Pomáháme e-shopům růst

Chatovací bot ChatGPT: Nejlepší nástroj pro affiliate publishery?

ChatGPT návod

Služba OpenAI představila svého chatovacího bota v listopadu 2022 a za tu dobu získala přes 100 milionů uživatelů. Je jen málo lidí, kteří o této službě zatím neslyšeli. Umělá inteligence pomalu nahrazuje velkou část aktivit a my se v článku podíváme na to, jak nástroj mohou využít naši publisheři ke zvýšení zisků z affiliate marketingu.

Mimo jiné se dozvíte:

 • Co to je služba OpenAI a jaké nástroje kromě chatovacího bota nabízí
 • Jak ho používat a kolik stojí
 • Jaký je rozdíl mezi FREE a placenou verzí
 • Ukázka příkladů
 • Co na ChatGPT říkají specialisté z marketingu
 • Jak pomocí ChatpGPT a affiliate marketingu vydělat

Co to je ChatGPT

ChatGPT je jeden z nástrojů společnosti OpenAI. Je to vyspělý jazykový model, který využívá strojové učení pro sběr informací. Mezi jeho hlavní funkce patří tvorba textu: odpovídat na otázky uživatele a tvořit vlastní.

Důkazem toho, jak dobře chatbot pracuje je ten, že ho využívá například technologický gigant Microsoft.

Co je chatgpt

Odpověď chat bota od OpenAI na otázku "co je chat gpt."

K tomu, aby bot fungoval a poskytoval kvalitní výstupy, potřebuje vstupní data. Aktuálně tak pracuje s daty do konce roku 2021. Pokud mu zadáte otázku z "historických událostí," které se staly v roce 2022 a dále, neposkytne vám odpověď.

Odpovědi na míru je schopný poskytovat v reálném čase díky umělé inteligenci.

AI - Artificial Intelligence. V překladu, umělá inteligence.

Mimo svého chat bota mají i další zajímavé nástroje


DALL·E  

Nástroj pro tvorbu realistických obrázků a umění podle zadaného textu).

Počet nástrojů a funkcí se rozrůstá. V blízké budoucnosti by chatGPT mělo být schopné vytvořit video podle zadaného textu. Očekávalo se to s nástupem GPT-4, ale bohužel tato verze tvořit videa zatím neumí. Vzhledem k vývoji to ale nebude dlouho trvat a můžeme se těšit i na tuto revoluční novinku.

Podpora jazyků

Společnost OpenAI aktuálně poskytuje svého bota ve více, než 100 jazycích. Mezi ně patří i čeština.

Kvalita výstupů se u jednotlivých jazyků liší. Nejlepších výsledků dosáhnete v angličtině, ale nemusíte se obávat. I české výstupy jsou velmi kvalitní a v mnoha případech nerozeznatelné od lidské práce.

Pro koho je vhodný?

Čím dál tím více lidí a oborů zjišťuje, že chatovací bot a aplikace vytvořené na jeho API mohou ulehčit nějakou část procesu jejich práce. U někoho bude podíl práce významnější, u někoho naopak méně.

Pokud se ale nad využím bota zamyslíte, jsem si téměř jistý, že něco vymyslíte. Pojďme se zeptat samotného bota, jak to vidí on.

odpověď chatgpt

Odpověď chatuGPT na otázku "Komu může ulehčit práci chatgpt?"

S využíváním v některých segmentech se pojí i otázky ohledně bezpečnosti, morálky a přidává se i strach ze ztráty zaměstnání. Zde je nutné dodat, že tento strach se objevil i s příchodem internetu a dalších převratných technologií. 

Ano, některá zaměstnání mohou zaniknout, jako tomu bylo například u půjčoven VHS (pro ročníky se začáteční číslovkou 2, jedná se o kazetu s uloženým filmem). Díky přenosu sledování filmu na internet a internetové platformy typu Netflix, se ale objevili další pracovní pozice.

Umělá inteligence nám umožní řadu prací automatizovat, ušetřit čas, který můžete při jiných činnostech. Dobře o tom mluví například Petr Mára v jeho videu.

Pokračujte ve čtení a ukážeme si konkrétní příklady, jak mohou affiliate publisheři využít chatGPT k znásobení svých zisků.

Jak chatGPT použít?

Přejděte na stránku OpenAI.com, vytvořte si účet nebo se přihlaste s Google/Microsoft účtem.

V horní části si ze záložky Product vybere aktuální verzi GPT, v tomto případě GPT-4. Druhou možností je přímo přejít na odkaz služby chat.openai.com.

ChatGPT

Hlavní strana služby OpenAI.com.

Otevře se vám okno, kde do červeně vyznačeného pole už můžete zadat svůj dotaz a v reálném čase získat odpověď.

Nemusíte se obávat, že o komunikaci zavřením okna nebo restartováním počítače, přijdete. Najdete je vždy v levém sloupci, kam se ukládají a vždy se tak můžete vrátit k jednotlivému chatu.

K používání vám tak postačí pouze připojení k internetu a prohlížeč.

Chatgpt dotaz

Otázku stačí potvrdit enterem nebo šipečkou na konci vyznačeného pole.

Doporučuji si v levém sloupci zapnout "Darkmode," který šetří váš zrak.

Free plan vs. placený

V únoru 2023 byl představen PRO plan, který umožňuje uživatelům využívat chatovacího bota i ve chvílích, kdy je systém přetížený a některé uživatelé nemají přístup.

Další výhody:

 • Přístup k nejnovějším verzím a vylepšením
 • Získání rychlejších odpovědí

Cena PRO plánu je aktuálně 20 dolarů na měsíc.

Využití chatGPT v affiliate marketingu

Dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu. Je možné díky chatpgpt začít vydělávat na affiliate marketingu nebo zlepšit některé současné procesy a zvýšit si tak příjmy?

Rozhodně ano, ale než budeme pokračovat, čeká nás disclaimer.

Užívání umělé inteligence a konkrétné psaní článků může být v rozporu s pravidly Googlu, který se věnuje automatizaci a AI produkovanému obsahu v tomto vlákně. Nevíme, do jaké míry bude možné poznat generovaný obsah, ať už nástrojem od OpenAI nebo od jiné společnosti. Vzniká tu tak otázka:

 1. Pokud bude Google schopnen poznat vygenerovaný článek, bude ho penalizovat?

Proto rozhodnotí o využítí umělé inteligence necháme na vás. Chceme vám pouze ukázat, jaké možnosti nabízí.

A jak na celou problematiku dívá přední SEO specialista Zdeněk Dvořák? 

"Jaký máte pohled na využití chatGPT pro copywriting a následný vliv na SEO. Myslíte si, že to může webu uškodit nebo na tom nezáleží, pokud je text kvalitní?"

SEO specialista Zdeněk Dvořák, Linki.cz

"ChatGTP se pro copywriting skvěle hodí už v přípravné fázi. Rešerše, které teď textaři musejí dělat ručně, se dají výrazně zrychlit. Dá se vytvořit struktura textu. Z hotového textu se dá udělat TL;DR, které se dá dát do článku jako zkratka pro netrpělivé čtenáře. 

V principu se ChatGPT neliší od toho, co udělá copywriter, taky jde často o syntézu už existujícího know-how. Co se ale ChatGTP neumí, je držet vaši tonalitu. S obecnými prompty je jazyk výstupu nekvalitní, často opakuje slova. Pro burn and churn projekty nebo masovou produkci XML katalogů je to asi fuk, poctivé značky s dlouhodobým cílem stejně musejí výstup revidovat živým člověkem. Google nakonec hledá přidanou hodnotu. Umí ji ChatGPT, když jen syntetizuje? Ne. Ta už je na vás."


Návrh klíčových slov

ChatGPT vám může pomoci s návrhem klíčových slov tím, že vám poskytne různé strategie a techniky, které můžete použít při hledání a vybírání klíčových slov pro vaše webové stránky, blogy, marketingové kampaně atd.

Například, můžete se zeptat ChatGPT na to, jak najít relevantní klíčová slova pro vaše konkrétní téma, jak použít nástroje pro výzkum klíčových slov, jak analyzovat klíčová slova vašich konkurentů nebo jak vytvořit seznam dlouhých klíčových slov (longtailů) pro specifické dotazy hledání.

Návrh klíčových slov pro článek

Návrh klíčových slov pro článek.

Komplexní klíčovou analýzu skrze nástroje typu Ahrefs, MarketingMiner nebo Semrush to stále nenahradí. Jako vzor pro jednotlivé články pro vaše copywritery to může být dostatečné. 

Struktura článku

ChatbotGPT může pomoci s návrhem struktury článku tím, že vygeneruje náhodná témata, nadpisy a klíčová slova, která mohou posloužit jako inspirace pro tvorbu obsahu.

Zde je návod, jak použít ChatbotGPT k návrhu struktury článku:

 1. Zvažte téma článku, o kterém chcete psát.
 2. Spusťte ChatbotGPT a zeptejte se na téma, nadpis nebo klíčová slova, která se týkají vašeho článku.
 3. Vyberte si několik generovaných nápadů, které vám přijdou nejzajímavější a nejrelevantnější pro vaše téma.
 4. Rozepište tyto nápady do jednotlivých odstavců a vytvořte z nich předběžnou strukturu článku.
 5. Vylepšte strukturu článku tím, že upravíte, přidáte nebo odeberete jednotlivé sekce.
 6. Pokračujte ve psaní článku a upravujte strukturu, dokud není hotov.

Pamatujte, že ChatbotGPT může poskytnout jen inspiraci a je důležité dodržovat zásady kvalitního a srozumitelného psaní článků pro vaše cílové publikum.

Návrh struktury článku v ChatGPT

Návrh struktury článku v ChatGPT.

Generování samotného textu (článku)

Je možné vygenerovat díky chatgpt vygenerovat celý článek?

Ano, ChatGPT může pomoci s generováním článků. Nicméně, jako AI model, který je určen k podpoře a rozšíření lidské inteligence, ChatGPT není schopen generovat plně dokonalé a dokonale přizpůsobené články v každé situaci.

Vždy je důležité zvážit, že automatické generování obsahu může mít určité omezení a mohou být potřeba úpravy, aby byly články co nejvíce relevantní a použitelné pro dané téma a publikum.

Článek vygenerovaný chatGPT

Vygenerovaný článek

Textový výstup je poměrně kvalitní a nepoznáte, že byl vygenerován AI, spíše průměrným copywriterem.

Text je nutné vždy alespoň nechat přečíst reálným člověkem, který má o daném tématu přehled. Některé odpovědi mohou být mylné nebo poněkud kontroverzní.

Nápady

Nepatříte mezi kreativní jedince a s vymýšlením nadpisů a popisků trávíte až neúměrné množství času?

ChatGPT může být pro vás game changer.

ukázka nadpisů z chatgpt

Ukázka nadpisů z chatgpt.

Mimo nadpisy lze nápady získat i při jiných činnostech:

 • tvorba description
 • popisek produktu
 • obsah na sociální sítě
 • a další

Kvalita výstupů

Kvalitu výstupů určuje především zadání tzv. prompts. Výzva nebo příkaz, který napíšete umělé inteligenci.

Na internetu najdete řadu konkrétních tipů, jak zlepšit kvalitu výstupů z chatGPT a jiných nástrojů, které využívají AI.


Nejčastější dotazy a odpovědi

1. Umí chatGPT česky?

Ano, chat umí zpracovat otázku v češtině a poskytovat také české odpovědi. Českou odpověď dokonce dokáže poskytnout i na otázku v jiném jazyce, pokud mu to zadáte.

2. Je zdarma?

Také ano, pokud budete využívat základní a volně dostupný plán.

3. Proč mi chatGPT nefunguje?

Aplikace OpenAI získala rekordní počet uživatelů a ve špičkách se může stát, že jsou servery přetížené. Vy tak nebudete mít přístup. V případě placeného plánu máte přístup vždy zaručený.

Závěr

Na YouTube lze najít řadu návodů a příkladů, jak mnoho lidí díky chatGPT začalo v affiliate marketingu dosahovat skvělých výsledků.

Na druhé straně i lidí, které s marketingem neměli nic společného, ale s pomocí umělé inteligence byli schopni vytvořit prosperující projekt za velice krátký čas. Otevírá se tak nová cesta lidem, jak pracovat ještě efektivněji.

Jak toho využijete vy? Máte zájem o další články ze světa umělé inteligence?

Libor Krejčí
 

Affiliate manager & sales. Starám se o affiliate publishery, řeším produkty k recenzím a rozbíhám nové kampaně. Podílím se na článcích a celkovém vzdělání našich partnerů skrze blog a sociální sítě. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: libor.krejci@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: