Pomáháme e-shopům růst

E-mailový marketing v roce 2019: Příručka, jak psát efektivní předměty

Jeden řádek o několika slovech rozhodne o tom, zda příjemce váš e-mail otevře či nikoliv. Umět napsat efektivní předmět, který to dokáže, je v dnešní době nezbytnost. V této příručce se s vámi podělíme o to, jak účinný předmět vymyslet. Chybět nebudou ani názorné příklady.

Neodolatelný předmět je jednou z hlavních příčin úspěšného e-mailového marketingu. Předmět má jeden jediný cíl a to přimět čtenáře, aby email otevřel. Nestane-li se tak, uživatel si e-mail nepřečte, a tudíž nemůže dojít ke konverzi.

Proč je e-mailové předměty tak důležité?

Stále existují obchodníci, kteří e-mailové předměty nepovažují za zásadní. Hlavní je přece obsah e-mailu. To je sice pravda, má to ale jeden háček. Lidem dnes do schránky chodí desítky e-mailů. Myslíte, že si přečtou všechny e-maily do posledního? Pravda je taková, že otevřou pouze e-maily, které je zajímají.

Za prvé jde o e-maily, které čtenáři očekávají nebo je zajímají sami o sobě. V takovém případě není předmět důležitý. Ty ostatní e-maily musí uživatele nejprve něčím zaujmout. Tím prvním, a v případě špatného provedení i tím posledním, co příjemce uvidí, je právě předmět.

Než se vrhneme do psaní předmětů, podívejme se na podobu reklamního e-mailu a jeho jednotlivé části. Každá z těchto šestí částí má čtenáře posunout o krok dál. V ideálním případě nakonec udělá to, co se od něj očekává (klikne na odkaz, stáhne si návod či jiný dokument, objedná nabízené zboží či službu apod.).

6 nezbytných částí dobrého e-mailu:

  1. Jméno odesílatele
  2. Předmět e-mailu
  3. Stručný náhled textu
  4. Úvodní věta
  5. Obsah e-mailu
  6. Výzva k akci (call to action)

To však neznamená, že předmět e-mailu je totožný s výzvou k akci. To by totiž mohlo čtenáře spíše odradit. Jediným účelem předmětu je přesvědčit příjemce k otevření e-mailu a přečtení prvního řádku. Úkolem prvního řádku je získaný zájem udržet, aby si přečetli další informace až do posledního slova. Obsah e-mailu by měl být zase natolik zajímavý, aby se z čtenáře stal spokojený zákazník.

Stručně řečeno, nesnažte se do předmětu shrnout vše, co e-mail obsahuje. Úkolem předmětu není samotný prodej. Vůbec není nutné zmiňovat nejdůležitější informaci. Jediné, co musí čtenář udělat, je e-mail otevřít.

Předmět má jeden jediný cíl a to přimět čtenáře, aby email otevřel. Nestane-li se tak, uživatel si e-mail nepřečte, a tudíž nemůže dojít ke konverzi.

5 strategií pro psaní neodolatelných předmětů

Jste připraveni naučit se psát skutečně efektivní předměty? Skvělé. Pojďme na to!

1. Vyvolejte zvědavost

Využijte jednu ze základních lidských vlastností, kterou je zvědavost. To však neznamená, že do předmětu napíšete absolutně cokoliv. Sami určitě nesnášíte e-maily, které mají lákavý předmět, ale obsah je úplně o něčem jiném. Jedná se o různé spamy a clickbaity, které se pomocí klamného předmětu snaží přilákat uživatele ke kliknutí na nějaké webové stránky. Jediným cílem bývá zvýšení návštěvnosti webu bez ohledu na to, jak dlouho uživatel na stránce vydrží.

Vaším cílem ale je ve čtenářích vyvolat silnou zvědavost, aniž byste přitom odbočili od tématu. Pomohou vám nejen tipy a rady, jak psát dobré předměty, od zkušených “pisálků”, stejně důležitá je praxe. Čím více předmětů napíšete, tím lépe a snáze vám půjdou nové předměty od ruky.

Nezačínejte vymýšlením předmětu. Nejprve vytvořte obsah. Poté si jej pomalu projeďte a snažte se najít nějakou myšlenku, prohlášení či výrok, který řekne vše a přece nic. Hledejte neobvyklé spojení, dvojsmyslné výrazy, prostě cokoliv, co by mohlo v čtenářích vzbudit zvědavost.

Příklad předmětu: GDPR WTF

Spojením dvou zkratek vznikne neobvyklý, možná trochu riskantní předmět. Ze zkratky GDPR (General Data Protection Regulation = Obecné nařízení na ochranu osobních údajů) čiší význam “nuda, nuda ještě jednou nuda”. K vyvolání zájmu pomůže spojení s trochu kontroverznější zkratkou, kterou slušně přeložíme jako “co to má ksakru znamenat”. Předmět byl úspěšný a vyvolal nečekanou vlnu zájmu.

Následující dva předměty pochází z doručené pošty a použili jsme je jednoduše proto, že se povedly:

  • Děláte si legraci?
  • Proč jsem přestal pracovat pro Tima Ferrisse

Autorem uvedených dvou předmětů je úspěšný americký marketingový stratég, spisovatel a autor řady knih Charlie Hoehn. První předmět sází na lidské emoce. Každý ve svém životě zná minimálně jednu situaci, kdy nešlo udělat nic jiného, než zvolat “To si děláte srandu!” Podobné předměty v lidech vyvolávají silné emoce, a proto jsou účinné.

Druhý předmět opět evokuje především zvědavost, protože pracovat pro Tima Ferrisse je přece “něco”. Kdo by se dobrovolně vzdal práce snů všech Američanů?

2. Zdůrazněte hlavní výhodu či užitek

Předmět e-mailu nemusí být za každou cenu tajemný. Přinášíte-li svým čtenářů nějaký konkrétní užitek či výhodu, vypíchněte ji do předmětu. Na nic nečekejte a jděte rovnou k věci, ať vaši čtenáři ví, co od vás dostanou. Samozřejmě je důležité popsat onu výhodu či užitek tak, aby zněl lákavě.

Příklady “přímočarých” předmětů:

  • Nejstatečnější lidé, které znám
  • Staňte se výjimeční v roce 2019
  • Proč je chybou vytvářet newslettery?
  • Lze být úspěšný i bez drahého marketingu?

Všimněte si, že ačkoliv uvedené příklady předmětů zvýrazňují nejdůležitější bod obsahu, stále v menší míře využívají prvek zvědavosti. Ten totiž opravdu funguje. Ideální je zkombinovat užitek či výhodu s něčím neobvyklým, co v lidech vyvolá zvídavost.

Další příklady:

  • Jak jsem se přes noc stal z nuly expertem
  • Proč jsem zahájil konferenci
  • Pravda o mém prvním $ 1000 měsíci, který mě málem zabil

3. Předmět tvořte jako poslední

Největší chybou je vymýšlet předmět a teprve poté tvořit obsah. Vždycky jako první napíšte e-mail, upravte jej a zdokonalte, dokud nejste spokojeni. Teprve poté začněte přemýšlet o předmětu.

Je totiž mnohem snazší přemýšlet o krátkém předmětu v momentě, když už máte vymyšlený celý obsah, s nímž lze pracovat. Hotový e-mail je sám o sobě zdrojem desítek námětů na skvělé předměty. Hotový e-mail si projděte a hledejte něco, co by se hodilo do předmětu (výhodu, užitek, číslo, zvídavost atd.).

4. Používejte čísla

Čtenáři milují čísla. Číslice jsou v podstatě magnet, který přitahuje pozornost. Proto jsou tak úspěšné články, které mají v názvu číslo (např. 10 tipů, jak konečně zhubnout; 25 skvělých rad, jak vydělat první milion, atd.).

To samé platí pro předměty e-mailů. Číslice v předmětu zvyšují rychlost otevření, a to ze dvou důvodů:

  • Čísla zpestřují holý text
  • Čísla přináší konkrétní informaci

Při používání čísel si dávejte pozor, abyste to nepřeháněli. Jakmile začnete číslice vkládat do předmětu každého e-mailu, přestanou fungovat.

5. Jednou za čas použijte “zakázané” techniky

Nebojte se tu a tam být za rebela a sáhnout po kontroverzních technikách. Existují e-mailové marketingové techniky, které jsou zakázané. Tyto techniky zaručeně fungují, využívají ale klamu nebo podvodu. Proto byste to s jejich používáním neměli nikdy přehánět a využívat je jednu za dlouhý čas. Používejte tyto techniky moudře, jinak ztratí účinnost a vy přijdete o důvěryhodnost.

Může jít například předmět, který obsahuje název vaší firmy a slovo “změny”. Ve čtenářích takový předmět vzbudí dojem, že se chystá něco velkého. Bude změna pozitivní nebo naopak negativní? Zvědavému čtenáři to nedá a e-mail otevře. Musí se přece dozvědět, co se mění a jestli to ovlivní i jeho.

Použít také můžete něco, co by od vás čtenáři nikdy nečekali. Vaši věrní čtenáři už vědí, co od vás mohou očekávat. V momentě, kdy jim do schránky dorazí e-mail s divným nebo neobvyklým předmětem, se opět stanou zvědavými. Řeknou si totiž, co tím sakra chce říct? To si musím hned přečíst.

Využijte jednu ze základních lidských vlastností, kterou je zvědavost. To však neznamená, že do předmětu napíšete absolutně cokoliv.

6 rad, co dělat a co ne při psaní e-mailových předmětů

Nyní znáte základní princip, jak napsat efektivní předmět. Musíte v čtenářích vyvolat zvědavost. Pomáhá zdůraznit výhodu či užitek nebo použít číslo. K cestě za dokonalými e-mailovými předměty vám pomohou další tipy, co funguje, a čeho byste se měli vyvarovat.

1. Buďte neformální

Formální tón přenechejte velkým značkám. Zkuste psát tak, jako byste psali pro své přátele či dokonce rodinu. Neformální způsob psaní je vhodnější pro intenzivnější propojení s publikem. Buďte přátelští, vstřícní a pište tak, jak vám “zobák narostl”. Samozřejmě přitom nezapomínejte na základní pravidla gramatiky. Neformální také neznamená totéž jako vulgární.

2. Nepoužívejte vykřičníky

Nikdy, nikdy a ještě jednou nikdy nepoužívejte vykřičníky na konci předmětu. Působí tvrdě a levně. Útočte na emoce raději pomocí slov. Je prokázané, že vykřičníky nefungují, ale naopak negativně ovlivňují pozornost a zájem čtenářů.

3. Používejte smajlíky (emoji)

Zájem mohou vzbudit i šikovně zvolené symboly, které známe jako emoji neboli smajlíky. S jejich pomocí obrazně vyjádříte nějakou věc, činnost nebo pocit. Hodně se používají šipky, symbol dárku, hvězdičky, srdíčka, apod. Drobný obrázek zpestřuje obyčejný text a budí zvědavost stejně jako čísla.

4. Pozor na množství informací

Nesnažte se v dobré víře do předmětu nacpat věci, které tam nepatří. Pro jméno, adresu a další neméně důležité údaje jsou určená jiná místa. Přizpůsobení předmětového řádku pouze zásadním informacím je efektivní. Personalizaci používejte pro dosažení nejlepších výsledků šetrně a s rozmyslem.

5. “FWD:” a “RE:” užívejte střídmě

Tento způsob se nachází už na hraně všeobecně povolených a zakázaných technik. Předměty, které na začátku obsahují tyto zkratky, totiž vyvolávají dojem neustálého sdílení a přeposílání – velkého zájmu. Opět platí, že mohou být efektivní. Pokud to s nimi ale přeženete, ztratíte důvěru odběratelů. Používejte je tedy pouze u důležitých e-mailů, které chcete maximálně zvýraznit.

6. Hrajte si s předměty

Zkuste v psaní předmětu objevit zábavu, hrajte si s různými možnostmi. Zkuste sáhnout po riskantnějších způsobech (ne spammy a clickbaity) a vyzkoušejte různé přístupy. Nezapomínejte přitom, že předmět je pouze jednou z částí e-mailu. Stejně dobré musí být všechny části od předmětu, přes obsah až po výzvu k akci.

Originál článku: https://www.persuasion-nation.com/blog/how-to-write-effective-subject-lines-for-email-marketing

Autor: Kasey Luck

Lívia Šuľová
 

Affiliate manažérka siete Affial.com. Affiliate marketingu sa venujem už niekoľko rokov a vždy si rada prečítam témy o online marketingu, podnikaní a inšpiratívnych projektoch. Verím, že vám kopec užitočných informácií prinesieme aj na našom blogu. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: livia.bogarova@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: