Pomáháme e-shopům růst

Prieskum a štatistiky v rámci blogovania za rok 2022

štatistiky blog 2022

Orbit Media Studios zverejnil už 9. ročník prieskumu z oblasti blogov a blogovania. Od roku 2014 sa každoročne relevantnej vzorky úspešných blogerov pýtajú na proces tvorby, samotný obsah a podobne – následne výsledky spracujú do prehľadných grafov, ktoré doplnia o hodnotné informácie od odborníkov z oblasti obsahového marketingu.

Tento rok získali 1006 odpovedí na 20 otázok (odpovede sa zhromažďovali v priebehu augusta a septembra) a my prinášame prehľad tých najzaujímavejších z nich. 🙂

Ako dlho trvá napísanie blogového príspevku?

Čas, ktorý strávia blogeri pri písaní typického blogového príspevku, za posledné roky viditeľne narástol. Kým v roku 2014 to bolo 2 hodiny a 24 minút, v roku 2022 sa už jedná o 4 hodiny a 10 minút, čo je 74 % nárast. Môže to byť spôsobené tým, že kvôli konkurencii sa kladie väčší dôraz na kvalitu príspevku a dlhšie môže trvať aj nájdenie relevantných informácií.  

Čas písania blogového príspevku

Čas písania blogového príspevku sa za posledné roky zvýšil. Zdroj: orbitmedia.com

Koľko slov obsahuje blogový príspevok?

Blogový príspevok priemerne obsahuje 1376 slov. Je to síce menej, ako to bolo v roku 2021, no stále je tam za posledné roky viditeľný nárast. Tieto informácie môžu poukazovať aj na to, že blogeri vynakladajú viac úsilia na budovanie a zároveň aj udržanie fungujúceho projektu.

Dĺžka blogového článku

Počet slov v blogovom článku taktiež narástol, no neprekonal rok 2021. Zdroj: orbitmedia.com

Ako často blogeri publikujú príspevky?

Na uvedenom grafe je možné vidieť, že frekvencia publikovania blogových príspevkov klesá. Odborníci sa zhodli na tom, že pravdepodobne vyhráva kvalita nad kvantitou – na to nadväzujú aj predošlé výsledky, a to, že čas písania a aj dĺžka príspevku za posledné roky narástli. Zmeny určite nastali aj v rámci obsahového marketingu.

Frekvencia publikovania

Vývoj frekvencie publikovania príspevkov za roky 2014 – 2022. Zdroj: orbitmedia.com

Aké vizuály sa využívajú v blogových príspevkoch?

Blogový príspevok nie je len o kvalitnom texte, ale aj o vizuálnej stránke, pretože aj tá dokáže odlíšiť a zaujať. Najväčšia časť respondentov, teda 47 % uviedla, že vo svojich príspevkoch používajú 2 - 3 obrázky. Viac ako 10 obrázkov do príspevku vložia len 3 % opýtaných.

Používanie obrázkov v príspevkoch

23 % opýtaných použije v blogovom príspevku len 1 obrázok. Zdroj: orbitmedia.com

Video je ďalším vizuálnym formátom, ktorý možno využiť v príspevku a pridať mu tak na kvalite a odlíšiť sa od konkurencie. Ako je možné vidieť, zatiaľ bol tento formát najviac používaný v roku 2019 a odvtedy tento trend postupne klesá...

Používanie videa v príspevkoch

23 % blogerov dopĺňa svoje príspevky o videá. Zdroj: orbitmedia.com

Využívanie Google Analytics

Vďaka Google Analytics možno získať veľmi zaujímavé a dôležité dáta, a použitie tohto nástroja sa odporúča každému blogerovi. Na to poukazuje aj nižšie uvedený graf.

Využitie Google Analytics

Blogeri, ktorí pravidelne využívajú Google Analytics, majú väčšiu pravdepodobnosť na úspech. Zdroj: orbitmedia.com

Aký obsah blogeri publikujú?

Respondenti taktiež odpovedali na otázku, aký content najčastejšie za posledných 12 mesiacov publikovali. Stále prevládajú články s návodmi, respektíve užitočnými a praktickými tipmi. Obľúbenými sú ale aj novinky a trendy, vlastný pohľad na určitú problematiku/tému alebo zaujímavé rozhovory. A aký obsah najčastejšie/najradšej publikujete vy? 🙂

Publikovanie obsahu na blogu

Blogeri pre svojich čitateľov najčastejšie publikujú návody a užitočné príspevky. Zdroj: orbitmedia.com


Iveta Mencáková
 

Ako Affiliate manažérka siete Affial.com sa starám o spokojnosť inzerentov a publisherov. Oblasti, ktoré ma ešte v rámci online marketingu (popri affiliate) bavia, sledujem ich a vzdelávam sa v nich, sú Copywriting, Influencer marketing a Social Media marketing. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: iveta.mencakova@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: