Pomáháme e-shopům růst

8 tipov pre úspešný affiliate projekt

Dnes vám poradím pár tipov, ktoré vám pomôžu pri rozbehu a budovaní vlastného affiliate projektu.

Mojím cieľom nie je v tomto článku prebrať každú tému do hĺbky, ale skôr všeobecne poradiť publisherom. Predovšetkým tým začínajúcim.

1. Ako si vybrať oblasť pre svoj projekt

hľadanie oblasti v affiliate

Prvé, čo by mal publisher spraviť, je položiť si otázku: V akej oblasti chcem robiť svoj affiliate projekt?

Bude to nábytok? Výživové doplnky, elektronika či financie?

Tu sú moje rady ako si správne vybrať oblasť:


Vyberte si niečo, v čom sa vyznáte 

Ak budete písať o problematike, v ktorej sa vyznáte a ešte vás aj baví, máte vyhraté. Je tu väčšia šanca, že časom sa presadíte a budete úspešný.

Tvoriť web, ktorý sa zaoberá tým, čo vám je blízke je omnoho jednoduchšie. Máte prehľad o danej problematike, viete, čo by mohlo používateľa zaujímať, viete poradiť.

Ak si napríklad fotograf založí web, na ktorom bude recenzovať foto techniku, bude sa mu o tom písať veľmi ľahko. Jeho články budú praktické a užívateľovi poskytnú pridanú hodnotu.

Naopak, ak by si tento fotograf založil web o chudnutí (pretože v tomto segmente sú vysoké provízie), pravdepodobne by ho to nenapĺňalo a nevedel by sa ani dobre orientovať v tom, čo ľudí, ktorí chcú schudnúť, naozaj trápi.


Zanalyzujte si sezónnosť a záujem

Na webe sú rôzne nástroje, ako zistiť čo a kedy ľudia hľadajú.

Na zistenie sezónnosti použite napríklad Google Trends, na záujem o danú tému zase nástroj na vyhľadávanie kľúčových slov, napríklad KWFinder (ako pracovať s týmto šikovným nástrojom nájdete v tomto článku). 

Ak sa chcete affiliate marketingom živiť, nie je vhodné vsadiť na segment, ktorý poriadne zarába tak 3 mesiace do roka. Je dobré zabezpečiť si príjem na každý mesiac.

KWFinder

V nástroji KWFinder nájdete všetko, čo potrebujete. Kľúčové slová, objemy, trendy aj hlavnú konkurenciu. 

Zistite si kampane a výšku provízií

Ideálne je mať na webe nasadené aspoň 3 silné kampane, ktoré budú zarábať. Ak jedna vypadne, máte stále zabezpečenú náhradu.

Rovnako je dôležitá výška provízie a cena propagovaných produktov. Ak budete propagovať tabletky na chudnutie, kde sa cena pohybuje okolo 50€ a vy z toho dostanete 25%, je to super. Ak si však vyberiete oblasť, kde je priemerná cena produktu (resp.objednávky) 10€ a vy z toho budete mať 10%, musíte sa zamyslieť, či to pre vás má zmysel.

Dovolím si tvrdiť, že priemerná výška provízie je jeden z najdôležitejších ukazovateľov pre publishera.

Affiliate je podnikanie ako každé iné a na jeho konci rozhodujú čísla. Výška provízie je takmer v každom segmente rozdielna, preto je dobré všetko si poriadne prerátať.


Kto bude vaša konkurencia? 

Určite treba k projektu pristupovať naplno a s veľkými ambíciami, ale niekedy je dobré vidieť projekt aj realisticky.

Rozhodnete sa, že napríklad spravíte nový cenový porovnávač. Zámer je dobrý, cenové porovnávače stále fungujú parádne. Myslíte si však, že budete lepší ako Heuréka? Ak áno, pošlite mi prosím link 🙂 

Zamerajte sa preto na oblasti, ktoré nerobí veľa publisherov a máte podstatne väčšiu šancu na úspech. Nezabúdajte si však vždy položiť otázku, prečo práve v danej oblasti nie je tá veľká konkurencia? A sme naspäť pri vyššie spomenutých bodoch.

2. Jedna oblasť alebo viacero?

Čo sa týka obsahových publisherov, na výber sú v podstate dve stratégie. Zamerať sa na jednu oblasť, alebo urobiť recenzný portál, ktorý pokryje viacero oblastí. 

Každá stratégia má svoje výhody aj nevýhody. Pozrime sa aké sú to.

Pri affiliate webe zameranom na jednu oblasť je to celkom jednoduché. No dobre, pravda je, že nie tak celkom, ale určite jednoduchšie ako pri webe, ktorý chce pokryť tých oblastí viacero.

V podstate ide o to vybrať si hlavnú tému a byť v nej najlepší. Písať kvalitné články, točiť videá, dávať užívateľovi pridanú hodnotu... Dávať mu to, čo inde nenájde. Budovať si v danom segmente dôveryhodnosť a autoritu.

Najlepšie na tejto stratégii je, že na takýto web častokrát stačí len publisher sám a náklady na obsah sú teda nízke. 

Uvediem príklad - športovec, ktorý dlhodobo aktívne cvičí a vyzná sa v športovom náradí, nemá problém pokryť obsah celého webu sám. Napíše niekoľko kvalitných článkov mesačne, pofotí sa pri cvičení, založí si Facebook a Instagram a postupne si buduje svoju autoritu a dôveryhodnosť. A s ňou aj svoju základňu fanúšikov. Ak ľudia uvidia fotografiu, na ktorej “maká” na nejakom stroji, o ktorom napíše objektívnu recenziu, nemajú prečo mu neveriť.

Takýto športovec vie relevantne odpovedať na otázky užívateľov, poradiť im. Ľudia mu budú dôverovať a na základe jeho odporúčania nakúpia. V tom ideálnom prípade, cez jeho affiliate odkaz. A provízia je na svete 🙂

1 oblasť vs viacero oblastí

Pri webe zameranom len na 1 oblasť, býva najväčším problémom sezónnosť. Máloktorý segment funguje rovnako dobre po celý rok. Napríklad pre nášho športovca bude sezóna začiatkom roku, kedy si veľa ľudí dáva predsavzatie, že začne cvičiť. Skúste sa ísť pozrieť do posilňovne v januári. Bude určite plno.

Ďalším problémom býva obmedzený počet dobrých kampaní. Pri jednom segmente nemáte veľmi na výber. Ak dobrý inzerent zruší svoju kampaň, alebo zmení podmienky k horšiemu (stáva sa to často), veľakrát má publisher problém adekvátne kampaň nahradiť.

Z affiliate sveta poznáme veľa príkladov webov, ktoré stavili všetko na jednu kartu. A časom to nedopadlo dobre. Je preto dobré mať vždy aj plán B.

Plán B, dokonca niekoľko takýchto plánov, naopak máte pri webe zameranom na viacero oblastí. Prestanú zarábať tabletky na chudnutie, nevadí, nahradia ich bazény. Prestanú zarábať bazény, nahradí ich nábytok. A tak dokola.

Hlavnou nevýhodou (hlavne na začiatku a pri obmedzenom rozpočte) pri takto širokom portfóliu je to, že je takmer nemožné robiť tento web sám. Jednoducho deň má len 24 hodín a keby mal aj viac, nikto vám neuverí, že sa vyznáte v tabletkách na chudnutie, v televízoroch a ešte aj v nábytku. Preto potrebujete expertov. Ideálne na každý segment zvlášť.

S väčším počtom ľudí, ktorí sa o projekt budú starať, prichádzajú vyššie náklady a aj potreba projektového riadenia. Riadiť napríklad 10 ľudí, nie je vôbec jednoduché. V online svete to platí dvojnásobne.

Ďalšou nevýhodou recenzných portálov zameraných na rôzne témy, je aj všeobecne menšia dôveryhodnosť. Ak by som napríklad ja hľadal tabletky na chudnutie, určite ma viac presvedčí kvalitný web, ktorý sa venuje len zdravému životnému štýlu a v tomto obore je jednotka, ako web, ktorý má okrem tabletiek ešte aj ďalšie produkty, ako sú kávovary, či televízory.

Web zameraný na 1 oblasť (úzka nika)

Web zameraný na viacero oblastí (široká nika)

+ jednoduchšie tvorenie obsahu

+ veľké množstvo kampaní

+ vyššia dôveryhodnosť

+ vykrytá sezónnosť

+ menší tím ľudí (často len 1 človek)

+ ak jedna kampaň zlyhá, nahradí ju ďalšia

- sezónnosť

- vyššie náklady

- obmedzený počet kampaní

ťažšie riadenie celého projektu

- chýbajúci plán B, keď kampaň zlyhá

- možná menšia dôveryhodnosť

3. Nerobte všetko sám, delegujte

Poznáte to, ja si spravím logo, spravím si web, napíšem články, pofotím produkty, vytvorím PPC, budem administrovať Facebook stránku atď.

Veľa publisherov takto začínalo. Ja tiež.

Ak to však s budovaním svojho projektu myslíte naozaj vážne, nemáte šancu všetko zvládnuť sám. Preto musíte niektoré úlohy delegovať.

 

Ja sa snažím delegovať úlohy hlavne v troch prípadoch:

  1. ak sa jedná o úlohu, ktorá hoci je jednoduchá, je pracná (prepis tabuliek, vyhľadávanie vecí na Google...)
  2. ak danú úlohu jednoducho sám nestíham (ak máte okolo seba šikovných ľudí, netreba sa báť im zveriť aj zložitejšie úlohy)
  3. ak úlohu niekto dokáže spraviť lepšie ako ja (grafika, SEO, copywriting…)


Najväčším problémom delegovania býva zbaviť sa presvedčenia, že sám dokážete spraviť danú úlohu najlepšie.

Delegovanie je zložitý proces a vyžaduje si zo začiatku veľa času.

Nezabúdajte, svojím ľuďom nemôžte len tak posunúť úlohu, ale treba ich aj zaučiť a presne vysvetliť ako si predstavujete výsledok. Ak sa však obklopíte dobrými ľuďmi a dáte im kvalitné základy, nebudete si možnosť delegovať úlohy vynachváliť. 

Moja rada: vždy sa obklopte lepšími ľuďmi, ako ste vy sami. Váš projekt bude krásne rásť.

4. Ciele a plány sú základ úspechu

plánovanie projektu

Znakom úspešných projektov je vízia, plán a riadenie. Spĺňa toto váš projekt? Viete, čo budete robiť na budúci týždeň? Na budúci mesiac? Aké ciele má váš projekt tento rok?

Úspešné projekty to vedia.

Preto plánujte a dávajte si ciele. Nástrojov na plánovanie je viacero. Ja osobne používam dva - na firemné plánovanie Trello a nebo se inspirujte v tomto článku. A tieto dva dopĺňa Google Calendar. Nič viac mi netreba.

Odporúčam si dávať ambiciózne ciele a využívať metódu SMART. Len tak sa posunutie medzi špičku.

Veľa ľudí si stanoví len ciele. A to je chyba. K cieľom treba vždy vypracovať aj podrobný plán ako sa k ich splneniu dopracujete.

Krásne to povedal Antoine de Saint-Exupéry - Cieľ bez plánu je len želanie. Nezabúdajte na to.

5. Čo nemeriaš, nevieš zlepšiť

vyhodnocovanie webu

V online svete je všetko merateľné. A to je obrovská výhoda. Presne viete koľko ľudí navštívilo váš web, ktoré stránky sú obľúbené, kedy má váš web najviac návštev, koľko ľudí sa prekliklo cez affiliate link atď.

Základom a absolútnou povinnosťou pre každého majiteľa webu sú nástroje Google Analytics a Google Search Console. Sú zadarmo a priamo od Google, čo je ich výhoda.

Ak už máte k dispozícii dáta, naučte sa s nimi správne pracovať a vyhodnocovať ich. Po vyhodnotení dát sa určite dostanete k pravidlu 20/80. To znamená, že 20% kampaní z vášho webu vám pravdepodobne bude tvoriť 80% vašich príjmov.

Rovnako to bude platiť aj o návštevnosti. 20% stránok vám bude tvoriť 80% z vašej celkovej návštevnosti.

A ako s týmito informáciami naložiť? Jednoducho. Zamerajte sa hlavne na tých 20% a do nich vložte najviac úsilia a peňazí. Oplatí sa vám to.

6. Koleso už niekto vymyslel. Na čo to robiť znovu

Rozmýšlali ste niekedy prečo sa na autách stále používajú kolesá a volant ako pri ich začiatkoch? No preto, lebo to funguje.

Preto sa aj vy nesnažte pri projektoch meniť veci, ktoré vo všeobecnosti fungujú.

Pozor však, určite tým nechcem povedať, že nemáte vymýšľať nové veci. To určite nie je dobrá cesta. Chcem tým len povedať, že veci, ktoré iným webom fungujú, pokojne použite aj vy.

Porovnávacie tabuľky s vlastnosťami, tlačídlá, cenové porovnania... To všetko v affiliate marketingu dobre funguje, tak prečo to meniť?

Inšpirujte sa inými webmi a z každého webu si zoberte to najlepšie. V zahraničí a aj na Slovensku nájdete stovky dobrých affiliate webov, stačí len trochu “pogoogliť”.

7. Iné spôsoby monetizácie

monetizácia

V dnešnej dobe už veľa publisherov zistilo, že je veľmi nebezpečné byť odkázaný len na jeden spôsob zarábania a preto sa snažia hľadať aj iné spôsoby, ako web speňažiť.

Ak máte web s vysokou mesačnou návštevnosťou, určite je stále dobrou voľbou použiť na svojich stránkach bannerovú reklamu, napríklad cez Google Adsense. Klikateľnosť na bannery nie je veľká, ale pár desiatok až stoviek eur to mesačne môže priniesť. Samozrejme s touto reklamou to netreba prehánať.

Ďalšou možnosťou je ponúkať na svojom webe publikáciu platených PR článkov alebo platené recenzovanie produktov. Ak má váš web vysokú návštevnosť a je dôveryhodný, túto možnosť určite odporúčam využiť.

Eshopy a výrobcovia majú veľký záujem o propagovanie svojich produktov formou objektívnych recenzií.

8. Affiliate projekt je beh na dlhú trať

Posledný, no zároveň najdôležitejší bod. Veľa ľudí si zarábanie cez affiliate predstavuje tak, že si spravia stránku, dajú tam nejaký obsah, nasadia kampane a čakajú.

Prvý mesiac nič. Žiadna provízia. OK. Tak pridajú ďalšie články. Druhý mesiac zase nič. Žiadna provízia. OK, tak pridajú ešte nejaké články a skúsia aj FB stránku. Stále nič. Hm, kašlem na to, povedia si. A svoj projekt skončia s presvedčením, že affiliate marketing nefunguje.

Affiliate nie je vhodná voľba pre ľudí, ktorí čakajú, že budú zarábať hneď na druhý deň. Možné to je (napríklad vďaka dobrej PPC), ale je to skôr výnimka.

Affiliate je o budovaní projektu krok za krokom.

Affiliate je o vytváraní pasívneho príjmu, ktorý vám v budúcnosti spríjemní život.

Ak nenájdete spôsob ako zarábať peniaze aj keď spíte, pravdepodobne budete pracovať do konca života.

Warren Buffett

Warren Buffett to povedal presne: Ak nenájdete spôsob ako zarábať peniaze aj keď spíte, pravdepodobne budete pracovať do konca života. Affiliate takýmto spôsobom je.

Dôležité je začať a hlavne vydržať.

Držím vám palce.

Ak máte akékoľvek otázky alebo pripomienky, alebo by ste sa chceli o danej problematike (delegovanie, výber niky, plánovanie…) dozvedieť viac, určite napíšte dolu do komentárov.

Juraj Kuracina
 

Managing Director v sieti Affial. Mám na starosti celkové řízení sítě. Od personálních věci až po vytváření rozpočtů a reporting. Affiliate marketing mě moc baví a rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Click Here to Leave a Comment Below 1 comments
KWFinder - Ako pracovať s týmto nástrojom | Affial.com - 10.2.2019

[…] ktorý nám zobrazuje trend pri vyhľadávaní tohto kľúčového slova. Tak ako som spomínal v minulom článku, sledovanie trendu vyhľadávania je veľmi dôležité kvôli možnej […]

Reply

Leave a Reply: