Pomáháme e-shopům růst

Aký bude rok 2023 z pohľadu e-shopov? Spýtali sme sa našich inzerentov

Aký bude rok 2023 pre e-shopy

Vojna na Ukrajine, vysoké ceny energií, nedostupnosť niektorých surovín, vysoká inflácia... Taký bol rok 2022 a v tomto trende pokračuje aj rok 2023. 

Aký je, resp. aký bude tento rok z pohľadu prevádzky e-shopu? Spýtali sme sa viacerých inzerentov z našej siete.

Ako sa mení nákupné správanie zákazníkov

Aktuálna situácia do veľkej miery zmenila to, ako sa zákazník správa a čo nakupuje. V tomto smere sa však skúsenosti e-shopov rôznia. 

Napríklad v Powerlogy si všimli, že na Slovensku zákazníci nakupujú častejšie, ale celková hodnota objednávok je nižšia.

Naopak e-shop Irisimo zase hlási inú skúsenosť - zákazníci skôr nakupujú drahšie produkty ako tie lacné. Zaznamenávajú zvýšený záujem o kvalitnejšie hodinky a okuliare.

Ukazuje sa, že e-shopy sa v týchto časoch opierajú hlavne o svojich starých zákazníkov, ktorí už v minulosti v obchode nakupovali. S akvizíciou nových je to ťažšie.

Potvrdzujú to aj skúsenosti e-shopu Bionutrian: "Myslíme, že zákazníci si dobre rozmyslia, na čo míňajú peniaze. Veľa sa nám vracajú naši starí zákazníci, ktorí už s kolagénom majú dobrú skúsenosť. Nových sa nám darí teraz získavať ťažšie."

Z viacerých e-shopov zase vieme, že zákazníci nakupujú hlavne vtedy, ak je tovar v akcii alebo na e-shope prebieha akcia doprava zadarmo. 

Inflácia

Čo s cenami spravila inflácia

Vyššie ceny pohonných látok, vyššie ceny surovín, vysoká inflácia.

Toto všetko sú faktory, ktoré e-shop musí premietnuť do výslednej ceny, aby si zachoval svoju maržu.

Nie všetky e-shopy však zdvihli ceny svojich produktov, ale zatiaľ skôr vyčkávajú, ako sa situácia vyvinie. 

Vladimír Roško z Namaximum: "Reagujeme dvíhaním cien iba ak nám stúpne nákupná cena u dodávateľa. Pri niektorých produktoch ceny naďalej rastú, no pri väčšine najkritickejších surovín máme pravdepodobne cenový vrchol už za sebou a dochádza ku korekciám cien, preto predpokladáme skôr mierne zlacňovanie než zdražovanie. Každopádne však budúci mesiac to môže vyzerať úplne inak."

Okrem zvyšujúcich sa cien, trápi obchodníkov aj neistota, ktorá aktuálne na trhu prevláda. Nikto vám dnes nedá žiadnu garanciu cien.

Každopádne, zákazníci si postupne zvykajú na fakt, že ceny idú hore. Zdražuje sa prakticky všetko a všade.

Potvrdzujú to aj slová Mateja Likavca z Irisimo: "Keby sme nemuseli, tak ceny nedvíhame. Ceny tovarov dvíhajú výrobcovia, niektoré menej, niektoré viac, ale vo všeobecnosti dvíhajú ceny všetci."

Nové produkty, ale aj optimalizácia nákladov

Veľmi pozitívnou správou je fakt, že väčšina e-shopov aj v tejto dobe plánuje rôzne novinky a kopec nových produktov.

Michal Dodok z Powerlogy: "V roku 2023 sa budeme zameriavať na to, v čom sme unikátni a prečo si nás ľudia kupujú. Budeme prinášať nové vylepšené produkty v kategóriách proteínov, snackov, raňajkových granol či krémov, ktoré rešpektujú najnovšie vedecké poznatky, majú najvyššiu nutričnú hodnotu a chuť."

Zaujímavú novinku plánujú v e-shope Namaximum: "Plánujeme spustiť darčeky zadarmo k produktom namiesto zliav na produkty. Zákazník ocení viac hodnotný dar, než malú zľavu."

Veľa e-shopov plánuje tento rok tiež využiť čas na vyladenie svojich nákupných procesov, ale aj procesov v rámci firmy. Veľmi sa skloňuje slovo optimalizácia nákladov a aj e-shopy, ktoré v období rastu až tak náklady neriešili, sa začínajú zameriavať aj na túto oblasť.

E-commerce

Svitá už na lepšie časy?

Minulý rok nepadali v e-commerce žiadne veľké rekordy a väčšina e-shopov bojovala skôr s poklesom objednávok. 

Zdá sa však, akoby sa situácia pomaly začala zlepšovať.

Vladimír Roško z Namaximum: "December 2022 a január 2023 naznačovali pokles v tržbách, no február a marec sa zatiaľ vyvíjajú nad naše očakávania a darí sa nám minimálne kopírovať minulý rok, čo vnímame ako pozitívny signál vzhľadom na aktuálne okolnosti vo svete."

Dopĺňajú to aj slová Regíny Kostolnej z e-shopu Bionutrian: "Výrazná zmena v predajoch nastala hneď vo februári 2022 s nástupom vojny, objednávky sa zredukovali a mali taký trend aj po zvyšok roka. Tento rok však začíname opäť vnímať nástup pozitívneho trendu. Čo nás teší."

Pozitívny trend potvrdzujú aj z eshopu Irisimo: "Tržby sa nám darí držať na približne rovnakej úrovni ako v 2022, možno nejaké mierne nárasty tam sú."

Veľa, samozrejme, závisí od daného trhu a hlavne predávaného sortimentu. Nie všetky e-shopy zaznamenávajú rast a veľa z nich stále bojuje s poklesom objednávok. 

Je ešte veľmi skoro na hodnotenie tohto roku, po jednom kvartáli sa, samozrejme, nedajú robiť žiadne závery, no prvé čísla naznačujú, že rok 2023 by nemusel byť až taký zlý. 

Potvrdil to aj minulý mesiac v našej sieti, kde sme tiež zaznamenali medziročný nárast na úrovni 20 %.

Správny čas vyskúšať affiliate marketing

Čo dodať na záver? 

Ako môžete vidieť aj z odpovedí našich inzerentov, na trhu sú stále neisté časy, ale niektoré ukazovatele nám dávajú nádej, že by sa situácia postupne mohla zlepšovať (ak sa nič neočakávané nestane). Aj keď na časy, na ktoré sme boli zvyknutí z obdobia spred korony, si ešte budeme musieť počkať.

Ak ešte nevyužíváte affiliate marketing, možno práve toto je ten správny čas to zmeniť. V tomto období určite každý e-shop ocení, že bude platiť len za privedené objednávky. 

Skúste nám napísať a my vám poradíme, či je tento marketingový kanál vhodný aj pre váš e-shop.

Juraj Kuracina
 

Managing Director v sieti Affial. Mám na starosti celkové řízení sítě. Od personálních věci až po vytváření rozpočtů a reporting. Affiliate marketing mě moc baví a rád se s vámi podělím o své zkušenosti. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: juraj.kuracina@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: