Pomáháme e-shopům růst

2 nejznámější tržitě, které pomohou vašemu e-shopu více prodávat

market place

Pokud hledáte způsoby, jak zvýšit prodeje na e-shopu a dostat své produkty mezi více lidí, jste na správném místě. Nezáleží přitom na tom, kolik teď máte prodejů. Zapojit se může každý, ať už jste začínající e-shop nebo velký hráč v e-commerce s milionovými obraty.

V článku se zaměříme na 2 největší tržiště, kde můžete prodávat za předem stanovené %. V tomto ohledu je to podobné, jako u affiliate marketingu

Které tržiště to jsou, jaké mají podmínky a co obnáší zalistování do jejich katalogu? Pokračujte ve čtení.

1. Alza Marketplace

Alza marketplace

+28% průměrné navýšení obratu I + 1000 aktivních partnerů I + 180 mil. návštěv ročně

Začínáme největším e-shopem v České republice s přesahem na zahraniční trhy a více, než 5 miliony aktivních zákazníků. Alza pokrývá většinu kategorií od elektroniky, módy, kosmetiky, chovatelských potřeb až po alkohol a jídlo.

Nabízí řadu poboček, Alzaboxy po celé ČR a aktivní marketing. Není nikdo v České republice, kdo by neznal jejich zeleného Alzáka. 

Přidání na jejich Marketplace není zpoplatněno, platí se pouze za provize za prodej. Výše provize určuje kategorie zboží. Výše provize je volně dostupná na webu Alzy (přejít na sazebník) a pohybuje se od 7% do 30%.

Některé kategorie mají z listingu vyřazené. Jedná se například o tabák, zbraně a erotické pomůcky.

Jak se přidat a začít prodávat na Alza.cz?

 1. Musíte provést registraci.
 2. Vložit zboží (pomocí API/XML, podporují Shoptet, K2 a Helios).
 3. Počkat na schválení (poté se již vaše produkty zobrazí mezi ostatními produkty na Alze).

Alza Marketplace využívá například e-shop Battery.cz nebo nejznámější prodejce alkoholu Alkohol.cz.

2. Mall - Partner Marketplace

mall partnerský prodej

700 mil. € v tržbách I + 1500 aktivních partnerů I 9 miliónu objednávek

Výše uvedená data jsou z roku 2019.

Mall spustil vlastní tržiště po názvem "Mall Partner Marketplace" v roce 2018. Aktuálně působí v 6 krajinách, má přes 1100 výdejních míst a 2 miliony produktů v jejich katalogu. Stejně jako Alza nabízí řadu kategorií s jednoduchým a přehledným filtrováním.

Na rozdíl od Alzy se ale zde setkáme s poplatky v rozmezí od 290 Kč do 990 Kč a poplatkem 9 Kč za realizovanou objednávku.

Podle dostupných informací jsou ale jejich % z prodeje o něco nižší, než v případě Alzy.

 1. Manuální vstup - 290 Kč
 2. API/XML integrace - 990 Kč

Mall také na svých stránkách uvádí, že spoluprací získáte mnoho dalších benefitů, než je jen zvýšení prodejů. Starají se o marketing (online i offline), zařadí váš e-shop a produkty do aktuálních akcí, jako je třeba Black Friday a část z příjmů vloží do PPC reklamy.

Pro e-shopy mají zpracovanou vědomostní databázi a videa na YouTube, které musím pochválit. Přehledně prezentují, jak jejich služba funguje, jak probíhá integrace a další otázky, které před spuštěním každý e-shop musí vyřešit.

Jak se přidat a začít prodávat na Mall.cz?

 • Musíte provést registraci (zabere 5 až 10 minut).
 • Potvrdit podmínky spolupráce.
 • Nahrát produkty (Mall XML feed, Heureka feed, API)

Mezi známé e-shopy, kteří využívají Mall Marketplace patří například Vivantis, CZC, Zoot nebo obchod se sportovním vybavením Insportline.

Zvyšte obrat svého e-shopu
až o 30 %

Pomůžeme vám růst díky affiliate marketingu.

Konzultace je u nás nezávazná a zdarma.

Jsou i další tržiště?

Mall a Alza nejsou jediní. Začíná být populární i Zoot, který rozšířil nabídku a již nenabízí pouze oblečení, ale i doplňky do domácnosti, kosmetiku a výživové doplňky. Jistě můžeme do budoucna očekávat i rozšíření o další kategorie.

Škálovatelnost má jistá omezení a někdy již není jednoduché růst dál. Přeměnit se na tržiště není snadné, ale pro e-shopy se jedná o další možnost, jak svým zákazníkům nabídnout více produktů a zvýšit celkový zisk.V Mallu tvoří partnerské objednávky až 33 %.

Ze zahraničních subjektů můžeme zmínit Amazon a Alibaba. V tuzemsku zboží prodávají, lepší výsledky ale nabízejí české varianty, Alza a Mall.


Marketplace a jeho výhody

 • Zvýšíte povědomí o svém e-shopu a produktech
 • Zapojení pravděpodobně povede ke zvýšení obratu a získání nových zákazníků
 • Budete součástí jejich marketingových akcí
 • Rychlé nasazení produktů pomocí API nebo XML feedu
 • Prodej probíhá na straně tržiště, váš e-shop "pouze" vyřizuje objednávky
 • Můžete začít prodávat online, pokud máte pouze kamennou pobočku

Existují i nevýhody?

 • Provize za prodej (u některých kategorií to nemusí obchodníkům vycházet s marží)
 • Mohou požadovat měsíční poplatky bez jasného výsledku
 • Počáteční administrace, nastavení účtů a nahrání produktů

Slova na závěr

Obecně lze říci, že zařazením internetového obchodu na velká tržiště můžete pouze získat a nemáte, co ztratit. Je nutné si pouze spočítat, jestli pro vás bude profitabilní prodávat v dané kategorii za stanovené % z prodeje.

Na rozdíl od zařazení do naší sítě, kde přistupujeme ke každému e-shopu individuálně, jsou u tržišť pevně stanovené provizní kategorie, které nelze snížit. Pouze v případě velké společnosti.

Pro obchodníky je to další kanál, skrze který mohou zvýšit obrat z prodeje, a proto by neměl ujít vaší pozornosti. Na internetu Češi tento rok utratili o 26% více, než v předchozím roce. Potřebujete více důvodů, proč se zaměřit na online prodej?


Libor Krejčí
 

Affiliate manager & sales. Starám se o affiliate publishery, řeším produkty k recenzím a rozbíhám nové kampaně. Podílím se na článcích a celkovém vzdělání našich partnerů skrze blog a sociální sítě. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: libor.krejci@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: