Pomáháme e-shopům růst

Online nákupy pred Vianocami

Ako pripraviť e-shop na nákupné šialenstvo

Posledný štvrťrok býva už tradične tým najlepším obdobím pre e-shopy.

Predáva sa dobre všetko. Samozrejme, vedú hračky, kozmetika a elektronika, ale podľa štatistík si na svoje prídu aj iné odvetvia.

Ako sa na všetky akcie, ktoré nás čakajú, pripraviť? Máme pre vás pár tipov od profesionálov.

Aké nákupné akcie sú pred nami

Skôr, ako začneme s radami, ako sa pripraviť, poďme sa pozrieť na to, čo nás vlastne čaká.

  • Single´s day – 11.11.2021
  • Black Friday – 26.11.2021
  • Cyber Monday – 29.11.2021
  • Mikuláš – 6.12.2021
  • Vianočné nákupy v e-shopoch – cca do 19.12.2021
  • Povianočné výpredaje – od 27.12.2021
  • Novoročný výpredaj – od 01.01.2022

Single´s day  o tomto sviatku ste možno nepočuli a ani sa veľmi nečudujeme, keďže sviatok pochádza z Číny a je známy predovšetkým tam. V každom prípade je čoraz viac populárny aj u nás a veľa obchodníkov ho považuje za neoficiálne otvorenie predvianočnej nákupnej sezóny. 


Black Friday – túto udalosť asi netreba nejako bližšie predstavovať, keďže sa jedná o najpopulárnejšiu nákupnú akciu v roku. Posledné roky už síce nemá až takú silu (keďže veľa e-shopov má BF aj viackrát do roka), ale stále patrí posledný novembrový týždeň k špičke predajov.


Cyber Monday pokračovanie Black Friday, u nás opäť trochu menej známy, v zahraničí využívaný hlavne na predaj softwaru a digitálnych produktov.


Mikulášske nákupy začiatkom decembra ľudia začínajú riešiť darčeky na Mikuláša. Dobre sa predávajú hlavne sladkosti, ale aj rôzne zdravé potraviny.


Vianočné nákupy – začiatok týchto nákupov je ťažké odhadnúť, pretože niekto nakúpi darčeky už počas Black Friday, niekto, naopak, čaká až na posledné dni tesne pred Vianocami. V každom prípade platí, že nakupovanie v e-shopoch končí niekoľko dní pred 24.12., pretože kuriérske služby už nestíhajú. Výhodou e-shopu je, ak má osobný odber.


Povianočné a novoročné výpredaje – veľa e-shopov a tiež kamenných predajní začína s týmito akciami už od 27.12. Toto býva tiež dobré nákupné obdobie, keďže veľa ľudí dostane pod stromček peniaze, ktoré tu minú.

Nakupovanie Vianoce

Ako z akcií vyťažiť čo najviac

Spojili sme sa s reklamnými agentúrami a pýtali sme sa ich na veci, ktoré určite budú zaujímať všetky e-shopy. 

Aké odporúčania by ste dali e-shopom na zdvihnutie predaja práve pred Vianocami?

Zuzana Legenová, senior PPC specialist, agentúra Promiseo

Zo skúseností vieme, že najsilnejšou zbraňou je znalosť zákazníka a jeho potrieb, a práve toto je výsledkom dobre nastavenej analytiky v pozadí e-shopu.

Určite pomôže vyhodnotiť dáta z posledného roka, nájsť si silné stránky e-shopu a tie vyzdvihnúť popri vianočnej kampani. Navýšenie rozpočtu kampaní a dôraz na brandové aktivity je už v predvianočnom období nevyhnutnosťou.

Potenciál online nákupov s covidovou dobou značne narástol a v prípade, že sa situácia bude vyvíjať podobne ako minulý rok, máme pred sebou ďalší silný záver roka.


Lukáš Gába, CEO & Strategy director, agentúra Nakaza

Odporúčam začať s kampaňou najneskôr v novembri, nenechávať si to na na poslednú chvíľu (týždeň pred Vianocami). V kampani sa zamerať na rôzne balíčky, multiple-products a k tomu zľava.

Dôležité je rozhodne aj rýchle doručenie, keďže ľudia pred Vianocami extrémne stresujú a chcú mať všetko hneď.

Oplatí sa e-shop "prezliecť" do vianočného kabáta?

ZL: Veľké zmeny v zásade neodporúčame načasovať do obdobia, kedy sa e-shopom premelie množstvo zákazníkov. V prípade, že by sa ukázali po UX stránke ako zlý krok, mohli by viesť k zníženiu počtu nákupov a čo je horšie, k zlej zákazníckej skúsenosti, čo z dlhodobého hľadiska napácha veľké škody. 

Ak predsa chceme naladiť e-shop do vianočnej nálady, volila by som skôr nenásilnú formu, akou sú vianočné kategórie produktov, tipy na darčeky či zvýhodnené nákupy zvýraznené sliderom na homepage. 

Odlíšiť sa môže e-shop aj ponukou odoslať produkt už v darčekovom balení alebo predĺženou dobou na prípadné výmeny či vrátenia tovaru. 

LG: Vianoce sú o atmosfére, takže áno, ale určite s mierou. Nič netreba preháňať.

Zuzana Legenová

Veľké zmeny v dizajne e-shopu zásadne neodporúčam načasovať do obdobia, kedy sa e-shopom premelie množstvo zákazníkov.

Zuzana Legenová, senior PPC specialist, agentúra Promiseo

Očakávate zmenu nákupného správania tento rok?

ZL: Skôr ako výraznú zmenu správania v porovnaní s minulým rokom očakávam silnejšiu sezónu v porovnaní s dobou pred covidom.

Nával objednávok v e-shopoch a postupne zoslabujúci sa trend nakupovania v obchodných centrách bude veľmi úzko súvisieť s aktuálnymi opatreniami v okresoch, a preto finálnym výsledkom bude reakcia na aktuálne pravidlá.

S určitosťou však vieme počítať s nárastom objednávok online, pretože k pravidelným zákazníkom pribudnú aj tí, ktorí e-shopy nevyužívajú počas roka.

LG: Ľudia nakupujú elektroniku tak ako nikdy, ponožiek nakupovali tiež veľa (viď Dedoles), takže nie.

Agentúra NAKAZA

Pre e-shop je dôležité rýchle doručenie, keďže ľudia pred Vianocami extrémne stresujú a chcú mať všetko hneď.

Lukáš Gába, CEO & Strategy director, agentúra Nakaza

Ak by ste mali dať len 1 kľúčový tip, čo by to bolo?

ZL: Mať pripravený plán na rôzne situácie, aby v prípade, že sa situácia zo dňa na deň zmení, vedel e-shop reagovať a zabezpečiť čo najhladší priebeh vianočných nákupov. 

LG: Pripraviť sa na všetko v predstihu a nenechávať si veci na poslednú chvíľu.

Juraj Kuracina
 

Managing Director v sieti Affial. Mám na starosti celkové řízení sítě. Od personálních věci až po vytváření rozpočtů a reporting. Affiliate marketing mě moc baví a rád se s vámi podělím o své zkušenosti. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: juraj.kuracina@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: