Pomáháme e-shopům růst

Elena z rumunské affiliate sítě 2PERFORMANT: Partneři si vydělali více než 14 miliónů eur

V dnešním rozhovoru vyzpovídáme Elenu z rumunské sítě 2PERFORMANT, kde působí jako marketingová specialistka na seniorské pozici.

Original interview in English under Czech translation.

Logo2P

1. Ještě jednou Vám Eleno děkuji za přijetí rozhovoru, na který jsme se velmi těšili. Jaká je právě teď situace pro affiliate marketing v Rumunsku? O jak velký trh se jedná?

Ahoj Petře, moc Vám děkuji za pozvání! Naše firma 2Performant (představovaná pod původní značkou 2Parale), představila affiliate marketing už v roce 2008 a stala se jeho synonymem. Dá se říct, že jsme vytvořili trh, který se z nuly dostal na částku převyšující 200 000 000 EUR.

Stále je ale významná část e-commerce trhu v Rumunsku nevyužitá. Podle odhadu je v Rumunsku alespoň 20 000 online obchodů. Ne všechny budou ale vhodné pro affiliate marketing. Někteří prodejci nemají například takový objem prodejů, aby je affiliate zaujal. Někteří prodejci využívají jiné služby a weby pro nabízení svých služeb. I tak je zde ale dostatek online obchodů, které by mohli využít potenciál affiliate marketingu. Jen o něm ale zatím nevědí.

Koronavirová pandemie nás donutila udělat krok vpřed. V rámci udržitelnosti obchodů, donutila obchodníky přetransformovat svůj business na digitální. V rozmezí od 16. března – 14. května (v době stavu nouze v Rumunsku), se na naší platformě zvedl finanční tok o 78,4% jenž představuje 10,5 milionů EUR v prodejích pro naše inzerenty.


2. Jaká je vaše konkurence a jak se od nich lišíte?

Jak už jsem zmínila na začátku, naše firma 2performant představila celý koncept affiliate marketingu už v roce 2008 a jsme na špičce našeho trhu. Naši pozici si držíme díky vlastní prvotřídní technologii, do které jsme investovali přes 1 milion EUR v průběhu let. K našemu úspěchu nám také pomáhá naše komunita affiliate partnerů, inflencerů a obchodních značek. Skrze specializované oddělení se snažíme neustále vylepšovat naši podporu pro uživatele.

Na trhu se začínají objevovat i menší konkurenti ale naší hlavní konkurencí je firma Profitshare. Tu vlastní největší hráč na trhu ecommerce Rumunska, skupina Emag. Když se podíváme na současný trh, dá se říct, že v následujících letech uspěje na trhu pouze jedna velká affiliate síť s pár menšími.

Na rozdíl od ostatních hráčů na trhu, se naše firma každým rokem rozrůstá. Některým konkurencím se nepodařilo prorazit nebo se značně zmenšili. My nastavujeme laťku už od začátku a nikdy jsme nepřestali inovovat. Zlepšujeme technologii, přívětivost pro uživatele, vytváříme soutěže pro naše partnery a stmelujeme naši komunitu.


3. Můžete nám prosím prozradit nějaká zajímavá čísla o vaší affiliate síti 2Performant? Kolik partnerů má vaše síť? Jaké jsou vaše tržby? Kolik lidí je v týmu? (Samozřejmě jen čísla, která s námi chcete a můžete sdílet. :))

Ráda se podělím! Naše platforma 2Performant pomohla vygenerovat přes 5 milionu transakcí v hodnotě přes 205 milionu eur pro více než 600 tuzemských a regionálních hráčů na poli e-commerce v 30 různých odvětví. Affiliate partneři si na naší platformě vydělali na provizích více než 14 milionu EUR!

Co se týče personálu, Tým se nám postupem času rozrostl na 30 sympatických lidí. Teď se bohužel kvůli pandemii vídáme pouze online přes Google Meet :).

Naše statistiky se dají naleznout zde: https://ro.2performant.com/statistici/. Vygenerované provize se na naší platformě dají sledovat v reálném čase. Při vytvoření účtu budete moci sledovat generací aktuálních komisí. (možno vidět na screenshotu dole).

commissions


4. Je affiliate marketing oblíbenou strategií pro nové potenciální zákazníky a hráče na poli ecommerce v Rumunsku?

Momentálně ještě ne ale pracujeme na tom. Jakožto leadeři na trhu jsme se ujali růstu a vzdělávání. Náš výkonný ředitel Dorin Boerescu podporuje affiliate marketing, kde se dá. Byl přednášet na největších konferencích a poskytuje rozhovory pro největší marketingové publikace.

Nedávno jsme také založili novou facebookovou skupinu „First Steps in Affiliate Marketing“ o kterou se stará jeden z mých kolegů. Ti, kteří se zajímají o affiliate mohou získat podporu a zeptat se na rady.

Portfolio našich inzerentů obsahuje velké obchodní značky jako Decathlon, Answear, Hervis, Vivre a další značky, které mají obrovský úspěch. Naše firma se neustále rozrůstá. Minulý měsíc jsme dokonce oznámili náš plán na uvedení na Bukurešťskou Burzu. Toto zařazení do burzy se má uskutečnit později v tomto roce, což průmysl ještě více zviditelní.

Affiliate marketing pravděpodobně generuje 1–2% z momentálního celkového internetového prodeje v Rumunsku, toto číslo ale nepochybně vzroste. Ecommerce se každým rokem stává více oblíbeným a nabírá na rychlosti. Tento trend bude pokračovat i následující roky a jsme si jisti, že affiliate marketing bude růst dvojciferným číslem.


5. Jaké niche je pro vaše affiliate partnery nejoblíbenější? Zdraví, cestování, móda, finance nebo nějaké jiné?

Nejoblíbenějším niche je u nás definitivně móda. Po módě to jsou knihy, muzika, filmy, zdraví, krása a informační technologie. Na naší síti máme přes 136 módních kampaní z celkových 614.

Jak víte, potenciál affiliate marketingu lze nejlépe sledovat během velkých výprodejních kampaní. Statistiky Black Friday z loňského roku to potvrzují a kategorie módy nejvíce. Ta zažila neuvěřitelný růst o 108%. Stejný růst byl pro módu i během stavu nouze v Rumunsku. To se prodeje dokonce ztrojnásobily.


6. Odkud vaši partneři berou svůj potřebný traffic na svoje sítě?

Dosti se to u nás liší. Máme specialisty na PPC, tvůrce a specialisti na sociální sítě, velcí publisheři, cashbacky, však to znáte…


7. Používá se u vás na síti traffic ze sociálních sítí? Např. z instagramu?

Ano používá, hlavně tedy Facebook.


8. Můžeš nám dát nějaké zajímavé příklady affiliate projektů v Rumunsku? Rádi se inspirujeme. 🙂

Určitě, rádi se chlubíme našimi uživateli. 🙂

Claudia Ochetan, která je u nás nejdéle s jejím projektem fashion8.ro. Claudií se podařilo vytvořit okolo svého webu svoji vlastní značku. Prozradila nám, že lidé dokonce vyhledávají klíčová slova na googlu jako „fashion8 šaty“. Na rozhovor s Claudií se můžete podívat na tomto odkazu: https://ro.2performant.com/blog/afilierea-prin-continut-iv/. Je sice v Rumunštině, nicméně google překladač zvládá překlady dost bravurně.

Dalším uživatelem je např. Bogdan Cercel, knihomol který vytvořil portál bookuria.info. Jedná se o blog o knihách, kde se Bogdanovi podařilo vytvořit facebookovou komunitu čítající přes 20 tisíc lidí. Lze se podívat i na jeho rozhovor na stránce: https://ro.2performant.com/blog/afilierea-prin-continut-ii/.


9. Jaká je situace s influencery v Rumunsku? Používá jich hodně affiliate marketing?

Bohužel ne, ale je zde pro to velký potenciál. Je potřeba to v hlavě otočit a správně se na tento trend adaptovat. Jedná se o dvě rozdílné typologie lidí.

Influenceři obvykle neradi říkají svým fanouškům „kup si tohle“. Dalším problémem je u influencerů také často samotná dovednost s digitální technologií. S porovnáním s klasickými affiliate partnery tak trochu pokulhávají. Nicméně toto je právě ten nevyužitý potenciál.


10. Můžeš to trochu rozvést? Např. dát příklad o nějaké spolupráci s influencerem?

Tohoto potenciálu si tady všimnul Decathlon. Momentálně mají spuštěnou skvělou affiliate kampaň. Najmuli několik sportovních influencerů aby vedli live tréninky na Decathlonové facebookové stránce. Tyto videa nebo příspěvky obsahují affiliate odkazy a influenceři dostávají provize z prodejů.

Decathlonový tým do projektu vložil hodně úsilí. Od samotného vzdělání o fungování affiliate pro influencery, až po práci s účtem na jejich platformě. To vše udělali proto, aby dali influencerům šanci si tímto způsobem vydělat. Myslím, že iniciativa mluví sama za sebe. Decathlon v affiliate marketing hodně věří, a doufáme, že ho další značky budou následovat.


11. Jak ovlivnila koronavirová krize váš business? Pracujete teď všichni z homeoffice?

Náš tým pracoval z domova už od samotného začátku zdravotnické krize. Našemu řediteli Bogdan Aronovi byl zjištěn COVID-19 na začátku března. Byl to 24tý případ v Rumunsku a jednali jsme okamžitě. Zůstali jsme v karanténě na dva týdny a do kanceláře jsme se ještě nevrátili.

Apelujeme na naši komunitu, aby dodržovala nařízení a jako firma si stojíme pěvně za tím, že je důležité zůstat doma pro ochranu nás všech, a hlavně těch slabších.


Práce z domova nám není cizí. Už před pandemií mohl kdokoliv z týmu pracovat homeoffice kdy potřeboval. Už teď používáme agilní metodiky a nástroje jako Jira nebo Asana. Chtěli jsme být ještě o krok napřed a vytvořili jsme několik školících programů abychom vylepšili náš skillset a posunuli naši firmu dopředu.


12. Jakou budoucnost předpovídáš affiliate marketingu?

Věříme, že samotný marketing je dalším odvětvím, kterého se dotkne sdílená ekonomika skrze affiliate marketing. Takže dobrá zpráva a v affiliatu vidím obrovskou budoucnost. 🙂


13. Děkuji za tvůj čas a snahu. Mám pro tebe ještě poslední otázku Eleno, co máš na svoji pozici jako Senior Marketing Specialist nejradši?

Mám hlavně pocit, že jsem součástí něčeho velkého, něčeho co hýbe světem a to mě baví ze všeho nejvíc.

Elena Petrov

Elena Petrov
Original interview in English


1. Elena, once again, thank you very much for this interview, we’re very much looking forward to it. How is the situation with affiliate marketing in Romania? How big is the market?

Hi, Peter and thank you for inviting me! We introduced affiliate marketing on the Romanian market back in 2008 and ever since, our name (then, 2Parale, now 2Performant from our rebranding in 2016) has become synonymous with this concept. We can say that we’ve grown the market from zero to over 200.000.000 EUR.

However, there is still significant untapped potential in the Romanian ecommerce market. Estimations say there are at least 20.000 online stores in Romania. Sure enough, not all of them are fit for affiliate marketing. Some only sell on marketplaces, some don’t have enough sales to peak affiliates’ interest.

But still, there are enough online stores that could greatly benefit from affiliate marketing. They just don’t know it yet.

The Coronavirus pandemic made us leap into the future, because it forced shoppers to go digital and as a consequence, it determined many stores to push the pedal on their online efforts. Between Mar, 16th - May, 14th (during the state of emergency period in Romania) our platform saw a 78,4% increase in transaction value, generating 10,5 million EUR in sales for our advertisers.


2. Who is your competition and how are you different from them?

2Performant is the company that introduced the concept of affiliate marketing back in 2009 in Romania and we are the leader of the local market. Our position here is strong, based on our proprietary technology in which we have invested over 1 million EUR over the years and on the engaged community of affiliates, influencers and brands. Also, we’re investing constantly in our support for users, through dedicated departments and accounts.

Our main competitor is Profitshare, owned by the same group that owns the top ecommerce player in Romania, Emag. There are also other smaller networks that are showing interest in this market lately.

As we see the Romanian market today and in the following years, it can only accommodate one large affiliate network and maybe a few smaller ones.

We have been growing constantly year over year, while other players have either shrinked or didn’t get enough traction. We’ve been the trendsetters from the beginning and never stopped innovating: improving the technology, bettering the user experience, running competitions for our affiliates, bringing together the community.

3. Please, give us some interesting numbers about your affiliate network 2Performant. How many partners do you have? What is your revenue? How many people are in your team? (Only the numbers you want to share of course :)).

Of course! Over time, 2Performant helped generate over 5 million online transactions worth over 205 million EUR, for over 600 local and regional eCommerce players from over 30 different industries. Moreover, our affiliate partners have earned over 14 million EUR in commissions on our platform.

Our team has grown over the years and we’re now 30 beautiful people who by the way, because of the pandemic, only see each other on Google Meet 🙂

We publicly share our numbers here: https://ro.2performant.com/statistici/. We also show every commission that’s being generated, in real time, inside the platform. Create an account and you’ll be able to see how they roll (print screen below). We’ve noticed you also do this (congrats!) and it would be nice to show a live side-by-side of our platforms 🙂


4. Is affiliate marketing favourite strategy of new customers for ecommerce players in Romania?

Not yet, but we’re working on it. As a market leader, we are committed to grow and educate the market. Our CEO, Dorin Boerescu, is constantly advocating for affiliate marketing. He’s been on the stages of the biggest conferences and interviewed for the biggest publications in marketing.

We have a newly-launched Facebook group, “First Steps in Affiliate Marketing”, managed by one of my colleagues, where people interested in affiliation can ask for support and advice.

Our advertiser portfolio includes big brands such as Decathlon, Answear, Hervis, Vivre and others who have fantastic results on the platform. Our business has been constantly growing. Last month we announced our intention to be listed on the Bucharest Stock Exchange in the latter part of this year, which will bring even more visibility to the industry.

Affiliate marketing probably generates 1-2% from the total ecommerce sales in Romania right now but it will undoubtedly increase. Romania is experiencing a rapid acceleration in eCommerce this year and will continue to do so also in the following years, so we are confident that affiliate marketing will continue to grow duble-digit also in the next years.


5. Which niche markets are the most favourite for affiliate partners? Health, Travel, Fashion, Finance...or other?

Fashion is by far the favorite category in affiliate marketing. It’s followed by Books Music and Movies, Beauty and IT&C. We have 136 Fashion programs on our network, out of the 614 total programs.

As you know, affiliate marketing’s potential can best be observed during the big sale campaigns. Last year’s Black Friday stats mirrored the above and one of the categories that had a huge growth was Beauty (108% growth). The same thing happened during the state of emergency period this year, when the Beauty category more than tripled.


6. Which type of traffic your affiliate partners usually use in your network?

There’s a lot of diversity on our platform. We have PPC specialists, content and social media specialists, big publishers, cashbacks, you name it.


7. Is social media traffic widely used in your network? From Instagram for example?

It is, especially Facebook.


8. Can you give us some nice examples of affiliate projects in Romania? Inspire us 🙂

Of course, we love to showcase our users 🙂

One of our oldest and most dear users is Claudia Ochetan, with her project fashion8.ro. She managed to build a brand around her affiliate project and told us people now search on Google terms like “fashion8 dresses”. We interviewed Claudia here (it’s in Romanian, but Google does a pretty good job of translating it): https://ro.2performant.com/blog/afilierea-prin-continut-iv/.

Or Bogdan Cercel, a book lover who created bookuria.info, a book blog who gathered a Facebook community of over 20K people. You can read an interview with him here: https://ro.2performant.com/blog/afilierea-prin-continut-ii/.


9. How are the influencers in Romania? Are there many of them who use affiliate marketing?

Not really, but there’s huge potential. I think it takes a great mental shift to adopt this trend. We’re talking about two different typologies here. Influencers don’t usually like to tell their audience “buy this”. Also, influencers’ digital skills are somewhat different from the affiliates’, but the potential lies at the intersection of those skills.


10. Can you give us some examples? Maybe some cooperation you did or some of your influencer?

Decathlon Romania has a great affiliate marketing campaign with influencers going on as we speak. They recruited some sport influencers to do live trainings on the Decathlon Facebook page. Decathlon adds their affiliate links on those posts and so influencers are able to earn sales-based commissions.

 The team at Decathlon Romania put a lot of effort into this initiative: they trained the influencers about affiliate links and how to manage their own accounts on the platform. They did it all to give the influencers the chance to earn their share of the sales they help generate, that’s how much Decathlon believes in affiliate marketing.

We think that’s a remarkable initiative and we hope to see other brands do it.


11. How did the corona affected your business as a network? Do you all work remotely now?

Our team has been working remotely from the very beginning of the medical crisis. Our CFO, Bogdan Aron, was diagnosed with COVID-19 at the beginning of March. He was case no. 24 in Romania and we were quick to act. We stayed in self isolation for 14 days and we never returned to the office.

We advised our community to follow suit and we stand firm even today about the importance of staying home to protect ourselves and the ones around us.

We were no strangers to work-from-home before the pandemic, when every colleague had the option to work from home whenever they wanted to. We were already using the Agile methodology and collaboration tools like Jira and Asana. But we wanted to take it a step further and started a series of coaching programs to improve our collaboration skills and be ready to take the company to new heights.


12. How do you predict the future of affiliate marketing?

We believe that marketing is the next big industry to be disrupted by the sharing economy - through affiliate marketing. So yeah, I see the future of affiliate marketing as a really bright one 🙂


13. Thank you for your time and effort, Elena. Last question: what is the one thing you love the most in your job as a Senior Marketing Specialist?

I feel like I am part of a big movement and this is what thrills me the most.

Peter Chodelka
 

Affiliate marketingu sa venujem od roku 2012 a mám s ním skúsenosti zo všetkých strán, ako partner, inzerent a aj ako manažer siete. Preto sa vždy snažím o to, aby bola spolupráca výhodná pre všetky strany. Pre sieť Affial zháňam predovšetkým nových inzerentov, oslovujem nových partnerov a nastavujem procesy, ktoré pomáhajú sieti rásť.

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: