Pomáháme e-shopům růst

Rozhovor: Josef Kroupa, zakladatel projektu Svatební asistentka, který získal ocenění “Affiliate projekt roku 2018”


 

Vítej, Josefe. Nezapomněl jsem na něco?

Ahoj, já myslím, že je to vyčerpávající až až :D.

 

Jelikož jsme affiliate síť, zaměříme se především na tvoje online aktivity. Každý den se k nám registruje mnoho nováčků. Můžeš nám popsat, jak vypadal tvůj začátek “internetového podnikání?”

Začátek byl, asi jako u každého neslavný, plný chyb, omylů a zbytečného plýtvání časem.

Po večerech jsem si vyšíval na svém prvním affil webu, který byl věnován parfémům. Jelikož jsem v té době vůbec nevěděl o možnosti využívat XML feedy, vše jsem datloval ručně – obrázky, varianty, názvy produktů, k tomu všemu jsem navíc přepisoval popisky parfémů.

Cíl jsem měl v té době jediný, zdánlivě snadný, ale pro mě v té době nereálný a nedosažitelný – chtěl jsem si k pravidelné měsíční výplatě přivydělat 5.000 Kč měsíčně. No, chvilku mi to trvalo…

 

Na svém osobním blogu píšeš, že si studoval (Obor Management cestovního ruchu) a zároveň pracoval. Využíváš své znalosti ze školy v podnikání?

Když nad tím přemýšlím, tak vůbec. Jediné, co jsem si ze studia při práci odnesl, byla píle a houževnatost jít si za svým, investovat veškerý volný čas a plně se věnovat studiu, potažmo práci na svých vlastních projektech.

 

Myslíš si, že je možné v affiliate marketingu uspět i bez vysoké školy zaměřené na IT/marketing?

Určitě je, já jsem si vysokou školu dodělával jak kvůli tomu, že jsem pracoval v IT firmě, kde jsem si chtěl “sáhnout” na lepší peníze, tak i kvůli dalšímu možnému uplatnění na pracovním trhu. Přece jen s VŠ titulem a 12 lety praxe v IT oboru bych si nějakou zajímavější práci našel snadněji.

Pokud někdo bude mít dobrý nápad, zvládá pokročilejší práci s PC a nebojí se vložit svůj čas do budování něčeho, kde uvidí zajímavé výsledky za pár měsíců, možná i let, vysokou školu k tomu rozhodně nepotřebuje.

 

Přesuneme se k tvému projektu Svatební asistentka. Řekněme, že plánuji svatbu, dokáže mi tvůj magazín poskytnout kompletní pomoc s její realizací?

Já věřím, že ano, již skoro osmým rokem se snažím o to, aby jak svatební hosté, tak i budoucí novomanželé našli na našem webu vše důležité a ideálně nemuseli hledat jinde.

 

Čemu se na webu věnuješ ty a co deleguješ na ostatní?

Dříve jsem si veškeré činnosti dělal sám, následně jsem začal postupovat psaní textů, v loňském roce jsem si navíc nechal udělat UX a naprogramovat šablonu na míru.

Dnes si tak v šabloně sám dělám jen drobné úpravy kódu, přidávám nový obsah, vymýšlím nová témata, komunikuji se zákazníky a starám se o online marketing.

 

Ano, pozoruji. Jelikož se většina svateb odehrává v letních měsících, největší návštěvnost zaznamenávám právě kolem léta. Návštěvnost pak od září postupně padá, aby od ledna zase začala pomalu růst, jelikož svatbu začnou plánovat nové páry :).

Návštěvnost má naštěstí stále rostoucí charakter, ale propady v průběhu roku vždy přijdou

 

Jaké využíváš zdroje trafficu?

Sám se profiluji jako SEO konzultant (i když fyzicky SEO pro klienty nedělám), hlavním zdrojem trafficu všech mých webů je tak právě SEO, které mi dle Google Analytics dělá přes 90% veškeré návštěvnosti.

 

“Jsem začínající affilák”, na jaký zdroj návštěvnosti bych se podle tebe měl zaměřit? Často vidím, že SEO je mrtvé a přichází čas placeného trafficu.

Je pravda, že s různými “vychytávkami” přichází propady v SERPu, ale pro mě se stále jedná o hlavní zdroj trafficu, a to na všech webech.

Pokud je někdo silný v sociálních sítích, e-mailingu nebo placenému trafficu, doporučuji se soustředit na tyto zdroje návštěvnosti. Tyto zdroje se mi bohužel daří vytěžovat pouze okrajově.

 

Jaké nejdůležitější pluginy na magazínu používáš? Dáváš přednost free pluginům, nebo využíváš spíše placené?

Na webech mám mix zmíněného, například plugin pro cache a WooCommerce doplňky využívám v placených verzích. Základní pluginy jako SEO by YOAST nebo Akismet používám ve free verzích. Část pluginů mám naprogramovaných na míru.

 

Často zmiňuješ pozitivní vliv rychlosti webu na SEO. Jaké programy používáš k měření?

Využívám volně dostupných služeb – každá z nich mi totiž ukáže trochu jiné výsledky a může odhalit případné nedostatky. Takže: měření rychlosti přímo v prohlížeči Google Chrome, online služby Pingdom.com, GTmetrix.com, Search Console, PageSpeed Insight.

 

Osobně využívám GTmetrix.com a rychlost se u mého magazínu pohybuje kolem 3,2 – 6 vteřin. Proč myslíš, že mi to vždy ukáže jinou hodnotu?

Hodně tady záleží jak na rychlosti serveru, kde máš web hostovaný, ale také na tom, odkud tvůj web GTmetrix testuje. Já tam často vidím Kanadu a jelikož nepoužívám CDN a měřím český web ze zámoří, výsledky nemohou být valné.

Já se příliš nezaměřuji na hodnoty uváděné ve vteřinách, jako spíše na dílčí výsledky a doporučení, které často ukáží na zcela fatální chyby, které zpomalují načítání celého webu.

 

Jedná se o magazín s téměř 300 články a je zde i mnoho obrázků. Jaká by měla být ideální rychlost u projektu “takové velikost?”

Nemyslím si, že existuje nějaká paušální hodnota načtení webu, která by byla dobrá (i když načtený web do vteřiny je fajn :)).

Pokud, stejně jako já, používáš v článcích hodně velkých obrázků, ty doporučuji zobrazovat vždy ve velikosti přizpůsobené danému rozlišení. Všechny obrázky je navíc dobré komprimovat – já pro tyto účely používám placený plugin Optimus. 

Kromě zmíněného také v podporovaných prohlížečích nechávám zobrazovat obrázky ve formátu .webp, které mohou mít až o 70% menší velikost. (více v článku: https://www.josefkroupa.cz/obrazky-webp)

Rovněž záleží na tom, jestli na tom svém webu nenačítáš nějaké zbytečné pluginy, které jsou implementovány v šabloně. Já například na všech stránkách webu stahoval JavaScript pro Google mapy, a to i na stránkách, kde mapy vůbec nebyly.

Také doporučuji potlačit pluginy, které plní funkci jen na konkrétních stránkách. Velkého zrychlení lze docílit například vypnutím WooCommerce a jeho pluginů tak, aby se zobrazovaly jen na stránkách s e-shopem.

Hodně ve zkoumání problémů pomohou výše zmíněné nástroje pro měření rychlosti, které ukáží, jaké části jsou pro načtení celého webu nejvíce zatěžující. Když si necháš otestovat více stránek webu (doporučuji testovat i jiné stránky, než home page), často odhalíš nedostatky, které zpomalují celý web.

 

Můžeš nám sdělit, jakou část příjmu tvoří provize z affiliate kampaní? Případně uveď i další kanály, pokud si vedeš přehled.

Rád bych je sdělil přesnější čísla, ale jelikož si již pár let nevedu tabulky s čísly z jednotlivých kampaní, od boku napíši, že affil tvoří cca 3/4 příjmů mých webových aktivit. Zbývající čtvrtinu tvoří příjmy z reklamních systémů Google AdSense, Sklik a přímý prodej reklamy.

 

Nedosáhla Svatební asistentka v ČR již pomyslného stropu? Plánuješ například i rozšíření na zahraniční trhy?

Každým rokem si říkám, že ten další už bude ten TOP, ale říkám si to asi pátým až šestým rokem a ten vrchol stále nepřišel :D.

K pomyslnému stropu (hledanosti a návštěvnosti) jsem se již přiblížil, ale stále jsou témata, o kterých se dá psát. Na skokový růst návštěvnosti to bez využití dalších kanálů bohužel nevidím…

O replikování webu do angličtiny jsem přemýšlel, ale pro letošní rok jsem si vytyčil jiný cíl – spustil jsem svůj první anglický web a podle toho, jak se mu bude dařit, pustil bych se do dalších segmentů. Mimo jiné, asi i do toho svatebního.

 

Co říkáš na nabídku affiliate programů v tomto segmentu?

Nabídka affiliate programů ve svatebním segmentu je na rozdíl od jiných (hubnutí, finance, oblečení), šílená – na trhu je jen hrstka opravdu zajímavých programů, které by mělo smysl propagovat a které by slušně konvertovaly.

 

Zkusíme to zlepšit. Jaké kampaně ti přesně chybí?

Na českém trhu mi chybí jak ryze svatební kampaně (na dekorace, doplňky), tak i affil programy zaměřené na služby, které poptávají všichni budoucí novomanželé.

Sám se proto snažím vytvářet si v segmentu svatebních služeb “vlastní affil”, i když jeho výkonnost je zatím hodně tristní.

 

Jak to máš s prací. Dělá se ti lépe doma, nebo v kanceláři?

Již několikátým rokem docházím do kanceláře, abych oddělil práci a soukromý život. Ne úplně se mi to ale daří. Zejména konec loňského roku a začátek tohoto roku je příšerný – do kanceláře se z různých důvodů dostanu jen jednou až dvakrát týdně.

Například tento rozhovor píši z kavárny…

 

Všiml jsem si, že část roku pracuješ ze zahraničí. Můžeš sám sebe označit za digitálního nomáda?

Za digitálního nomáda bych se rozhodně neoznačoval, protože v zahraničí s batohem na zádech cestuji a pracuji maximálně pár měsíců v roce, a jelikož se v dané zemi hodně přesunuji a na jednom a tom samém místě toho moc nepobudu, o nomádství se moc mluvit nedá…

Ač je to k nevíře, v Mexiku jsem mnohdy pracoval více, než u nás doma

Hodně cestuješ. Kolik zemí si navštívil a jaké ještě plánuješ?

Zemí jsem navštívil 27, v travel listu jich mám dalších pár desítek. Například teď v březnu opět s partou vyrážíme s notebooky a batohy na zádech na Filipíny :).

 

Jaká je podle tebe nejlepší exotická země, z které můžeš bez problémů pracovat (dostatečné internetové připojení) a je “levná?”

Těch zemí s notebookem na zádech jsem zatím tolik neprocestoval, ale pokud bych měl vybrat jen jednu, bez debat by to bylo Mexiko.

Levné ubytování, jídlo, neskutečně pestrá příroda, téměř všude dostupný internet. Jedinou nevýhodou Mexika tak pro mnohé zůstává opačný posun času, než je v Asii, kam cestuje stále valná většina nomádů. Kamarádi z onlinu tak jednoznačně preferují Bali nebo Thajsko.

 

Vzděláváš se i nadále v affiliate marketingu? Jestli ano, zkus nám doporučit tvoje “nejlepší” zdroje.

V tomto jsem docela ostuda, poslední zhruba dva až tři roky se snažím v maximální míře omezovat návštěvu různých on-line akcí, kterých jsem dříve navštěvoval i několik do měsíce.

Nyní se snažím, když už mi na on-line zbyde čas, pracovat na svých webech. Sleduji ale českou affil scénu na Twitteru a Facebooku, a to mi prozatím stačí :).

 

 Chtěl jsem se držet pouze onlinu, ale nedá mi to. Co tě vedlo k tomu, založit Lumpárium? Je možné ho označit za úspěšný projekt?

Tento koncept jsem viděl jiném městě, které je podstatně menší, než Pardubice a toto dětské centrum tam již pár let fungovalo.

Když jsem viděl, že i tam, kde je čtyřikrát méně obyvatel, je zde nižší zaměstnanost, ale i nižší mzdy, řekl jsem si, že toto replikovat ve větším a útulnějším měřítku v mém rodném městě, mohl by to být úspěch.

Když mě nakonec tehdejší přítelkyně přemluvila, ať do toho jdeme, a přidal se k nám můj kamarád od dětství, nebylo co řešit.

Část dětí od nás často chodí domů ubrečených, jelikož se jim nechce domů, část dětí se k nám opakovaně vrací. Doufám proto, že se o částečný úspěch jedná :). Víš jak to ale je, když seš perfekcionalista jako já, vidíš prostor pro zlepšení vždy…

V Lumpáriu pořádáme tematické akce, jako například tuto Mikulášskou

 

Máš pro nás něco motivačního na konec? Každého stejně zajímají prachy, tak co třeba roční obrat nejlepšího svatebního portálu u nás? 🙂

Obrat svatebního magazínu jsem nikdy nepočítal, jelikož je to hausnumero, které u online projektu monetizovaného pomocí affilu a dalšími zdroji příjmu, nic moc neukáže. Když jsem si teď ale projel pár několik affiliate programů a díval se na výsledky z loňského roku, vypadá to na obrat okolo 2 milionů korun za rok.


 

Josefe, děkuji ti za rozhovor. Třeba to zase zopakujeme až bude fungovat Svatební asistentka i v zahraničí! 🙂

Pro partnery: Pokud hledáte svatební kampaně, tak aktuálně můžete vyzkoušet kampaň Šperkin. S průměrnou provizí 10 euro patří k těm nadstandardním kampaním.

Libor Krejčí
 

Affiliate manager & sales. Starám se o affiliate publishery, řeším produkty k recenzím a rozbíhám nové kampaně. Podílím se na článcích a celkovém vzdělání našich partnerů skrze blog a sociální sítě. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: libor.krejci@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: