Pomáháme e-shopům růst

Affiliate marketing pro blogy: 

Jak vydělat peníze online v roce 2019

Existují miliony online blogů, avšak jen malé procento blogerů dokáže svůj blog zpeněžit. Affiliate marketing je osvědčený způsob, jak vydělávat prostřednictvím svého blogu a to tak, že bloger své čtenáře nasměruje na vybraný produkt či službu výměnou za provizi za prodej (nebo provedenou akci). 

Co je affiliate marketing pro blogy?

Affiliate marketing pro blogy je proces, při kterém bloger získává finanční provizi za marketing (propagaci, prodej) produktů či služeb jiných webových stránek. Praxe je poměrně jednoduchá. 

Affiliate bloger si vybírá zpravidla takové produkty či služby, které souvisí s oblastí jeho zájmu. Většinou se týkají témat, kterým se věnuje na svém blogu.

V ideálním případě propagované produkty sám používá a tudíž ví, jak a v čem mohou jeho čtenářům pomoci. Tyto produkty a služby propaguje na svém webu a za každý dokončený prodej získá provizi.


Jak affiliate marketing funguje?

Affiliate marketing pro blogery funguje tak, že inzerent využívá možností různých blogerů, kteří na jejich webové stránky (např. e-shop) přivádí další a další návštěvnost a podílí se tak na vyšším obratu, který by normálním způsobem nezískal. 

Jak si vydělat online 20 tisíc za měsíc? Vyzkoušejte affiliate marketing - objevil se i v článku nejlepších způsobů, jak vydělávat online.

Inzerent (obchodník)

Inzerentem může být téměř kdokoliv - fyzická osoba, malý podnik i velká firma prodávající produkt nebo službu.

Předmětem affiliate marketingu může být rovněž v podstatě cokoliv od sportovního oblečení, přes doplňky výživy a elektroniku až po nejrůznější on-line kurzy. 


Bloger

Affiliate bloger se snaží prostřednictvím svého blogu nabízet a prodávat produkty, které mají vyřešit jejich potíže nebo jim jinak pomoci.

Pokud je úspěšný a jeho čtenář si produkt zakoupí, bloger obdrží provizi na základě domluveného procentního podílu ceny produktu.

Je logické, že bloger propaguje produkty a služby týkající se oblastí točících se kolem jeho zájmu.

Vytváří si tak osobní značku, která přitáhne pozornost dalších stejně smýšlejících čtenářů, kteří si s největší pravděpodobností produkt zakoupí.


Spotřebitel

Čtenáři, návštěvníci či spotřebitelé jsou hlavním motorem úspěšného affiliate marketingu, bez kterých by nebyl žádný zisk.

Blogger propaguje výrobek různými způsoby (příspěvky na sociálních sítích, videa, e-maily apod.) a snaží se o to, aby spotřebitel klikl na affiliate odkaz a výrobek si koupil. Teprve pak bloger získá provizi a inzerent prodá produkt.

Spotřebitel by měl být dopředu vždy informován, že bloger s inzerentem spolupracuje a za prodej získává provizi. Úspěšný affiliate marketing je založený na důvěře mezi blogerem a čtenářem, který věří, že by mu bloger nedoporučil něco špatného či nefunkčního pouze za účelem svého vlastního zisku.

Platí také, že provize blogerovi jde z ceny produktu či služby. Jedná se o podíl na zisku, který je součástí maloobchodní ceny.

Cena produktu nebo služby nesmí být o provizi uměle navyšována. Spotřebitel si prostě koupí produkt za stejnou cenu bez ohledu na to, zda se do e-shopu dostal přes affiliate odkaz nebo si e-shop sám vyhledal na internetu.

Affiliate bloger si vybírá zpravidla takové produkty či služby, které souvisí s oblastí jeho zájmu. Většinou se týkají témat, kterým se věnuje na svém blogu. 


Jak affiliate bloger dostane zaplaceno?

Affiliate marketing je založený čistě na výkonu. Inzerent (obchodník) zaplatí pouze za dokončenou konverzi (vyplnění objednávky, prodej produktu, apod.).

Inzerent neplatí žádné poplatky předem, platba probíhá vždy až po dokončení obchodu. Nepřinese-li bloger žádnou objednávku, nedostane žádnou provizi.

Provizi nemusí získat bloger pouze za prodej produktu nebo zboží.

Může ji získat třemi způsoby:

 • Provize za prodej - nejběžnější způsob, kdy bloger dostane zaplaceno provizní podíl z ceny produktu. To znamená, že spotřebitel musí produkt koupit.
 • Provize za dokončení akce - akcí může být v tomto případě myšleno například vyplnění objednávky, vyplnění kontaktního formuláře, registrace na on-line kurz zdarma, stažení nějakého dokumentu on-line apod.
 • Provize za klik - blogerovi je vyplacena provize za každé kliknutí na stránku inzerenta, bloger by tedy měl vytvořit rozsáhlou síť odkazů a inzerentovi přinášet vyšší návštěvnost webu.


Proč se stát affiliate blogerem?

Důvody, proč využívat affiliate marketing, je celá řada. Pokud píšete vlastní blog a máte slušnou čtenářskou základnu, je to jeden z osvědčených způsobů, jak se stát finančně nezávislým a svobodným člověkem, který může pracovat kdykoliv a kdekoliv.


Vydělávejte kdykoliv

Klasické zaměstnání vyžaduje vaši přítomnost po určitou dobu dne - pracovní dobu. Ta je daná pracovní smlouvu a obvykle ji nelze nijak ovlivnit. Affiliate marketing dává možnost vydělávat 24/7, aniž byste museli na práci sáhnout. 

Dobře rozjetý affiliate marketing přináší peníze na váš bankovní účet i v době, kdy si užíváte zaslouženého volna. Bez práce to samozřejmě nelze. Základem je blog plný kvalitního obsahu, který přitahuje čtenáře.


Vydělávejte odkudkoliv

Možná vás deprimuje představa, jak 8 hodin sedíte v kanceláři a těšíte se na víkend, případně čtrnáctidenní dovolenou dvakrát do roka.

Nesnášíte-li rutinu, je pro vás affiliate marketing to pravé. K psaní blogu potřebujete pouze počítač, připojení na internet a samozřejmě téma, kterému rozumíte. Místo není rozhodující,stejně tak čas. Pracovat můžete z domu, parku i druhého konce světa, přes den i noc, vyhovuje-li vám to tak více. 


Využijte svobodné volby

Jako nezávislá osoba nemusíte obchodovat s každým, můžete si vybírat. Baví vás technika, vytvořte blog plný užitečných recenzí a návodů a propagujte produkty, které vás baví.

Píšete-li blog o kosmetice a péči o tělo, budete s největší pravděpodobností propagovat produkty pouze z oblasti krásy. Sami si zvolíte téma a vyberete produkty a služby, které se rozhodnete s čistým svědomím doporučit svým čtenářům.

Nejvíce úspěšní jsou blogeři, kteří se intenzivně věnují jednomu tématu, kterému rozumí a vytváří tak kvalitní obsah. Jejich blog je v první řadě baví, nedělají to primárně pro peníze. To je až ta druhá pozitivní stránka jejich koníčku.


Affiliate pobídky a odměny

Affiliate marketing je založený na vaší výkonnosti. Za pár hodin týdně můžete vydělávat stejné peníze jako běžný zaměstnanec, který na rozdíl od vás stráví v kanceláři nejméně 8 hodin denně.

Prostřednictvím affiliate marketingu si můžete také snadno přivydělat, aniž byste svou oblíbenou práci opustili. Je to skvělá příležitost, jak si přivydělat i jak se uživit na “plný úvazek”.

Čím více produktů nabídnete, tím více vyděláte. Nic by se ale nemělo dělat na úkor kvality obsahu blogu!


Pestré možnosti umístění affiliate odkazů

Affiliate marketing je ideální pro kreativce. Jednotlivé odkazy totiž  můžete umisťovat, kam se vám zlíbí - přímo do článků, blogových příspěvků, do příspěvku na sociální sítě, do popisků videí, e-mailových zpravodajů a vůbec všude, kde vás to jenom napadne.

Vydělat si můžete dokonce pinnováním svých oblíbených produktů na Pinterest. Sepsali jsme pro to krátký návod, jak vydělat na Pinterestu.

Dobře rozjetý affiliate marketing přináší peníze na váš bankovní účet i v době, kdy si užíváte zaslouženého volna. Bez práce to samozřejmě nelze. Základem je blog plný kvalitního obsahu, který přitahuje čtenáře.


4 nejlepší způsoby umístění affiliate odkazů

Možností, kam umístit affiliate odkazy, je spousta. Ne všechny ale přináší stejnou pravděpodobnost výdělku. Následující čtyři způsoby patří mezi nejlepší.


Příspěvku v blogu

To je nejlepší a nejjistější způsob, jak své čtenáře přesměrovat na vybraný produkt či službu. Affiliate odkaz umístěte všude, kde se o produktu zmiňujete. Tím zvýšíte pravděpodobnost, že se čtenář vašeho článku bude o nabízený produkt zajímat.

Nebojte se napsat článek přímo o produktu (představení, recenze, osobní zkušenost). Úspěšné jsou zejména články, kde bloger popisuje, jak jemu konkrétně produkt pomohl.


Popisky videí

Vlogeři, kteří se specializují na natáčení videí, mohou affiliate odkazy umisťovat také do popisu videa. Videa přímo o produktech jsou navíc skvělým způsobem, jak se svými návštěvníky komunikovat a zvyšovat tak prodeje svým partnerům.


E-mailové zpravodaje (newslettery)

Pravidelné e-mailové zpravodaje jsou jedním z nejvíce využívaných způsobů, jak komunikovat a spolupracovat s návštěvníky webu a přinášet jim aktuální informace, novinky, akční nabídky, slevy apod.

Registrace od informačního bulletinu musí být na dobře viditelném místě a maximálně jednoduchá. Do e-mailů pak lze umístit affiliate odkazy.


Sociální sítě

Každý bloger, vloger a další vlivní uživatelé mají profily na Facebooku, Instagramu, Twitteru, YouTube, Pinterestu a dalších méně či více známých sociálních sítí.

Každý příspěvek (článek, video, recenzi, infografiku, atd.), který uveřejníte na svém blogu, byste měli vždy sdílete na všech svých dalších sociálních sítích a dle potřeby používat affiliate odkazy.


Tipy, jak se stát úspěšným affiliate blogerem


Vytvořte si věrné publikum

Snažte se zaměřit na jednu oblast, v níž se stanete respektovaným odborníkem. Nesnažte se cílit na více zájmů.

Obsah takového blogu bude roztříštěný a čtenáři nebudou vědět, s kým mají čest. Díky specifickému zájmu si daleko lépe vybudujete vlastní publikum, které se bude s velkým očekávání těšit na každý nový příspěvek.

Daleko lépe si tak vytvoříte nabídku produktů, které budete ochotní propagovat, a vaši čtenáři vám budou důvěřovat a spíše se tak stanou platícím zákazníkem.


Buďte osobní

Je jednoduché do příspěvku blogu napsat, kupte si tento výrobek. Memorování informací z původního webu ale lidé nepřesvědčí, protože to bude vypadat jako standardní reklama.

Vaši čtenáři vám důvěřují a očekávají od vás, že jim doporučíte pouze to, co byste sami použili nebo dokonce používáte.

Nejvíce úspěšné jsou proto příspěvky založené na osobní zkušenosti, v nichž bloger popisuje, jak se výrobek používá, jak vám pomohl, co vám přinesl a proč pomůže také jim.


Pište recenze, srovnávejte

Zaměřte své příspěvky na hodnocení produktů a služeb a informujte své čtenáře o tom, které stojí za pozornost a naopak.

Hodně uživatelů vyhledává různá porovnání, například když si vybírají nový telefon a rozhodují se, zda bude lepší Android či iPhone. Nezapomínejte, že jádrem úspěchu je kvalitní obsah, ne jakýkoliv článek.


Vytvořte si vztah s inzerenty

Připojit se do nějakého affiliate programu obchodníka a vložit jeho odkazy do svého obsahu je jednoduché.

Chcete-li ale být opravdu úspěšní, je třeba pracovat na vytváření opravdových obchodně-partnerských vztahů.

Snažte se více porozumět jejich produktům, naučte se je používat a lépe je tak propagujte svým čtenářům. Je to ideální příležitost, jak zvyšovat sazby provizí a maximalizovat výnosy.


Sledujte vyhledávací trendy

Uvědomte si, že nejste jediný affiliate bloger na světě. O to samé jako vy se snaží miliony dalších blogerů. Konkurence je ohromná, abyste se udrželi na špici a zvýšili své šance, že výrobek prodáte právě vy, musíte neustále sledovat trendy a používat aktuální vyhledávací nástroje. 


Připojte se k affiliate síti

Výhodou affiliate sítě je to, že v ní najdete velký počet kampaní, z kterých si můžete vybírat na jednom místě. Provize ze všech kampaní se vám sčítají a tak se můžete dostat na zajímavě výdělky mnohem dříve, než kdybyste propagovaly affiliate program jednoho eshopu.

V naší affiliate síti Affi dokážeme proplácet provize podnikatelům i fyzickým osobám, takže pokud s affiliate marketingem jen začínáte nepotřebujete si hned rieišť nějakou formu podnikání. Kromě toho vám se vším rádi poradíme a pomůžeme.

Chcete se stát affiliate blogerem a začít vydělávat na svém webu? Registrujte se do naší sítě zde.

Affiliate marketing pro blogy: Závěrečné shrnutí

Affiliate marketing je ideální způsob, jak si psaním blogu vydělat peníze online, aniž byste museli produkt vymyslete a vyrobit. Bloger, který je motivovaný zajímavým ziskem, je schopen generovat příjem kdykoli a odkudkoli vytvářením kvalitního obsahu na svém blogu.

Jedná se o rostoucí a ziskovou marketingovou platformu, která využívá blogování, recenzí, videí, newsletterů a příspěvku na sociální média ke zvyšování návštěvnosti webů a prodejů.


Originál článku: https://www.adamenfroy.com/affiliate-marketing-for-bloggers

Autor: Adam Enfroy

Lívia Šuľová
 

Affiliate manažérka siete Affial.com. Affiliate marketingu sa venujem už niekoľko rokov a vždy si rada prečítam témy o online marketingu, podnikaní a inšpiratívnych projektoch. Verím, že vám kopec užitočných informácií prinesieme aj na našom blogu. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: livia.bogarova@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 4 komentářů
Martina Pospíšilová - 29.10.2019

Líbí se mi článek. 🙂 Také mám blog a mám tam umístěno toto:
↪ partner.proficredit.cz Mrkněte!

Reply
  Honza Čeněk - 14.11.2019

  Dobrý den, Martino, máte s tímto už nějakou zkušenost? Hledám nějaké affilprogramy z oblasti finančnictví a toto mi příjde celkem dobré.
  Děkuji, Honza

  Reply
   Jarda - 18.11.2019

   Ahoj, zkoušel jsem to. Registrace jednoduchá, dávají 400 Kč za ověřený kontakt. Teď před Vánocema to pofičí, pokud máš dobrou obsahovou strategii (třeba jak popisuje článek tady 🙂 ), tak se oplatí. Vyzkoušej a uvidíš.

   Reply
   Klára Machová - 30.11.2019

   Čauky, je to novinka prý, taky jsem zkoušela Proficredit, registrace easy. Dejte vědět, jak vám to frčí.

   Reply

Váš komentář: