Pomáháme e-shopům růst

Jak psát kvalitní obsah pro affiliate marketing

Chcete-li dosáhnout úspěchu a vydělávat prostřednictvím svého webu, je stěžejní naučit se základní pravidla efektivního psaní. Není to tak těžké, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Díky přístupu na internet máte jedinečnou příležitost získat všechny potřebné nástroje pro tvorbu obsahu a navrhnout tak perfektní obsahovou strategii pro affiliate marketing. Máme pro vás osvědčené tipy, které vám pomohou uspět.

Buďte vždy upřímný

Základem každého dobrého vztahu je důvěra na obou stranách. Tu si však získáte pouze tehdy, budete-li 100% upřímní. Affiliate marketing funguje efektivně pouze tehdy, pokud jste k návštěvníkům, čtenářům a publiku svého webu opravdu upřímní. Stačí jedna chyba, jedna lež a rázem přijdete o publikum i zisky.

Propagovat byste tedy měli pouze takové produkty a služby, kterým sami věříte, a o kterých si myslíte, že fungují ideálně na základě vlastní zkušenosti.

Vždy prezentujte svůj názor, ať už je pozitivní nebo negativní. Na světě neexistuje dokonalý produkt či služba. Při propagaci produktu se snažte o objektivní pohled nebo v nejlepším případě popište svou osobní zkušenost. Nenechte se ovlivnit vidinou snadného výdělku.

Nikdy svým čtenářů nezatajujte, že vaše stránky obsahují affiliate odkazy. Je to naprosto normální a nejedná se o nic špatného. Držte se zásad pro zveřejňování a blogy, upřímnost je pro budování důvěry nejdůležitější.


Dbejte na osobní zkušenost

Je jednoduché popsat produkt či službu, který máte propagovat. Obchodník vám dodá potřebné informace a spoustu dalšího se dočtete na internetu. Jenomže takových článků najdete na internetu tisíce. Pokud se naivně domníváte, že k vytvoření skvělého obsahu stačí použít již napsané recenze, jste na velkém omylu. Lidé spíše uvěří tomu, kdo produkt či službu vyzkoušel na “vlastní kůži”.

Efektivní marketingová strategie pro affiliate marketing funguje nejlépe, pokud propagujete zboží a služby, které jste sami vyzkoušeli nebo dokonce používáte v reálném životě. To znamená testovat, testovat a testovat všechny produkty, ze kterých chcete mít zisk. Snažte se popsat nejen výhody, ale také nevýhody.

Vaším cílem je vybudovat si důvěryhodnost a autoritu. To se stane pouze tehdy, pokud budete myslet, jednat a psát jako skutečný odborník ve vybraném oboru. Stanete-li se falešným odborníkem, váš názor nebude mít žádnou hodnotu.

Nepřehlédněte článek: 9 praktických tipů, jak vydělávat online.


Nebojte se negativních recenzí

Chcete-li se ve svém oboru stát oceňovaným odborníkem, musíte být schopni poskytnout svým čtenářům konstruktivní kritiku.

Alespoň 10 % obsahu webu by měly tvořit neutrální a negativní recenze. Negativní recenze stejně jako ty pozitivní pomáhají zlepšit strategii affiliate marketingu.

Přemýšlíte, jak vám “shození” nějakého produktu může přinést zisk? Myslete jako kupující. Představte si dvacetiletou dívku, které hledá perfektní lak nehty.

Díky vaší recenzi nevyhodí peníze za nekvalitní výrobek. Negativní recenzi ocení, přečte si další a vybere si kvalitní lak za méně peněz. O zisk nepřijdete a navíc získáte další věrnou čtenářku. Takto funguje správný affiliate marketing.

Alespoň 10 % obsahu webu by měly tvořit neutrální a negativní recenze. 


Objevte klíčová slova

Před vytvořením blogu si promyslete a připravte strategii SEO (tj. optimalizace webových stránek pro vyhledávače).

Google je nepostaví na první příčky jenom kvůli samotnému, byť velice zajímavému a kvalitnímu obsahu. Jako každý jiný blogger a tvůrce webových stránek musíte optimalizovat obsah svého webu v souladu s podmínkami a požadavky vyhledávačů, z nichž nejdůležitější je právě Google.

Prvním krokem optimalizace je zjistit, která klíčová slova byste měli používat. Chcete-li vytvořit opravdu vysoce kvalitní obsah pro affiliate marketing, měli byste se zaměřit na klíčová slova s vysokou návštěvností s minimální konkurencí. Klíčová slova vám pomohu najít různé analytické nástroje SEO (např. Google Keywords Planner, Ubersuggest, KWFinder, Sklik atd.).

Existují dva hlavní typy klíčových slov - informační a kupující. Informační klíčová slova jsou důležitá pro samotný obsah, který čtenáře učí, vzdělává či informuje. Naproti tomu kupující (transakční) klíčová slova slouží k povzbuzení čtenáře k provedení nákupu doporučeného výrobku.

Jako jednoduchý příklad si vezměme blog o jídle. Informační klíčové slovo je “jak upéct borůvkový koláč” a kupující klíčové slovo je “koupit směs pro borůvkový koláč”.

Usnadnit vám to může i chatovací bot chatGPT, který je zdarma.


Zlepšete čitelnost textu

Úspěch webových stránek je založený nejen na obsahu, ale také na tom “jak dobře se texty na webu čtou”. Články, které se čtou špatně, nemají šanci dostat se na horní část stránky s výsledky vyhledávání (SERP).

Častou příčinou “nečitelného” textu jsou například příliš dlouhé a příliš složité věty, jednolitý nekonečně dlouhý text bez nadpisů a odstavců, přehnané užívání cizích slov, kterým nerozumí ani sám autor apod.

Chcete-li tvořit obsah pro efektivní affiliate marketing, držte se následujících pravidel:

 • Pište jednoduché věty.
 • Šetřete složitými souvětími.
 • Pište kratší věty o maximální délce 15 až 20 slov.
 • Používejte nadpisy a podnadpisy.
 • Dlouhý text dělte do odstavců. Jeden odstavec by měl mít 3-5 řádků.
 • Používejte odrážky, seznamy apod.
 • Zvýrazněte nejdůležitější fakta pomocí tučného písma.
 • Při citaci užívejte kurzívu.
 • Nepoužívejte velké množství příslovců.
 • Vybírejte jednodušší alternativy neobvyklých slov.


Zvolte vhodnou délku příspěvku (článku)

Délka textu je velmi důležitá. Zatímco u některých příspěvků je 500 slov příliš, jiné texty vyžadují minimální délku 1500 slov. Délku příspěvku ovlivňují různá kritéria.

Jedním z nich je četnost publikování příspěvků. Pokud píšete nový příspěvek každý den, vhodnější jsou kratší texty. Publikujete-li nový článek jednou týdně, můžete si dovolit delší článek.

Dalším důležitým kritériem je téma a cílové publikum. Píšete-li například o technice a vaše publikum je technicky důvtipné a ochotné diskutovat, nemusíte se bát rozepsat se více.

 Pokud však píšete různé texty o sportovním vybavení, vhodnější jsou krátké a stručné příspěvky. V tomto případě k získání potřebné informace postačí i pouhé tři věty.


Poznejte své publikum

Abyste mohli vytvářet opravdu kvalitní obsah pro affiliate marketing, musíte dobře znát své publikum, musíte znát jejich názor, potřeby i požadavky. 

Čím lépe svým čtenářům porozumíte, tím spíše jim budete moci přinášet informace, o které skutečně stojí, a které je zajímají. Důležité je ptát se a diskutovat o věcech, na kterých jim záleží.

Popisujete-li něco zcela nového, produkt či službu popište podrobně. Lidi zajímá, co to je, jak to vypadá, k čemu to slouží, jak to funguje, jestli je to bezpečné, zda jim to pomůže, kolik to stojí, zda se to za ty peníze vyplatí vůbec koupit atd.

Pokud přípravek testujete, zaměřte se primárně ovládání, na funkce, na veškeré výhody a nevýhody. Největší pozornost věnujte hlavním funkcím, které mohou ovlivnit konečné rozhodnutí o koupi produktu či služby.

Blogerka ze světa módy může například psát článek o botách na vysokých podpatcích. Kvalitou kůže se zabývejte krátce, zaměřte se spíše na osobní zkušenost.

Zkuste zodpovědět otázky, které mají vaše čtenářky.

 • Jak se v botech chodí?
 • Jsou pohodlné?
 • Nebolí z nich nohy?
 • Netlačí?
 • Měly jste z nich puchýře?

To je to hlavní, co bude čtenářky zajímat jako první.

Lidi zajímá, co to je, jak to vypadá, k čemu to slouží, jak to funguje, jestli je to bezpečné, zda jim to pomůže, kolik to stojí, zda se to za ty peníze vyplatí vůbec koupit atd.

Zaměřte se na populární produkty

Důležité je psát o věcech, které lidi zajímají právě teď. Nemá smysl jim vnucovat něco, co je už dávno z módy. Chcete-li, aby váš blog byl populární, pište o populárních věcech.

Každý den se objeví nějaký nový produkt či služba, která má šanci stát se bestsellerem. Vaším úkolem je objevit je a napsat o nich zajímavý článek či recenzi.

V dnešní době je snadné zjistit, co zrovna letí. Stačí sledovat sociální média a rychle zjistíte, co lidi ve vašem oboru zajímá nejvíce.

Jako příklad si vezměme blog o zdravém životním stylu. Lidi, kteří chtějí žít zdravěji, nyní například zajímá, jak nejlépe nahradit bílý cukr a bílou mouku. Napište o tom.


Používejte vhodný styl psaní

Je rozdíl, zda píšete pro náctileté dívky nebo pro finanční specialisty. Na svém webu byste měli používat “tón”, který vaše publikum osloví nejlépe. Píšete-li pro generaci mileniálu a generaci Z, drže se lehce přátelského a konverzačního tónu.

Naopak starší publikum a odborníci ocení spíše formální styl psaní.

Pozor si také dávejte na používání cizích a odborných slov či různých slangů. Pokud vám čtenáři nebudou rozumět, nebudou vás číst.

Vždy si musíte být jistí, že píšete nebo mluvíte tak, aby vám vaše publikum perfektně rozumělo. Mluvte jazykem svého publika.

Nikdy nepoužívejte slova, kterým perfektně nerozumíte. Používání takových slov z vás neudělá odborníky, ale naopak zhorší čitelnost textu. Nechcete-li své čtenáře zbytečně vyděsit, ujistěte se, že se vaše články čtou příjemně.


Dbejte na správnou gramatiku

Nikdo není dokonalý a od blogera se neočekává, že je vystudovaným korektorem. To však neznamená, že si po sobě nezkontroluje hotový článek. Dbejte na to, aby vaše texty byly maximálně gramaticky správné, nedělejte velké a zbytečné chyby.

Inteligentní publikum nedůvěřuje autorům, kteří neví, kam v souvětí patří čárka, a zná rozdíl mezi slovy “tipy a typy”.

Navíc Google kontroluje i správnou gramatiku a pravopis. Texty, které jsou nekvalitní a plné pravopisných chyb, se nikdy nedostanou na horní příčky SERP. Čtenáři vám možná chybu odpustí, stroje nikoliv.


Nezapomínejte na vizuální obsah

Samotný text většinu čtenářů nudí. K jejich úplně spokojenosti budete potřebovat promyšlený vizuální obsah, jako jsou obrázky, fotografie, infografiky, videa apod. Vizuální obsah je užitečný, protože zvyšuje atraktivitu všech webových stránek.

Aktuálně jsou populární animovaná vysvětlující videa. Publikum, které nerado čte, přelétne text letmým pohledem a raději si pustí video. Stačí do popisku napsat, o jaké video se jedná, a co na něm uvidí.

Kvalitní vizuální obsah zvyšuje počet návštěvníků a prodlužuje průměrný čas, který návštěvník stráví na vašich stránkách. To je jeden z nejdůležitějších parametrů pro správnou optimalizaci SEO.

V průběhu času obsah aktualizujte

Nezapomeňte, že byste publikovaný obsah měli v průběhu času aktualizovat, aby informace v článcích byly stále aktuální. To je důležité nejen pro čtenáře, ale i pro získání dobrých pozic ve výsledcích vyhledávání. Díky aktualizaci obsahu můžete zvýšit i návštěvnost vašeho webu. Více si můžete přečíst v našem článku Jak na republishing.

Závěr

Pokud rádi a čtivě píšete, máte velkou šanci vytvořit atraktivní obsah pro affiliate marketing. Důležité je sledovat trendy, novinky a vědět, co vaše publikum chce. Snažte se být ve svém oboru perfektní a výdělek na sebe nenechá dlouho čekat. Úspěchů můžete dosáhnout i bez ohromných investic či mimořádného talentu. Vše, co potřebujete, je nebát se říct svůj názor, stát se odborníkem, psát kvalitně a začít vydělávat peníze on-line.


Originál článku: https://www.postaffiliatepro.com/blog/how-to-write-great-content-for-affiliate-marketing/

Autor: Pat Fredshaw

Lívia Šuľová
 

Affiliate manažérka siete Affial.com. Affiliate marketingu sa venujem už niekoľko rokov a vždy si rada prečítam témy o online marketingu, podnikaní a inšpiratívnych projektoch. Verím, že vám kopec užitočných informácií prinesieme aj na našom blogu. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: livia.bogarova@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: