Pomáháme e-shopům růst

Rozhovor se zakladatelem Podporit.cz


 

Ako vás napadlo robiť projekt akým je Podporit.cz? Aký je príbeh za tým?

Ještě před tím, než se zrodil nápad na Podpořit, jsem dva roky provozoval internetové obchody, kde jsem získal spoustu znalostí o tom, jak to v e-commerce chodí. Když jsem nastupoval na vysokou školu, oba internetové obchody jsem prodal a chtěl se zabývat něčím, co má přesah.

Narazil jsem na statistiku, která říkala, že ročně se utratí v českých internetových obchodech přes 135 miliard korun.

To je obrovské číslo, ze kterého nevzejde ani koruna pro dobrou věc. Díky předchozím znalostem z e-commerce mi došlo, jak snadno se dají tyto dvě na první pohled odlišné věci spojit v jednu. E-shopy jsou rády za platícího zákazníka a pozitivní PR a my jsme rádi za to, že dosahujeme své vize – umožnit každému člověku přispět na dobrou věc, aniž by ho to stálo jedinou korunu.

 

Zoznámte nás trošku so spoluzakladateľmi a ako ste si podelili role na začiatku.

Na úplném začátku jsem si myslel, že všechno mohu zvládnout sám. O opaku mě ale velmi rychle přesvědčil Ondra Machač, což je kreativec, stratég a vyhledávač příležitostí v jednom. Ani já ani Ondra nejsme technický typ, proto se staráme o praktický chod projektu.

Technické záležitosti jsme přenechali Danovi Šiklingovi, který už za sebou má pár úspěšných projektů. O věci, které se týkají dobročinných projektů, kterým peníze vybíráme, se od začátku stará skvělá Kristy Můčková. Zajišťuje vše od výběru projektu, komunikaci, až po předání daru tak, aby vše proběhlo bez problémů.

 

Inšpirovali ste sa v zahraničí?

Jak už to v dnešní době bývá, málo kdy vás napadne něco, co už nenapadlo někoho před vámi. Při průzkumu trhu jsem zjistil, že skutečně existují projekty, které fungují na podobném principu.

Částečně jsem se inspiroval u Give As You Live. Tento portál umožní vybrat si neziskovou organizaci, které chcete přispět svým nákupem.

Tento přístup je ale velmi málo transparentní. Nikdy skutečně nevíte, jestli byly peníze předány neziskové organizaci a co s nimi organizace provedla. Z toho důvodu jsme zavedli možnost přispět jen jednomu konkrétnímu projektu např. Terezka, která trpí mozkovou obrnou, nemá dostatek peněz na speciální naslouchátko, které ji v boji s nemocí pomůže. Pojišťovna ani stát jí nepřispějí ani korunu, a proto zrealizujeme sbírku my. Každý uživatel zná celý Terezčin příběh, i to proč se peníze vybírají a přehledně je vidět i každý jednotlivý příspěvek. Po ukončení sbírky prokážeme využití peněz ze sbírky fotografií nebo videem, kde Terezce dar předáváme.

 

Jak přispět a neutratit ani korunu

Svými nákupy můžete podpořit dobrou věc.

 

Aké boli prvotné investície do projektu a odkiaľ ste to financovali?

Přesná čísla si už nevybavím, ale jistě se jednalo o nižší desítky tisíc. Podobný projekt by se dal vytvořit i levněji, ale já jsem na začátku poměrně dost investoval do reklamy. V podstatě jediné, co dnes člověk při rozjezdu takového projektu potřebuje je doména, webhosting a kvalitní WordPressová šablona. To všechno se dá pořídit za 3 000 Kč.

 

Po akej dobe začal projekt zarábať a dávať zmysel?

Tím, že se jedná o projekt, jehož účelem není maximalizace zisku, tak dával smysl ve chvíli, kdy nám v affiliate síti přistála první provize, kterou jsme mohli darovat na dobrou věc. Ta proběhla hned první den po spuštění.

 

Viete nám povedať nejaké čísla, napríklad mesačný obrat alebo počet realizovaných objednávok cez Podporit?

Přesný počet objednávek se nedá tak snadno říct, záleží na ročním období. Přes léto většinou máme drobný výpadek a před Vánocemi naopak obrovský nárůst. Průměrně to bude přes sto objednávek měsíčně.

 

Fotka týmu s pozadím

Tým Podpořit.cz.

 

Monetizujeme díky placeným reklamám u našich dobročinných projektů. Pokud se najde e-shop, který nemá zavedený affiliate, tak i za jeho zalistování do katalogu.

 

Aké % zo všetkých príjmov vám robí práve affiliate marketing?

Nemáme to přesně změřené, ale odhaduji, že to bude okolo 60 %.

 

Ktoré kampane vám fungujú najviac?

Nejvíce nám fungují kampaně, které se týkají elektroniky. Je škoda, že zrovna tyto kampaně mají většinou dost nízké provize. Dále by se jednalo určitě o kategorii móda a hobby.

 

Kde získavate nových užívateľov? Aký marketing robíte? 

Využíváme spoustu marketingových kanálů. Nejvíce k nám proudí uživatelé ze sociálních sítí Facebook a Linked In. Dobře nám funguje SEO, ale využíváme i email marketing, PPC a influencer marketing.

 

podporit.cz pomozte druhým

Stačí vyhledat svůj oblíbený e-shop a nakoupit přes jejich odkaz.

 

Technológiu si celú vyvíjate sami? 

Ano, veškerou technologii si zajišťujeme vlastními silami.

 

Z akých ľudí sa skladá váš tím?

Náš tým se skládá z celkového počtu 11 lidí. Je nutné říct, že nám pomáhá i velké množství dalších skvělých lidí, kteří ale oficiálně nejsou členy týmu. Máme borce na IT, skvělé holky, které se podílejí na tvorbě obsahu, social marketingu, email marketingu i offline marketingu.

 

Aké máte s projektom plány na ďalšie mesiace?

Blíží se nám největší sezóna roku, takže se už teď pilně připravujeme. S inzerenty připravujeme různé soutěže pro naše uživatele. Mimo to chystáme i jiné „funkční“ novinky jak pro uživatele, tak inzerenty.

Zatím nechceme prozrazovat nic konkrétního, ale je na co se těšit. Na pozadí se snažíme získat další finance pro rozvoj našeho projektu, abychom mohli neustále inovovat a vylepšovat naše služby.


 

Máte zajímavý affiliate projekt, se kterým se chcete pochlubit? Napište nám na libor.krejci@affial.com.

Libor Krejčí
 

Affiliate manager & sales. Starám se o affiliate publishery, řeším produkty k recenzím a rozbíhám nové kampaně. Podílím se na článcích a celkovém vzdělání našich partnerů skrze blog a sociální sítě. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: libor.krejci@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: