cashbacků a kupónových webů. Část e-shopů zakazuje v propagaci cashbacky a kupónové weby, což je škoda. Připravují se tak o návštěvnost a prodeje. Hlavně ve východní Evropě je ve zvyku nakupovat podle slev!
 3. PPC. Mohou affiliate partneři propagovat svoje stránky a články skrz PPC?
 4. E-mailing. Mohou affiláci využít své emailové databáze k zasílání cílené reklamy vašich produktů?
 5. Propagační materiály. Dejte si tu práci a nechte grafika zpracovat alespoň pár bannerů, které používají především velké magazíny. Nejčastější rozměry: 728x90, 300x250, 160x600, 970x90 a 320x50 (mobilní zařízení).


3. Správa affiliate programu

Toto rozhodnutí úzce souvisí s tím, jestli necháte provoz affiliate kampaně na affiliate síti, nebo si ho budete spravovat sami. 


Affiliate síť

Pokud se rozhodnete pro affiliate síť, máte to jednoduché. Sítě se o svoje kampaně starají sami, protože mají procenta z každé realizované objednávky. Stačí být pouze v kontaktu s affiliate manažerem dané kampaně a poskytovat informace o nových akcích a zasílat podklady (nové bannery, kupóny).

Hlavní výhodou je tedy samostatnost celého marketingové kanálu, protože si to 


Samospráva

Obecně se tato možnost doporučuje spíše zkušeným markeťákům nebo bývalým affiliate manažerům, kteří mají zkušenosti a kontakty z oboru. Majitel e-shopu většinou nemá potřebné znalosti nebo dostatek času tento marketingový kanál využít namaximum.


Najít někoho zkušeného

Poslední možnost, která může fungovat, ale je náročná. A to z hlediska pracovní síly - affiliate manažera. Najít schopného a spolehlivého manažera, který má zkušenosti a čas není jednoduché.

Většinou už mají své projekty, na kterých pracují a nové zakázky nepřijímají. Bohužel affiliate marketing žije ve stínu jiných marketingových kanálů a proto si na hledání vhodné osoby připravte pevné nervy. 

Problém může být také jejich měsíční ohodnocení, které se nejčastěji skládá z měsíčního fixu + % z obratu affiliate kampaně

Vzhledem k financím je toto řešení vhodné spíše pro střední a větší e-shopy, které si mohou dovolit náklady spojené s kvalitní pracovní sílou. Především první měsíce mohou být ztrátové, pokud platíte affiliate manažera, který se Vám o program stará.

Výstupem každého affiliate manažera by měl být každý měsíc krátký report. V tom jsou zapsané objednávky, které jsou z affiliate kampaně. Dále také počet prokliků a provizí. Nejlépe ve srovnání s minulým měsícem ať vidíte, jestli se zlepšujete či nikoliv.PRO PUBLISHERY: 9 tipů, jak vybudovat úspěšný web


1. Najděte si obor, který Vás baví

Úspěšný affiliate projekt budete budovat v lepším případě měsíce, v jiném roky. Nechcete psát o něčem, co Vás nebude bavit a do každého článku se hodiny přemlouvat.

Z vaší práce si můžete udělat koníček, něco co Vás bude bavit a naplňovat. Důkazem je například blog Radoslava Černého, se kterým máme rozhovor.

Při výběru oboru je nutné myslet na to, aby nabízel dostatek affiliate programů. V oborech zdraví, krásy, výživy, nábytku a módy určitě mít problém nebudete.

Nejprofitabilnější obory v affiliate marketingu podle EasyAffiliate.com:

 • Zdravý životní styl (hubnutí, doplňky stravy, prevence)
 • Technologie (online kurzy, videohry, hry na mobil, software, online služby, online nástroje)
 • Finance (půjčky, hypotéky, pojištění, povinné ručení, kryptoměny, investice)
 • Péče o zvířata (krmivo, pamlsky, služby pro psy, oblečky, hračky)


2. Vymyslete si název domény

Při vymýšlení domény počítejte s tím, že se Váš projekt může postupem času rozrůst. Dříve se jako názvy domén používali klíčová slova, v dnešní době je lepší vymyslet něco "BRANDOVÉHO." S výběrem domény vám pomůžeme.


3. Objednejte si hosting, na kterém budete mít svůj web

V dnešní době si můžete objednat dostatečný hosting za cenu kafe. Můžu zmínit například Wedos, který vychází od 40 Kč měsíčně a zároveň umožňuje automatické nahrání redakčního systému.


4. Stáhněte si redakční systém

Všem začátečníkům doporučuji redakční systém WordPress, který je nejjednodušší a zároveň pro něj existuje nejvíce návodů, pluginů a šablon.

Na tvorbu webových stránek a návodů ve wordpressu se zaměřuje český projekt WPLAMA.


5. Najděte si šablonu

Mnoho šablon máte zcela ZDARMA, ale pokud se budete chtít trochu odlišit a mít například i více funkcí, nebude Vás to stát moc peněz - kvalitní šablonu koupíte do 60 dolarů. Mezi největší tržiště šablon patří ThemeForest.

themeforest šablony

Themeforest (Envato market) patří mezi největší tržiště šablon pro WordPress.

6. Nainstalujte šablonu a proveďte drobné úpravy

Instalace šablony je věc na 2 minuty času, ale úpravy již trvají delší dobu. Jedná se především o přeložení částí webu z angličtiny do CZ/SK, nastavení příspěvků, pluginy a widgety.


7. Budujte obsah

Naplánovat a rozvrhnout si projekt je OK, důležitá je ale realizace! Web by měl poskytovat kvalitní obsah, pro který si čtenář přišel. Tvořte originální články, které budete publikovat pravidelně. Nezapomeňte také na kvalitní obrázky a fotografie.

Můžete používat vlastní, ale u některých segmentů to nebude možné. Proto existují fotobanky, kde si můžete stáhnout fotografie pro své projekty zdarma.

TIP: 9 nejlepších fotobank

Tvořte obsah i na sociální sítě, které jsou zdrojem neplacené návštěvnosti.


8. Propagace - reklama

I když Váš web bude nabízet skvělý a aktuální obsah, tak pořád není vyhráno. Svůj web se musíte naučit zpropagovat. Nejrychlejším zdrojem návštěvnosti je PPC reklama, ale zároveň patří mezi nejdražší. Jaké jsou další způsoby propagace?

 • SEO
 • Sociální sítě (Facebook, Instagram, Pinterest, YouTube)
 • Emailový marketing


9. VZDĚLÁVAT SE

Affiliate trh se každým rokem mění a zlepšuje. Přesto nedosáhl svého "maxima" a stále je tu místo pro nové tváře. Pokud ale chcete uspět, musíte se vzdělávat, protože konkurence každým dnem roste.


Jaké znalosti vám pomůžou v budování svého affiliate projektu?

 • MARKETING a komunikace
 • Copywritting
 • Sociální sítě
 • Grafika
 • Analytika

Záleží na vašem projektu, a jakou cestou chcete jít. Komplexní vzdělání je ale důležité, protože vám poskytne důležitý náhled do toho, jak dané odvětví a práce funguje.

V určitý čas nastane čas pro delegaci, protože z časových důvodů už nebudete projekt sami zvládat. Je to přirozený a chtěný stav. Najít ty správné lidi je ale těžké a hlavně pokud nemáte tušení, jak daný segment funguje.


K tomu Vám pomohou online kurzy, knihy a například také blogy úspěšných affiláků a internetových podnikatelů.

U nás můžete čerpat z:

 1. Affial Univerzita
 2. Blog
 3. Affial tipy

Jiné zdroje:

Zahraniční zdroje:

Video: kdo může s affiliate marketingem vydělat?

Jak přivést na svůj web návštěvníky?

Nejtěžší nebo nejdražší část celého procesu. Přivést návštěvníky v dnešní době není lehký úkol, protože existují tisíce e-shopů a služeb, které se o návštěvníky přetahují.


Jaké jsou zdroje návštěvnosti?

 • SEO
 • PPC reklama
 • Sociální sítě
 • Emailing
 • Bannery


SEO

Search engine optimization, v češtině optimalizace pro vyhledávače. Pro lajky - jak zvýšit návštěvnost z organického vyhledávání (Seznam a Google).

Cílem je to, aby se webová stránka umisťovala na předních pozicích ve vyhledávači. Pokud se totiž budete umisťovat na první straně na různá klíčová slova, budete mít i větší návštěvnost. Jedná se o cílené návštěvníky (relevantní návštěvnost), které mají o váš obsah zájem a je u nich také největší šance, že přes vás provedou požadovanou akci (nákup, registrace, prokliknutí).


Jak na SEO?

SEO je široký pojem, který podle některých zdrojů obsahuje přes 200 parametrů, které SEO ovlivňují.

Pokud se chcete ve vyhledávačích zlepšit, musíte se zaměřit na off-page a on-page faktory. 

 • on-page - změny, které provádíte PŘÍMO na vašich webových stránkách (optimalizace titulků, obrázků, rychlosti webu, čistý kód, navigace na webu a struktura URL)
 • off-page - změny, které provádíte MIMO svoje webové stránky (marketing - zpětné odkazy, bannery, PPC reklama a další)
 • On-page faktory můžete zlepšit často i bez vstupních investic. Výhoda, pokud umíte programovat, protože si mnoho funkcí můžete upravit sami. 

  Off-page ovlivňuje především linkbuilding. To je činnost, která se zaměřuje na získání relevantních zpětných odkazů. Nejčastěji nákupem odkazu nebo článku z podobného webu.

  Pokud máte web o zdravé výživě, nekupujte odkazy na magazínu o mobilním příslušenství. Najděte si tématické weby a u nich se snažte získat odkaz. Jde to i zdarma! Výměna PR článků je stále oblíbenou metodou, jak zdarma získat zpětný odkaz.

  SEO je komplexní záležitost, kterou se musíte neustále učit. Vyhledávače nespí a pravidelně aktualizují své vyhledávací roboty. Pokud se naučíte, co mají rádi, máte vyhráno. Odměnou budou stoupající návštěvnost z organického vyhledávání.

  Co to je SEO také hezky popisuje Michal Binka ze SeoPrakticky.cz.

  Výhody SEO

  • zlepšení pozic ve vyhledávačích - zdroj relevantních návštěvníků
  • částečně zdarma
  • dlouhodobý efekt (PPC reklamu vypnete a konec, SEO "funguje pořád)

  Nevýhody SEO

  • výsledky optimalizace a úprav se vyskytnou v řádů až měsíců - nevidíte výsledky ihned

  PPC REKLAMA

  PPC je zkratka z anglického spojení "pay-per-click" - platba za proklik.

  Zapnutím PPC reklamy se zobrazíte ve vyhledávání a budete platit pouze v případě, když návštěvník klikne na vaši reklamu, která ho přesměruje na váš web.

  Nejznámější PPC systémy:

  • Google Ads
  • Sklik
  • Facebook a Instagram Ads

  PPC je nejrychlejším zdrojem návštěvnosti, ale také jedním z nejdražších. Špatně optimalizovaná kampaň vás může stát více peněz, než bude její reálný užitek. 

  Pokud to ale s PPC reklamou umíte, dokážete získat výsledky, jako u žádného jiného marketingového kanálu. Rychlé nastavení, cílení, platba pouze za proklik a statistiky stojí za jejím úspěchem.

  elektrická koloběžka ppc reklama google

  Ukázka PPC reklamy na klíčové slovo "elektrická koloběžka" u vyhledávače Google.

  Výhody PPC reklamy

  • nejrychlejší zdroj návštěvníků/zákazníků
  • možnost přesně měřit výsledky a sledovat ROI
  • cílení
  • nastavení rozpočtu

  Nevýhody PPC reklamy

  • cena
  • optimalizace (málokdy se povede nastavit kampaň, která bude hned při prvním nastavení v rozumném plusu)

  Sociální sítě

  Sociální sítě patří už pár let mezi hlavní marketingové kanály a jejich pozice je každým rokem silnější. A není divu. Většina mladých lidí využívá sociální sítě na denní bázi. Důvodem jsou moderní technologie a téměř všude přítomný internet.

  Jsou zdrojem cíleného trafficu (návštěvnosti), za který nemusíte platit. Výhodou je i propojení a navázaní "osobního" vztahu s návštěvníky.

  Někteří affiláci nebo e-shopy se sociálním sítím nevěnují a tím se připravují o značnou část návštěvnosti.

  Jaké sociální sítě jsou pro česko-slovenský trh důležité?

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Pinterest

  Situační (tyto sociální sítě můžete použít pouze v některých segmentech)

  • Tik Tok
  • Snapchat
  • LinkedIn


  Dáme si trochu statistiky za celý rok 2019:

  sociální sítě v affiliate marketingu

  Sociální sítě jsou skvělým marketingovým kanálem, který přináší návštěvnost a e-shopům nové objednávky.

  Emailing

  Emailing se označuje za nejziskovější marketingový kanál, protože každý získaný kontakt můžete používat stále dokola.

  Emailing je zároveň způsob, jak se svým publikem budovat a upevňovat dlouhodobý vztah. Posílejte svým odběratelům pravidelný newsletter bez zbytečného balastu. Pouze něco, co bude mít smysl.

  Alfa a omega pro správný emailing je A/B testování, personalizace a segmentace emailových adres. Co to znamená? Emailové adresy rozdělte podle jejich zájmů. Tak dosáhne z dlouhodobého hlediska lepších výsledků.


  Bannery

  Nesmíme zapomenout na nejstarší způsob digitální reklamy a tím jsou bannery. Používají se ke zvýšení návštěvnosti, posílení značky a představení produktu či služby. Nejlépe pokud do banneru zakomponujete i CTA (call-to-action/výzva k akci), aby návštěvník věděl, co má udělat.

  Nejčastější velikosti bannerů:

  • 728x90
  • 300x250
  • 250x250
  • 160x600

  Bannery můžete použít v reklamě na Skliku, Google Ads, Facebooku, YouTube, anebo si ho přímo zakoupit na konkrétním webu.

  Nerozumíte jednotlivým marketingovým zkratkám? Připravili jsme pro naše čtenáře jednoduchý přehled.

  Potřebuji na affiliate marketing živnost?

  Ano, potřebujete. Affiliate marketing je podnikání jako každé jiné.

  Aktuálně k tomu potřebujete volnou živnost, kde můžete uvést následující činnosti (marketing, reklamní činnost, mediální zastoupení). Vybrat můžete to, co je s vaším podnikáním relevantní. Zaplatíte stejnou částku.

  Výhody a nevýhody affiliate marketingu

  Jako každý marketingový kanál, tak i affiliate marketing přináší řadu výhody a nevýhod. My se na to podíváme z hlediska publisherů i inzerentů.

  výhody a nevýhody affiliate marketingu

  Každý marketingový kanál má své výhody a nevýhody. Jak je to u affiliate marketingu?


  Výhody

  1. Inzerent platí provizi pouze v případech, kdy skutečně prodá 

  Jedna z největších výhod affiliate marketingu je kontrola nákladů. Při vytváření affiliate kampaně e-shop zvolí výši provize, která se většinou už nemění. Inzerent tak předem ví, kolik ho bude spolupráce s affiláky stát.


  2. Posílení značky a SEO

  E-shop z affiliate kampaně neobdrží pouze nové objednávky, ale také si zlepší svůj brand a SEO. Na web totiž bude mířit mnoho recenzí a odkazů z tématicky podobných webových stránek.


  3. Provize u affiliate kampaně zůstává stejná i po letech

  E-shopy mi v tomto bodě dají za pravdu. Cena PPC a bannerové reklamy se až na výjimky každým rokem zvyšuje. U affiliate marketingu se výše provize nemění.


  4. Přístup k zákazníkům, ke kterým se jinak nedostanete

  Affiliate marketing otevírá e-shopům dveře tam, kde byli dosud zavřené. Recenzní weby, kupónové weby, cashbacky a katalogy produktů.


  5. Přidaná hodnota

  Publisher si může konkrétní službu nebo produkt vyzkoušet a až poté na to napsat recenzi. A víte, co prodává nejlépe? Ano, správně - jsou to osobní zkušenosti. E-shop samozřejmě nemůže poskytnout tolik detailů a informací u každého produktu na e-shopu. A přesně v tuto chvíli příchází publisheři.

  Proto se snažíme našim partnerům vyžádat zdarma produkty. Inzerentům se to vrátí v podobě kvalitních recenzí, zpětných odkazů a nových objednávek.


  6. Řešení zdarma

  Pokud se e-shop rozhodne, že vyzkouší affiliate marketing, nic ho to nemusí stát. V Affialu po inzerentech nechceme žádné peníze za spuštění kampaně ani žádné měsíční poplatky. Zdarma je i technické řešení (trackovací kód) a naše práce s kampaní.

  V tom vidíme obrovskou konkurenční výhody o proti jiným marketingovým kanálům.


  7. Práce z druhé strany světa

  Publisheři mají tu výhodu, že mohou pracovat odkudkoliv na světě. To dává možnost si organizovat svůj vlastní čas a život podle svých představ. Postačí k tomu pouze notebook a internetové připojení.

  Práci ze zahraničí se říká tzv. digitální nomádství.

  digitální nomádství

  Digitální nomádství se rozšiřuje a jako vhodné destinace se jeví Asie a Jižní Amerika.


  Nevýhody

  Affiliate marketing může ukrývat i pár hrozeb, které si musíte pohlídat. Docházelo k tomu především v začátcích, kdy se spouštěli první kampaně. 

  Pokud to budu brát z pohledu naší sítě, tak žádné problémy neřešíme a pouze kontrolujeme, jestli vše probíhá podle nastavených podmínek.


  1. PPC reklama

  Pokud nezakážete v affiliate kampani bidování na klíčová nebo brandová slova, mohou vás partneři přebít. Doporučujeme proto do podmínek přidat bod, kde toto zakazujete. Pokud i tak uvidíte partnera, který toho zneužívá, můžete ho vyřadit.


  2. Cena, nastavení provize

  Pro menší e-shopy je pronájem vlastního řešení příliš drahé. K tomu je nutné přičíst náklady za affiliate manažera, případně váš čas, pokud si affiliate program budete spravovat sami.

  U affiliate sítě vám cena za pronájem a plat affiliate manažera odpadá. Každá síť si ale bere % z každé provize. Proto výše provize může být větší, než ve vašem vlastním affiliate programu.

  Úspěšně affiliate projekty

  Přemýšlíte o tom, jestli se affiliate marketingem můžete uživit? Nevíte, jak začít? Inspirujete se u zahraničních projektů, které vygenerovali provize v řádech milionů.


  Na závěr ...

  Affiliate marketing pravděpodobně nikdy nebude patřit až na výjimky mezi hlavní marketingové kanály.

  Přesto se může stát doplňkovým kanálem, který se bude podílet na obratu nejčastěji 5 až 15% (u nových a jedno produktových e-shopů můžete dosáhnout i na 30%).

  Nehledě další benefity, které jsou s tím spojené - podpora brandu a vliv na SEO.

  Na závěr nezbývá nic jiného, než popřát štěstí všem, kteří se pustí do vod affiliate marketingu.

  Libor Krejčí
   

  Affiliate manager & sales. Starám se o affiliate publishery, řeším produkty k recenzím a rozbíhám nové kampaně. Podílím se na článcích a celkovém vzdělání našich partnerů skrze blog a sociální sítě. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: libor.krejci@affial.com

  Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

  Váš komentář: