Pomáháme e-shopům růst

10 TOP příspěvků, které by neměly chybět na žádném blogu

Víte, jaké tipy příspěvků by neměly chybět na vašem blogu? Na webu sumo.com udělali analýzu tisíců svých blogových článků a zjistili, jaké tipy příspěvků mají největší úspěch. Pojďme se podívat, které to jsou.

10 TOP příspěvků pro každý blog


Příspěvek č. 1: Jak na to

Na tom, že články typu “Jak na to” přitahují hodně pozornosti, není nic divného.  “Jak na to” učí návštěvníky, jak udělat něco specifického. Lidé se rádi učí něčemu novému. Navíc je to dobré také pro vyhledávače, které hodnotí obsah stránek. Stránky obsahující tyto příspěvky jsou hodně sdílené, a tudíž preferované.


Příspěvek č. 2: Seznamy

Po příspěvcích “Jak na to” následují populární seznamy čehokoliv (tipy, rady, pravidla, způsoby, metody apod.), které lidé s oblibou sdílí. Seznamy se dobře čtou a často stačí projet jednotlivé body bez bližšího studia. Proto příspěvky v podobě seznamů přispívají ke zvyšování návštěvnosti.

Jedná se o články, které obsahují nejrůznější seznamy (např. 28 způsobů, jak použít obyčejné mýdlo nebo 21 tipů, jak si uvázat šátek). V ideálním případě by seznamy měly odpovídat vašemu zaměření. Pokud se ve svém blogu věnujete cestování, publikujte například příspěvek “10 zemí, které jsem si zamiloval” nebo “31 míst na světě, které by měl vidět každý”.

Hledejte inspiraci na ostatních webech a zjistěte, co vaše čtenáře bude zajímat. Seznamy ale nikdy nekopírujte, vytvořte si své vlastní.

Jak tvořit seznamy:

 • Jak - X způsobů, jak si zabalit na několikadenní trek
 • Kdo - X nejlepších platebních karet pro cesty do zahraničí
 • Kdy - X ideálních měsíců pro dovolenou u moře
 • Kde - X nejkrásnějších míst na světě, které stojí za to vidět
 • Proč - X důvodů, proč rozjet vlastní byznys

Tuto nápovědu při vytváření seznamů aplikujte na každé téma, kterým se na svém blogu věnujete. Můžete tak získat stovky až tisíce nových čtenářů.


Příspěvek č. 3: Vysvětlující článek

Mezi úspěšné příspěvky patří články, v nichž vysvětlujete něco složitého jednoduše tak, aby to vaši čtenáři pochopili.

Prostřednictvím vysvětlujících příspěvků čtenáře vzděláváte a sebe stavíte do pozice experta na danou problematiku. Budou-li vaše příspěvky dostatečně kvalitní, začnou vás jako experta považovat nejen čtenáři, ale také ostatní blogeři.

V ideálním případě se sami stanete důležitým zdrojem informací.

Hledáte téma, které byste mohli na svém blogu použít pro vysvětlující příspěvek? Zaměřte se na svůj obor a vyhledejte si nejčastější otázky, na které lidi hledají odpovědi.

Pokud se například věnujete zdravému životnímu stylu a hubnutí, zjistíte, že lidi zajímá:

 • Proč nefungují diety založené na omezeném počtu potravin
 • Co jsou to kalorie a jak se počítají
 • Hubnutí a kalorický příjem vs. kalorický deficit
 • Proč je počítání kalorií nesmysl (nebo naopak smysl má)
 • Jak funguje nízkosacharidová dieta
 • Co jsou to bílkoviny a proč jsou důležité
 • Jaký je rozdíl mezi vegetariánem a veganem
 • a další

Každé z těchto otázek můžete věnovat vysvětlující příspěvek. Své čtenáře poučíte a sami se určitě dozvíte mnoho nového. Napište o nich a vzdělávejte se.

Hledáte téma, které byste mohli na svém blogu použít pro vysvětlující příspěvek? Zaměřte se na svůj obor a vyhledejte si nejčastější otázky, na které lidi hledají odpovědi.


Příspěvek č. 4: Varovný (výstražný) příspěvek

Varování budí silné emoce. Téměř nikdo nepřehlédne důrazné varování. Ideální je čtenáře varovat před něčím, o čem s největší pravděpodobností dosud nevěděli.

Pro vyhledání vhodných témat, využijte například Google a vyhledejte si různé odborné studie a výzkumy. Vyvarujte se “kachen” a snažte se o opravdu přínosný článek obsahující ověřené informace.

Zůstaneme-li u zdravého životního stylu, můžete napsat článek na téma:

 • Známe negativní následky drastických diet
 • Seznamte se s nedostatky diet v prášku
 • Vedlejší účinky tetování
 • Vše, co víte o výžive, je marketing
 • Varování! Tato složka v potravinách vás může zabít


Příspěvek č. 5: Odhalující příspěvek

Lidé milují slavné celebrity a chtějí o nich vědět úplně vše. Co dělají, kdy a co jedí, jak hubnou a jak cvičí, jaký je jejich osobní život atd.

Příspěvek, který se věnuje nějaké známé osobnosti, přitáhne pozornost už jenom díky jménu celebrity v nadpisu článku. 

Dva typy odhalujících příspěvků o slavných osobnostech:

 • Odhalení jedné věci o slavné osobnosti (např. Vdova po Robinu Williamsovi odhaluje tragickou příčinu jeho sebevraždy)
 • Odhalení, co slavná osobnost dělá (např. jak získat 1 000 000 návštěvníků za jeden měsíc podle Tony Robbinse)

Pro vytvoření odhalujícího příspěvku není nutné osobnost znát nebo mít ověřené informace. Čerpat můžete z různých zdrojů, které se na život populárních osobností zaměřují.

Důležité je vybrat si celebritu, která budí pozornost. Herec, který už žije v ústraní 20 let obyčejným životem, nebude nikoho zajímat.

Psát o celebritách neznamená psát bulvární články pouze o tom, kdy a kde se svlékli, nebo kolik skleniček vína denně vypijí.

Můžete napsat například inspirující článek o tom, jak slavné herečky v průběhu své kariéry změnily účes či jak si udržují štíhlou postavu. Aby vaše články budily důvěru, najděte si fotografie, citujte jejich odpovědi z rozhovorů, vytvořte vlastní návod, jak vytvořit stejný účes apod.


Příspěvek č. 6: Čerstvé novinky (Breaking News)

Nepatříte-li mezi zpravodajské či politické stránky, nepůjde o pravidelné příspěvky. To však neznamená, že byste se jim měli vyhýbat. Aktuality a novinky z oblasti vašeho zájmu si nenechte ujít. Umožní vám sledovat aktuální “trendy” témata. Novinky zvyšují viditelnost vašich stránek a zvyšují tak jejich návštěvnost.

Na svých stránkách můžete například používat sloupek nazvaný jednoduše “novinky” nebo na svém blogu a sociálních médiích sdílet právě probíraná témata, která čtenáře zajímají právě teď. Buďte vždy trendy.

Důležité je správné načasování. Nasdílíte-li článek, o kterém se vášnivě diskutovalo před půl rokem, nebudete příliš aktuální. Pravidlem číslo jedna je čerstvé novinky sdílet nebo o nich psát maximálně do 24 hodin od zveřejnění.

Vést úspěšný blog vyžaduje pravidelné publikování stále nových příspěvků. K tomu, aby vám nikdy nedošly skvělé nápady na blogové příspěvky, slouží právě tato příručka.


Příspěvek č. 7: Rozšířené seznamy

Máte vytvořené seznamy, ale jejich návštěvnost není taková, jako jste si představovali? Je škoda nevyužít hotové seznamy, protože patří mezi často vyhledávaný obsah. Možností je stávající seznamy rozšířit a doplnit o další informace, čímž vytvoříte nové seznamy přinášející hodnotu navíc nad rámec pouhé zábavy.

Takto můžete upravit jakýkoliv seznam na vašem blogu. Stačí k jednotlivým bodům napsat podrobnější informace.

Můžete například napsat článek na téma 5 nejlevnějších měsíců, kdy se vyplatí cestovat do zahraničí a rozšířit jej o informace:

 • Nejlepší nabídka v každém měsíci
 • Tip na návštěvu vybraných míst
 • Statistiky o návštěvnosti země
 • Kde najít nejlepší nabídky na letenky pro každý měsíc


Příspěvek č. 8: Kontroverzní příspěvky

Nikoho nepřekvapí, že příspěvky zabývající se kontroverzními tématy prodávají. Obtížnější je vymyslet nové téma, které je kontroverzní ve vašem oboru a napsat o něm článek, který vyvolá diskusi a přinese tak další návštěvníky na vaše stránky.

Spousty témat můžete najít například na Reddit, kde jsou články rozdělené do kategorií Hot, New, Controversial, TOP a Rising. Stačí zadat správná klíčová slova.

Zadáte-li například slovo “rodičovství”, vyjedou vám témata:

 • Účinky užívání marihuany, máte-li dítě
 • Pracující žena, která je matkou jednoletého dítěte
 • Očkování malých dětí

Pište články akorát tak, aby byli cílené na vaše publikum. Pokud hájíte ženy, které chodí do práce a doma mají několikaměsíční miminko, neměli byste je v jiném článku popisovat jako špatné matky. Nebojte se kontroverzních témat, protože jsou opravdu úspěšná. Při psaní se ale nezapomeňte držet svého postoje.


Příspěvek č. 9: Často kladené otázky (FAQ)

Tento typ článků není nijak dlouhý, ani neobsahují žádné revoluční informace. Jsou však užitečné a vašim čtenářům rychle zodpoví otázky, které si pokládají nejčastěji. Důležité je vybrat otázky, které čtenáře skutečně zajímají. Pomocí odpovědí, můžete čtenáře okamžitě odkázat na jiný obsah, kde najdou potřebnou odpověď.

Hledáte-li ty správné otázky, můžete vyzkoušet stránky Answerthepublic. Do vyhledávacího řádku napište téma či klíčové slovo. Obratem získáte spousty otázek, na co se lidé k danému tématu ptají nejčastěji. Stránky nejsou v českém jazyce.

Jako příklad si můžeme uvést blog, který se týká tvorby rozpočtu. Do vyhledávacího řádku napište spojení “create a budget”.

 Během okamžiku se zobrazí desítky nápadů na často kladené otázky, na základě kterých můžete psát samostatné příspěvky celé roky při pravidelné publikaci jednoho příspěvku týdně.

V tomto konkrétním případě můžete napsat:

 • Proč je důležité vytvořit rozpočet
 • Jak vytvořit rozpočet, když jste OSVČ nebo máte nepravidelný příjem
 • Jak vytvořit rozpočet, jste-li placení týdně

Potřebujete další otázky? Zkuste zadat trochu jiné klíčové slovo (např. budgeting), přidejte množné číslo nebo sloveso. Zjistíte, že otázek a témat je téměř nekonečné množství.


Příspěvek č. 10: Kompletní průvodce (Ultimate guide)

Posledním typem nejúspěšnějších příspěvků je kompletní průvodce, který zahrnuje vše, co čtenář potřebuje vědět o konkrétním tématu.

Důležité je vybrat si takové téma, které zrovna “letí”. Čtenář by v hotovém průvodci měl najít všechny více či méně důležité informace. Může jít například o kompletní informační příručku.

Jako názorný příklad si uveďme příručku na téma metody dětského spánku. Za pomoci vašeho oblíbeného nástroje pro vyhledávání klíčových slov si zjistěte, co lidi konkrétně zajímá. 

Výsledkem může být kompletní průvodce na téma:

 • Průvodce metodami spánku batolete
 • Průvodce, kdy začít s výukou spánku
 • Průvodce spánkem batolete od A do Z

Kvalitně zpracovaný kompletní průvodce je skvělá věc především z dlouhodobého hlediska. O podrobné online příručky je enormní zájem a existuje tak velká šance, že bude dobře hodnocen po delší dobu.

Napsat dobrého průvodce není tak snadné, jako vytvořit seznamy. Cílem je vytvořit nejlepšího průvodce. Doporučujeme najít si podobné průvodce, přečíst si je a vytvořit něco mnohem lepšího.


60 dalších nápadů na příspěvky, které zlepší obsah blogu

Následující tipy se nevešly do našeho výběru 10 nejlepších příspěvků pro každý blog. Vedle nich však existují desítky dalších druhů příspěvků, které rovněž fungují. Bylo by škody o nich nevědět a nevyužívat je.

 1. Infografika - efektivní typ obsahu, který přitahuje pozornost, odkazy a sdílení
 2. Komiksy - zábavný způsob, jak vysvětlit nějaký proces či postup
 3. Kvízy - další zábavný způsob, jak aktivně zapojit uživatele na vašich webových stránkách
 4. Názor vlivných uživatelů (influencerů) - zeptejte se jich na jejich názor nebo jim položte jednu otázku a odpovědi zakomponujte do svého článku. Poté je požádejte o sdílení.
 5. Přehled - stručné shrnutí nejlepších článků, příspěvků či podcastů
 6. Základní seznam - seznam o délce maximálně 1200 slov
 7. Rozšířený seznam - seznam o délce nad 1500 slov, obsahuje popis jednotlivých bodů
 8. Seznam metod - seznamy metod, jak dosáhnout požadovaného výsledku
 9. Taktický seznam - seznam taktik, jak dosáhnout požadovaného výsledku
 10. Seznam nástrojů - seznam všech nástrojů, které jsou potřeba k dosažení požadovaného výsledku, doporučení nejlepších nástrojů apod.
 11. Kontrolní seznam - seznam, s jehož pomocí se uživatelé ujistí, že postupují správně
 12. Výstražné zprávy - varujte své čtenáře a poskytujte jim informace, jak situaci nejlépe řešit
 13. Chybová zpráva - sdílejte obvyklé chyby, kterých se lidi ve vašem oboru dopouští
 14. Co děláte špatně - popište situaci, kterou jste udělali špatně, a navrhněte správný postup
 15. Odhalte mýty - odhalte mýty a vysvětlete, proč to není pravda
 16. Slovníček - vyžaduje-li to váš obor, připravte pro své čtenáře užitečný slovník nejčastěji používaných termínů
 17. Jak na to - popište čtenářům podrobný postup krok za krokem (např. jak uvařit pravý český guláš)
 18. Celebrity - zmiňte se ve svých příspěvcích o slavných osobnostech
 19. Příručky - vytvořte užitečné příručky, jak používat konkrétní nástroj (např. používání Excelu pro generální ředitele)
 20. Rady a tipy - poskytněte čtenářům rady (např. Jak začít podnikat bez velkých výdajů za reklamu)
 21. Time-to-how - tipy, jak udělat něco v určitém časovém rozmezí (např. jak utratit 500 Kč za 30 dní)
 22. Aspirační příspěvky - napište na svém blogu o nějaké osobnosti, která udělala něco úžasného (např. objevení léku pro nevyléčitelnou nemoc)
 23. Výzva k soutěži
 24. Inspirativní příspěvky - snažte se své čtenáře inspirovat k podniknutí kroků pomocí motivačních příběhů
 25. Manifest - vytvořte si čtenářskou komunitu za pomocí manifestu určeného pro váš blog
 26. Poutavé příspěvky - vytvořte si pouto se svými čtenáři tím, že budete psát osobní, ale relevantní příspěvky
 27. Otevřený dopis - napište otevřený dopis jednotlivci nebo celé skupině lidí
 28. Používejte výzvy - pomozte čtenářům plnit výzvy, o kterých víte, že na ně mají. Ukažte jim, jak toho dosáhnout
 29. “Awe” příspěvek - publikujte virální video s neobvyklým či dojemným příběhem
 30. Pozice učitele - vytvořte pár příspěvků - naučných či vzdělávacích lekcí, v nichž svým čtenářům předáte něco, co jste se naučili např. při cestování po světě
 31. Konečný průvodce - komplexní a podrobná příručka
 32. Nejčastější dotazy - odpovědi na nejčastější otázky (FAQ)
 33. Průvodce pro pokročilé uživatele - zaměřte se na užší skupinu svých čtenářů, kteří chtějí vědět více než ostatní
 34. Průvodce pro začátečníky - vypracujte jednoduchého průvodce, který zvládne téma vysvětlit i úplným začátečníkům
 35. Návod (Tutorial) - popište či natočte postup (recepty, líčení, nastavení fotoaparátu či televize, apod.)
 36. Jak něco funguje - článek nebo ukázka, která vysvětluje (ukazuje), jak něco funguje (např. Jak funguje 3D tiskárna)
 37. Vysvětlující příspěvek - popište něco složitého jednoduchým způsobem (např. Proč je při hubnutí důležitý kalorický deficit)
 38. Historické příspěvky - pokud se k vašemu oboru vztahují důležité a zajímavé historické události, sdílejte je nebo o nich napište kratší článek
 39. Vědecké výzkumy - našli jste výzkum, který podporuje váš názor? Sdílejte jej nebo použijte v článku, budí důvěryhodnost
 40. Analytické příspěvky - analyzujte společnost nebo proces a napište o tom report (například jak Shopify zvýšil výnosy o 90% za 365 dní) 
 41. Datové příspěvky - proveďte analýzu vybraných dat ve své společnosti (nap. Podrobná analýza 1 000 000 návštěv webových stránek přinesla tyto údaje)
 42. “TOP” příspěvek - zveřejňujte statistiky ze svého oboru (např. 14 statistik o globálním oteplování, které chcete znát)
 43. Sdílejte výsledky výzev - vyhlásili jste výzvu? Sledujte ji a sdílejte průběh a výsledky (např. 6-denní detoxikační výzva, 30 dní pro štíhlé bříško)
 44. Sdílejte něco zajímavého ze svého života - rozhodněte se udělat něco netradičního a napište o tom článek (např. přestaňte jíst pečivo nebo mléčné výrobky po dobu 90 dní, popište, co se stalo)
 45. Odůvodňující příspěvky - vysvětlete, proč jste udělali něco kontroverzního nebo neobvyklého (ku příkladu "Proč jsem přestal pracovat pro Google" ...)
 46. Kontroverzní příspěvek - vyberte si nějaké aktuální téma, o kterém se hodně diskutuje a vyjádřete svůj PRO/PROTI názor (např. je dobré, aby dvouleté děti chodily do obyčejné školky?)
 47. Vypracujte případ - přesvědčtesvé publikum o něčem, na čem záleží nebo co je důležité a vysvětlete jim to na názorném příkladu (např. proč vaše stránky potřebují databázi e-mailů)
 48. Předpovídající příspěvky - napište příspěvek o něčem, co předvídáte ve své budoucnosti (např. proč v tomto roce vyděláte méně peněz online)
 49. Redakční příspěvek - napište o článek popisující příběh či názor (např. den s pražskou elitou)
 50. Společenský důkaz - použijte data ze společnosti k vyprávění příběhu (např. 500 000 webových stránek uspělo díky Sumo
 51. Svědectví (potvrzení) - vezměte známé údaje a použijte je v článku, který dokazuje vaše schopnosti, dovednosti či znalosti (např. popište úspěch, zlepšení či růst vašich zákazníků poté, co absolvovali vaše kurzy)
 52. Případová studie - vytvořte konkrétní případovou studii o úspěšné osobě, která dosáhla něčeho významného (např. Z 0 na 10 000 návštěvníků za 30 dní)
 53. Rychlé výsledky - ukažte lidem, jak dokážete něco udělat v krátkém časovém úseku (např. Jak sestavíme výrobek za pouhé 2 týdny, zatímco normálně trvá výroba 4 týdny)
 54. Rozhovor - požádejte o rozhovor osobnost z vašeho oboru (webové stránky věnující se zdravému životního stylu uspějí s rozhovorem s oblíbeným výživovým specialistou či populárním trenérem)
 55. Úspěšný příspěvek - zveřejněte úspěchy druhých (např. Jak Alena z Prahy zhubla za 6 měsíců 30 kilogramů)
 56. Odhalující příspěvek - odhalte něco o slavné osobnosti s ohledem na vaše zaměření (Jak si Jennifer Lawrence udržuje štíhlou postavu nebo jak si upravuje vlasy)
 57. Negujte zákazy - vysvětlete lidem, proč není vždy nutné dělat to, co se obvykle doporučuje (např. není nutné vzdát se čokolády, abyste zhubli, není nutné držet striktní diety)
 58. Příspěvek “co vás čeká a nemine” - seznamte své čtenáře s tím, co je čeká, než dosáhnou cíle (např. Vše, co byste měli vědět, než spustíte e-shop)
 59. Příspěvky o méně známých informacích - zkuste vyhledat méně známé informace, o kterých se moc nepíše a napište o tom (13 neznámých způsobů, jak prodloužit řasy)
 60. Čerstvé novinky - na svých stránkách sdílejte nejnovější zprávy ze svého oboru či oblasti zájmu nebo o nich napište článek, novinka by nikdy neměla být starší než 24 hodin

Nikdy nekončící inspirace pro nové příspěvky na váš blog

Vést úspěšný blog vyžaduje pravidelné publikování stále nových příspěvků. K tomu, aby vám nikdy nedošly skvělé nápady na blogové příspěvky, slouží právě tato příručka.

Přečtením našeho článku jste získali:

 • 60 nejlepších tipů na blogové příspěvky
 • 10 TOP nápadů, které zaručeně přináší největší počet návštěvníků
 • návod, jak generovat stovky námětů pro nové články

Už nikdy vám nedojdou nápady. Zde najdete pohromadě ty nejdůležitější informace o psaní článků na blog 😉


Originál článku: https://sumo.com/stories/blog-post-ideas

Autor: Sarah Peterson

Lívia Šuľová
 

Affiliate manažérka siete Affial.com. Affiliate marketingu sa venujem už niekoľko rokov a vždy si rada prečítam témy o online marketingu, podnikaní a inšpiratívnych projektoch. Verím, že vám kopec užitočných informácií prinesieme aj na našom blogu. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: livia.bogarova@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: