Pomáháme e-shopům růst

UGC tvorci: využitie a benefity tohto trendu v marketingu

UGC tvorci trend marketing

Určite sa zhodneme na tom, že zákazníci pri zvažovaní nákupu produktu/služby vyhľadávajú reálne a autentické recenzie a skúsenosti. A presne na to je tu k dispozícii UGC (User-Generated Content), respektíve používateľom generovaný obsah.

Zaujíma vás, kto sú UGC tvorcovia, ako fungujú, a prečo prinášajú hodnotu pre značky/podnikateľov? V nasledujúcich riadkoch nájdete na tieto otázky odpovede. 

Čo je to UGC a ako funguje?

Ako sme už v úvode načrtli, skratka UGC predstavuje používateľmi generovaný obsah. Môže sa jednať o videá, recenziu na blogu/obsahovom magazíne, unboxing, fotografie, testovanie, príspevky na sociálnych sieťach, komentáre na fórach... 

V tomto obsahu môžeme nájsť autentický pohľad bežného jednotlivca na vlastnosti, benefity, skúsenosti s produktami a ukážku ich používania. 

Hlavnou podstatou UGC je autentickosť a dôveryhodnosť. Značka takýto vytvorený obsah (zvyčajne) zdieľa aj na svojich sociálnych sieťach alebo iných kanáloch (napr. aj priamo na e-shope, v newsletteri, v podcaste...), čím dáva zákazníkom najavo, že ich produkty/služby používajú bežní zákazníci.

Tento faktor môže ovplyvniť dôveru v značku a taktiež pozitívne ovplyvniť nákupné správanie, resp. rozhodovací proces zákazníka. Jedna zo štatistík poukazuje na to, že až 92 % zákazníkov dôveruje viac autentickým recenziám a skúsenostiam, ako klasickej reklame, a až 56 % zákazníkov považuje UGC obsah za dôveryhodnejší, ako obsah/reklamu, ktorú vytvára priamo daná značka. 

Popularita UGC stále narastá a niet sa čomu čudovať. Pozrite s príklady zo zahraničia tu alebo aj na tomto odkaze, ako to v praxi môže vyzerať.

Hlavné benefity UGC

Benefity pre firmy, ktoré sa spájajú s UGC trendom, sú predovšetkým:

  • prirodzenosť, dôveryhodnosť a autentickosť 
  • podpora SEO, zvýšenie povedomia o značke a podpora predajov
  • efektívne a nízke náklady
  • rozšírenie organického dosahu
  • preferencie a spätná väzba na ponúkané produkty/služby, čo môže viesť k pozitívnym zmenám a celkovému napredovaniu
  • ušetrenie času a nákladov na vytváranie (nového) obsahu

Je UGC to isté ako influencer marketing?

Aj keď sa vám na prvý pohľad môže zdať, že UGC tvorci sú v podstate infleuncermi, nie je to úplne tak. Existujú tu značné rozdiely. 

Influenceri pri spoluprácach vytvárajú prepracovaný obsah a zvyčajne s nimi značky nadväzujú platené spolupráce za presne stanovených podmienok, čím má značka aj kontrolu nad obsahom, ktorý vznikne. Spolupráce a výstupy, ktoré influencer publikuje, sú v podstate tvorené tak, aby predovšetkým oslovili jeho komunitu. Pri spoluprácach s influencermi na základe ich štatistík tiež možno odhadnúť, aký zásah budú mať publikované výstupy. 

V niektorých prípadoch ale môžu spolupráce pôsobiť na followerov menej autenticky, keďže je pomerne známe, že influenceri sú za propagácie platení. Obsah, ktorý influencer pre danú značku vytvorí, publikuje na svoj profil, a taktiež ho v prípade potreby spravuje (napr. odpovede na komentáre). Značka ho, samozrejme, môže prezdieľať aj na svojich kanáloch. 

Pri UGC obsah vytvárajú "bežní" používatelia – výstupy nemusia byť vždy prepracované a dokonalé, ale to je presne to, čo môže u zákazníka vzbudiť väčšiu dôveryhodnosť. Je to autentické, pretože obsah je v tomto prípade vytváraný s motiváciou poukázať na produkt a jeho prednosti. 

UGC tvorca zvyčajne obsah nepublikuje na svojich kanáloch, ale poskytne ho priamo značke, ktorá s ním už ďalej pracuje, využíva ho v marketingovej komunikácii a oboznamuje s ním svoju komunitu. V tomto prípade sa môže ako nevýhoda javiť neúplná kontrola nad vznikajúcim obsahom. Ak ale značke záleží na objektívnej a autentickej recenzii ponúkaných produktov, UGC je skvelá voľba. 

Rozdiel je, samozrejme, aj vo finančných nákladoch. Tie u influencerov bývajú, pochopiteľne, vyššie. UGC tvorci a influenceri majú svoje pre aj proti, ak ale v rámci marketingu vašej značky využijete oba typy, môžete krásne podporiť váš úspech na trhu.

Získajte UGC pre vašu značku 

Existuje viacero aplikácií, agentúr alebo FB skupín, ktoré združujú UGC tvorcov (resp. kreatívcov, ktorí sa už venujú tvorbe contentu), kde môžete vyberať podľa vašich preferencií. UGC obsah pre vás ale môže vytvoriť aj známy influencer, čo je pomerne bežnou praxou, a podmienky takejto spolupráce by mali byť odlišné. Môžete si taktiež na svoje marketingové kanály uviesť, že hľadáte tvorcov pre autentické spracovanie obsahu pre vašu značku

Ďalšou možnosťou je vytvorenie výzvy (napríklad – ukážte nám náš produkt na sebe/u vás doma/na cestách/v práci), alebo zaujímavé súťaže s odmenou, v rámci ktorých používatelia zdieľajú značku. Repostujte obsah, na ktorom vás vaši zákazníci označia – je to pre nich dobrým signálom, že vás zaujímajú, všímate si ich a budujete si s nimi bližší vzťah. Môžete ísť aj cestou zliav na ďalší nákup po zanechaní spätnej väzby na zakúpený tovar. 

Je len na vás, akú stratégiu zvolíte, trend UGC by ale vo vašom marketingu určite nemal ostať nepovšimnutý. 🙂

Iveta Mencáková
 

Ako Affiliate manažérka siete Affial.com sa starám o spokojnosť inzerentov a publisherov. Oblasti, ktoré ma ešte v rámci online marketingu (popri affiliate) bavia, sledujem ich a vzdelávam sa v nich, sú Copywriting, Influencer marketing a Social Media marketing. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: iveta.mencakova@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: