Pomáháme e-shopům růst

Jak připravit nejlepší XML feed pro affiliate publishery a co by měl obsahovat?

Jak nastavit XML feed

Produktové katalogy patří mezi jeden typ publisherů, kteří propagují zapojené e-shopy do našeho katalogu affiliate kampaní.

Aby katalog mohl fungovat a zobrazovat produkty e-shopů na svém webu, musí mít publisher přístup k tzv. XML feedu. Ten mu umožní přenést všechy důležité informace, které jsou s produktem spojené.

A na základě přenesených informací, pak může publisher nabídnout svým čtenářům kvalitní filtrování, včetně odkazu na konkrétní produkt, kde čtenář může dokončit nákup.

V článku si ukážeme, co by měl XML feed obsahovat a jaký formát je pro affiliate publishery nejlepší.

Formáty XML feedu

Je mnoho možností, které při tvorbě XML feedu můžete zvolit. Můžete zpracovat vlastní feed nebo zvolit některý srovnávač zboží.

Přehled XML formátů, které jsou nejpoužívanější na českém trhu:

 • TIP: Heureka (nejvyužívanější formát našich publisherů)
 • Zboží
 • Google
 • Favi
 • Biano
 • Glami

K optimalizaci feedů můžete použít také jeden z nejvyužívanějších toolů Mergado, o kterém jsme napsali článek, "Jak optimalizovat XML feedy s nástrojem Mergado." V něm si můžete upravit svůj feed bez znalosti programovacího jazyka.

Mergado v nastavených časových úsecích stáhne XML nebo CSV soubor s informace o zboží u vašeho e-shopu. Data zpracuje do nejlepší podoby pro srovnávací portály (tzv. srovnávače) a produktové katalogy.

Pro více informací doporučuji zhlédnout jejich seriál na Youtube, který vám poskytne důležitý náhled, proč se zabývat zpracováním feedu (do nejlepší podoby).

Co by měl feed obsahovat?

Na to nám odpoví školitel a expert podpory Mergado.cz, Luděk Volejník:

“Obecně řečeno by měl feed obsahovat maximum produktových informací. Už v této podobě je každý affilák využije pro tvorbu klíčových slov pro reklamy a dalších náležitostí. Pokud však chcete získat konkurenční výhodu, zaměřte se na tvorbu vlastních, originálních keywords a do feedu je rovnou uveďte.”

Jaké hlavní produktové informace to jsou:

 • názvy produktů
 • popisy
 • parametry
 • odkazy na obrázky
 • kategorie

Luďkův tip

“Udělejte si bezplatný Audit feedu od Mergada. Získáte rychlou, technickou analýzu a doporučení na opravu všech chyb vašich datových souborů. Zlepšíte tak jejich kondici a eliminujete možnost zamítnutí inzerce. Na blogu Mergada jsme pro vás také připravili přehledné průvodce, se kterými odstraníte nejčastější chyby ve feedech. Přečtěte si je:”

Mergado je všestranný nástroj, který vám kromě affiliate marketingu pomůže z jednoho místa automatizovaně inzerovat na srovnávačích zboží, marketplacech, sociálních sítích a dalších reklamních platformách.

Vyzkoušejte si možnosti hromadných úprav feedu v Mergadu na 30 dní zdarma. 

Uvidíte, že se už k ruční správě inzerce nebudete chtít nikdy vrátit.

Na závěr

Řada publisherů se odmítá zapojit do kampaní, které mají neaktualizovaný feed plný chyb. Mějte na paměti, že pokud chcete dostat ze svých kampaní (kde se využívá XML feed) maximum, musíte svůj feed aktualizovat.

Libor Krejčí
 

Affiliate manager & sales. Starám se o affiliate publishery, řeším produkty k recenzím a rozbíhám nové kampaně. Podílím se na článcích a celkovém vzdělání našich partnerů skrze blog a sociální sítě. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: libor.krejci@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: