Pomáháme e-shopům růst

juraj kuracina rozhovor o Affial.com

Našich partnerov a inzerentov neberieme len ako číslo v exceli. Chceme im dať extra starostlivosť

 

Juraj Kuracina

Juraj Kuracina, Managing Director Affial

Keď prišla ponuka od Peťa Chodelku na riadenie siete Affial, dlho neváhal. Pri svojej práci využíva skúsenosti s vlastnými affiliate projektami a tiež skúsenosti s riadením ľudí z veľkých firiem.

Rád varí, číta knihy a miluje fotografiu. Čo si myslí o digitálnych kampaniach, ako pracuje a aké niky sú podľa neho perspektívne?

Prečítajte si rozhovor s novým šéfom siete Affial – Jurajom Kuracinom.

 

Ako vyzerá tvoj pracovný deň?

Vstávam veľmi skoro, takmer každý deň som hore už okolo piatej a to dokonca aj cez víkendy. Mám rád ten ranný kľud a ticho. Ak vstanem skoro, tak mám pocit, že získavam časový náskok a do ôsmej hodiny ma nikto neruší, pretože drvivá väčšina ľudí v tom čase ešte nepracuje.

Od nového roku sa snažím pracovať v blokoch. Svoj čas si presne rozdelím do blokov a v danom bloku sa venujem len jednej veci. Napríklad od 9. do 10. hodiny odpovedám na maily, od 10. do 11. si pripravujem prezentáciu na poradu. A tak podobne. 

Ak má človek viac projektov a viac úloh, má tendenciu robiť viac vecí naraz, čo podľa mňa nefunguje a veľmi to škodí produktivite. Preto sa snažím vždy v danom čase riešiť len jednu vec a tej sa venovať naplno.

Ak má človek viac projektov a viac úloh, má tendenciu robiť viac vecí naraz, čo podľa mňa nefunguje a veľmi to škodí produktivite.

Okrem takéhoto rozdelenia pracovného času sa mi veľmi osvedčili aj tzv. “analytické piatky”. To sú dni, kedy nerobím nič iné, len analyzujem naše projekty. Snažím sa ich robiť 2x do mesiaca a zvyčajne v piatok, preto ten názov. Celý deň si prechádzam projekt za projektom a zapisujem, čo všetko treba opraviť, vylepšiť, zmeniť, otestovať. 

Rovnako si vtedy pozerám analytické nástroje ako sú Ahrefs, Search Console a Google Analytics. Z takto zapísaných úloh a nápadov si následne určujem priority a konkrétne TO-DO a tým sa venujem (resp.ich delegujem) v najbližších dňoch.

 

Ako si na tom s prácou z domu? Vyhovuje ti alebo si skôr rád v kancelárii či co-worku?

Musím sa priznať, že mne práca z domu veľmi vyhovuje. Veľa ľudí tvrdí, že doma nevedia byť produktívni a nič sa im nechce, ale u mňa platí, že ak sa mi nechce doma, nechcelo by sa mi ani v coworku či v kancelárii. 

Párkrát som už skúšal pracovať v coworku, aj v kaviarni, ale nevyhovovalo mi to. 

Zistil som, že moja efektivita a produktivita na notebooku nie je moc dobrá. Ja proste potrebujem k plnohodnotnej práci myš, klasickú klávesnicu a veľký monitor. 

Rovnako mi veľmi prekáža hluk – napríklad rozhovory iných ľudí. Niekedy sa potrebujem sústrediť a tam sa mi to, žiaľ, nedarilo. Každopádne obdivujem ľudí, ktorí presedia celé dopoludnie v kaviarni a spravia kus práce. 

Do budúcna však nevylučujem pracovať z kancelárie.

 

Čo používaš pri svojej práci?

Nie je toho nejako veľa. Na komunikáciu s tímom je to Slack, na riadenie projektov Trello a na dokumenty a tabuľky využívam aplikácie od Google – Sheets a Docs. Veľmi rád mám tiež tzv.mindmapy, na ktoré používam viac programov.

Základnou podmienkou všetkých aplikácií, ktoré používam je, že musia fungovať online. Predsa len v tomto biznise spolupracujete s ľuďmi z celého sveta a ukladať si dokumenty u seba doma na pevný disk nie je práve to najlepšie. Rovnako veľa toho riešim aj cez mobil, preto je pre mňa nevyhnutnosť mať veci online.

Pre svoje úlohy a plány používam Wunderlist, na ktorý nedám dopustiť, a ktorý je pre mňa asi najlepším nástrojom na produktivitu a plánovanie.

 

Čo by si odporučil ako skúsený affilák začínajúcim affilákom?

Začínajúcum affilákom by som odporučil hlavne jednu vec. Začať. 

Áno, veľmi veľa ľudí bude čítať knihy, chodiť na workshopy, sledovať ostatných a aj sa zaregistrujú do affiliate siete, ale do ničoho sa nepustia. 

Vo veľa veciach je naozaj to najdôležitejšie začať. A keď už začnete, nevzdávajte to hneď po dvoch či troch týždňoch. Affiliate marketing je skôr dlhodobá záležitosť a ak si chcete vybudovať pasívny príjem, tak to naozaj chvíľu potrvá.

Pasívny príjem neznamená pasívny prístup.

Ďalšia moja rada by bola, aby si nemýlili pasívny príjem s pasívnym prístupom. Predstava, že si vytvorím web, napíšem pár článkov, pridám odkazy a už mi to bude do konca života zarábať je síce krásna, ale nie je pravdivá. O svoje projekty sa treba pravidelne starať a oni sa následne postarajú o vás.

 

Naopak, čo by si odporučil už skúseným affilákom?

Hmm, dobrá otázka. Asi by to boli tieto 3 veci:

  1. Nerobte všetko sami. Keď vidím ako to niektorým affilákom funguje, slušne zarábajú, ale všetko si robia sami, nie celkom tomu rozumiem. Ak už mám prostriedky na externého copywritera či grafika, tak čo sa dá, delegujem a ja sa sústreďujem na iné veci. One man show už dávno nie sú IN 🙂
  2. Analyzujte, testujte, vylepšujte. V živote, a v biznise duplom, platí staré, známe pravidlo 80/20. Naozaj, ak si pozriete svoje provízie určite vám približne 20% kampaní bude tvoriť 80% príjmov. Dokonca tých kampaní je možno aj menšie percento. Ak však neviete, ktoré sú to, alebo ktoré stránky sú vaše najnavštevovanejšie, neviete ich ani zlepšiť. Skúšajte AB testovanie, nebojte sa zmien a všetko si vyhodnocujte. Veľakrát už aj malé zmeny môžu priniesť lepšie výsledky.
  3. Majte oči otvorené. Každý deň v affiliate sieťach pribúdajú nové kampane, tak prečo neskúsiť niečo nové? Odporúčam vyskúšať aj sociálne siete, ak to ešte nerobíte. Traffic z Instagramu či Facebooku nemusí byť vôbec zlý. Online biznis sa z roka na rok mení, preto neberte niektoré veci ako dogmu, ale skúšajte aj nové. Môže sa to vyplatiť.

 

Aké niky sú podľa teba perspektívne?

Túto otázku dostávam veľmi často a moja odpoveď na ňu sa v priebehu času mení. 

Kedže viem aké náročné (časovo aj finančne) je vytvoriť všeobecný recenzný portál, ktorý pokryje takmer všetky niky, odporučil by som affilákom skôr jednostranne zameraný web. 

Mojím tipom na niky sú – detské veci a veci pre zvieratá (PET). Napríklad máme v sieti jedného partnera, ktorý má web o psoch a veľmi dobre mu funguje naša kampaň onlinepsiskolka. Tento affilák dokázal svoju záľubu monetizovať, čo je asi ten najlepší príklad. Robí to, čo ho baví a ešte z toho aj zarába.

 

Ako vnímaš konkurenciu?

Beriem to tak, že kde je konkurencia je aj dopyt. Klamal by som, ak by som tvrdil, že konkurenčné siete nesledujem, ale na druhej strane určite to nie je tak, že kvôli nim nespávam. To nie. 

Affial nemá ambíciu súperiť s ostatnými sieťami. My chceme byť férovou, transparentnou a hlavne výkonnou sieťou. Chceme veci robiť trochu inak.

Osobne si myslím, že SK a CZ trh zatiaľ nie je nejako presýtený a miesto si na ňom nájde viacero kvalitných sietí.

Affial Digital

Minulý rok sme ohlásili spustenie digitálnych kampaní, v sieti ich máme už 5.

Ako jedna z mála sietí skúšate aj kampane pre digitálne produkty, ako sa im darí?

Pri digitálnych kampaniach sme čakali pomalý nábeh a to sa aj naplnilo. Kým v zahraničí je táto oblasť veľmi rozvinutá, u nás je to horšie. Len veľmi málo affilákov aktuálne dokáže tieto kampane reálne propagovať, pretože je to pre nich nová nika a nevedia ako ju správne uchopiť. 

Stále si myslím, že digitálne kampane majú budúcnosť, hoci to pôjde pomaly.

Aj preto sa snažíme partnerov vzdelávať v tejto oblasti a ukazovať im reálne možnosti a výhody týchto kampaní. Stále si myslím, že digitálne kampane majú budúcnosť, hoci to pôjde pomaly. Vysoké provízie (často dokonca lifetime) sú veľkým lákadlom a oplatí sa to aspoň vyskúšať.

 

Čo by si na sieti Affial rád zmenil?

Rád by som našu sieť zbavil nálepky “malá affiliate sieť s 5 kampaňmi na erekčné tabletky”. 

Toto už dávno nie je pravda, pretože aktuálne máme viac ako 80 kampaní zo všetkých oblastí a viac ako 1000 affiliate partnerov. Priemerná výška provízie sa pohybuje okolo 12 € (za rok 2019), takže sme naozaj stabilná a zarábajúca sieť.

Ak si u nás partner dokáže zarobiť viac ako 10 tisíc eur za mesiac, už nemôže byť reč o malej sieti.

 

1000 partnerov v sieti Affial

V januári sa do našej siete zaregistroval 1000.partner!

 

Aké plány má Affial v tomto roku?

Na tento rok toho máme naplánovaného naozaj dosť. 

Plánujeme rozšíriť náš tím a zamerať sa viac na český a maďarský trh. Tam vidíme ešte naše rezervy aj potenciál. Rovnako plánujeme pokryť viac aj segmenty, ktoré nám zatiaľ v sieti chýbajú, ako napríklad elektronika.

Tiež by sme chceli našu sieť viac gamifikovať. Robiť súťaže a rôzne akcie pre našich partnerov. Chceme robiť veci inak, nebrať našich partnerov a inzerentov len ako číslo v exceli, ale veľmi si zakladáme na extra starostlivosti

Rovnako sa chceme podielať na edukácii trhu, či už affilákov alebo inzerentov. Podľa mňa patrí affiliate marketing medzi najférovejšie reklamné kanály, len veľa inzerentov o tom stále veľa nevie. A toto by sme chceli zmeniť. 

V tomto roku chystáme aj našu prvú offline akciu, na čo sa ja osobne veľmi teším.

 

A čo tvoje ciele na rok 2020, dal si si nejaké?

Samozrejme. Ja sa držím výroku – Žiť bez cieľov, je ako ísť na výlet a nevedieť kam, a preto si každý rok nejaké dávam. 

Na tento rok som si ich dal až 46. Šialené, však? Áno, každému sa to zdá veľa, ale tentokrát som si dával veľmi konkrétne ciele, čiže nie napríklad viac cestovať, ale navštíviť konkrétne miesta. Čiže cestovanie mi dalo hneď 6 cieľov.

Z tých najzaujímavejších pre rok 2020 sú to však určite začať písať vlastný blog a vytvoriť mobilnú aplikáciu.

 

Libor Krejčí
 

Affiliate manager & sales. Starám se o affiliate publishery, řeším produkty k recenzím a rozbíhám nové kampaně. Podílím se na článcích a celkovém vzdělání našich partnerů skrze blog a sociální sítě. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: libor.krejci@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: