Pomáháme e-shopům růst

32 skvělých tipů, jak rozšířit obsah za pár minut + příklady

Hledáte tipy, rady a nápady jak rozšířit obsah a získat do své databáze kontaktů další adresy? Rozšíření obsahu neboli content upgrade je nejúčinnější způsob, jak toho dosáhnout. Na následujících stránkách jsme si pro vás připravili hned 32 tipů na účinný content upgrade, který zvládnete za pár minut. Nechybí ani praktické příklady.

Většina majitelů webových stránek netuší, co ten content upgrade je, a už vůbec si neuvědomují, proč je tak důležitý. Důvtipní obchodníci ale content upgrade používají dlouho, a to z velmi dobrého důvodu. Faktem totiž je, že content upgrade patří mezi nejúčinnější strategie sloužící k rychlému rozšíření seznamu databáze emailových adres.

Co je content upgrade


Content upgrade znamená v podstatě přidání nějaké hodnoty navíc (tzv. lead magnet), kterou čtenářům nabídnete za vyplnění jejich e-mailové adresy.

Místo vytvoření obecné informace či jiné hodnoty, která se může týkat každého, vytvoříte něco speciálního, co se váže pouze ke konkrétnímu příspěvku. Může se jednat například o odběr newsletteru, e-knihu vašich vlastních vyzkoušených tipů, návody a příručky, průvodce, cvičení, tutoriály, šablony, vzory, online nástroj, vzdělávací video, slevy, vstupenky, kupóny a tak dále. “Lead magnet” je zdarma, aby si jej uživatel mohl stáhnout, musí ale vyplnit svůj e-mail.

Content upgrade funguje dobře díky psychologickému jevu známému jako “princip specifičnosti”. Princip specifičnosti říká, že čím je výzva k akci konkrétnější, tím pravděpodobněji se lidé rozhodnou jednat.

Vždy bude účinnější konkrétní výzva “Stáhněte si 10 tipů, jak shodit 10 kilogramů za 30 dní” než jenom “Tipy, jak zhubnout”.

Jednoduše řečeno, lead magnet je 10x účinnější, pokud je určený pro konkrétní typ publika. Píšete-li článek na téma Pinterest SEO, nabídněte jim k tomu navíc PDF Pinterest SEO Checklist.

Pokud jste pochopili význam content upgradu pro vaše stránky, nastal vhodný čas ponořit se do nápadů a tipů na účinný upgrade obsah:

1. Nezapomínejte na “verzi pro tisk”

Začneme tím nejjednodušším upgradem obsahu a tím je umožnění jednoduchého vytištění vašich příspěvků. Pod každým příspěvkem by neměla chybět výzva “verze pro tisk”.

Tento upgrade nejčastěji využívají food blogy s recepty a vzdělávací blogy s tutoriály. Hodí se však pro jakýkoliv blog.

Vytvoření tisknutelné verze blogového příspěvku zabere maximálně 30 sekund. Stačí si stáhnout rozšíření prohlížeče Print Friendly a PDF. Při procházení vybraného příspěvku, kliknete na zelené tlačítko tiskárny v pravém horním rohu prohlížeče.

Otevře se dialogové okno, v němž snadno odstraníte všechny nežádoucí detaily a přizpůsobíte příspěvek pro tisk. Nakonec kliknete na tlačítko PDF opět v horní části, čímž upravený obsah pro tisk uložíte.


2. Infografika

Lidé si rádi přečtou kvalitní článek. Samotný text však může sám o sobě působit stroze a nudně i přesto, že si dáte záležet s úpravou výsledného textu (krátké odstavce, odrážky, nadpisy, podnadpisy apod.).

Atraktivitu každého článku lze zvýšit přidáním zajímavě zpracované infografiky, která text udělá čtivějším.

Některé informace, zejména data, čísla a statistické údaje, se tímto způsobem nejen lépe předávají, ale i mnohem lépe vstřebávají.

Hlavní výhody infografiky:

 • Lépe se vysvětlí body
 • Čtenáři si lépe zapamatují důležité informace
 • Obrázek je vizuálně příjemnější
 • Informace se lépe zapamatují
 • Dobře navržená infografika se lépe vnímá

Vytvoření infografiky přitom nemusí být práce pro webdesignera nebo grafika. Zvládnete to sami díky online infografickým návrhářským nástrojům (např. Canva, Venngage).

Jakmile si aplikaci trochu osvojíte, zvládnete vytvořit ohromující infografiku za pár minut.


3. Pokyny “krok za krokem”

Obsah vašich příspěvků by měl být především účinný a užitečný. Chcete-li si zajistit pozornost čtenářů, nezapomínejte na stahovatelný seznam pokynů krok za krokem, díky kterému se vaši čtenáři naučí něco nového, případně najdou odpověď, kterou hledali.

Jedná se o velice užitečný způsob content upgradu, který z vás udělá důvěryhodný zdroj informací.

Co by pokyny měly obsahovat:

 • Uveďte seznam všech kroků
 • Každý krok důkladně popište
 • Vysvětlete další možné postupy

4. Video tutoriály

Zjistíte-li, že jste vytvořili čtivý obsah a vaši čtenáři se těší na nové příspěvky, nastal čas na další krok. Vedle písemné verze “Jak na to” můžete vytvořit vlastní video tutoriál, ve kterém celý postup vysvětlíte ústně a názorně jej předvedete.

Video tutoriály jsou v mnoha případech účinnější než text, protož postup činí komplexnější a především lépe pochopitelný.

Už v dětském věku jsou oblíbenější video výukové programy a i většina dospělých lidí daleko lépe vnímá vizuální návod než písemný popis.

Vytvoření video tutoriálu není těžké, přitom se jedná o perfektní upgrade pro vaše minulé i nové příspěvky.


5. Zvukový záznam

Váš příspěvek může mít tři různé podoby - text, video a zvuk. Existují lidé, kteří nemají čas a nemohou se soustředit na psaný text.

Stejně tak nemohou pozorně sledovat video. Typickým příkladem jsou řidiči trávící x hodin denně za volantem či matky starající se o malé děti nonstop. Nemají čas číst, ani se dívat. Mohou ale poslouchat.

Všimněte si například, jak jsou mluvené knihy stále žádanější. Nabídněte této specifické skupině publika možnost poslechnout si váš příspěvek, nabídněte jim zvukový záznam, který mohou poslouchat při jízdě, při jídle i při práci.

Tímto způsobem oslovíte další lidi, kterým tato možnost chybí na jiných stránkách.


6. Přepis v PDF

V momentě, kdy lidem nabídnete videa a zvukové záznamy, chybět by neměl jejich přepis do PDF podoby.

Díky tomu se mohou snadno vrátit k zajímavým částem vašich příspěvků, aniž by museli přerušit video či nahrávku a dělat si poznámky.

Další content upgrade, kdy lidem nezbude nic jiného, než ocenit vaše úsilí.


7. Série e-mailů

Jste přesvědčeni o tom, že vaše aktuální téma vydá na více než jeden příspěvek? Věnujte mu samostatnou e-mailovou sérii.

Začněte úvodním článkem a nalákejte lidi například na bezplatný e-kurz, výzvu na 7 dní nebo praktický návod v 10 krocích, a poté téma rozdělte do několika emailů, které zájemcům posílejte v předem určených termínech.

Jedná se o praktický způsob, jak čtenáře a potenciální zákazníky přeměnit na spokojené zákazníky.

8. Šablona (vzory) zdarma

Dalším způsobem, jak čtenářům nabídnout něco navíc, jsou šablony podporující váš obsah a to zdarma.

Na svém blogu máte například článek o tom, jak by měl vypadat ideální průvodní dopis k žádosti o práci. Připravte jednu či více šablon (vzorů) a nabídněte je ke stažení zdarma.

Vzory ke stažení zdarma jsou skvělé, protože:

 • jsou praktické a užitečné
 • vyřešíte čtenářův konkrétní problém
 • získáte nové příznivce


9. Výzvy

Nejlepším způsobem, jak si s publikem vytvořit pevné a emocionální vazby, je komunikace.

Vedle diskusí na různé témata, kterým se věnujete na svém blogu, používejte výzvy k akci.

Vyzvěte své publikum, aby se aktivně podílelo na dosažení společného cíle.

Jak taková výzva k akci může vypadat?

 • Posílejte e-mail s připomínkou cíle dne
 • Otevřete diskusi na nějaké téma a sdílejte výsledky
 • Povzbuzujte lidi, aby se pochlubili svými výsledky, nebo aby vám dali zpětnou vazbu
 • Žádejte je o fotografie před a po
 • Ptejte se na jejich názory, nápady, tipy…

Díky výzvám bude vaše publikum cítit větší propojení a bude vás brát jako někoho, koho dobře znají. Budou se považovat za součást nějaké komunity, kde se cítí dobře (zajímavě, důležitě, potřebně atd.).

Content upgrade znamená v podstatě přidání nějaké hodnoty navíc (tzv. lead magnet), kterou čtenářům nabídnete za vyplnění jejich e-mailové adresy.

10. Pracovní list

Pokud se prostřednictvím svého blogu snažíte lidi naučit něco nového, chovejte se jako správný “učitel”. Vypracujte úkoly a cvičení za účelem procvičování nových znalostí.

Nabídněte jim jakýsi pracovní list, do kterého si budou moci zapisovat své pokroky. Pracovní list je další způsob, jak zvýšit hodnotu obsahu vašeho blogu.


11. Uveďte příklady

Příklady jsou důležité pro lepší pochopení tématu. Nejlépe uděláte, pokud příklady k danému tématu stáhnete do souboru PDF a lidé si je stáhnou.

Můžete například napsat návod, jak vytvořit grafiku Pinterest. Jako příklad můžete uvést již vytvořené grafiky Pinterest jako inspiraci pro ostatní. Nebo jako příklad uvedete podrobné případové studie, co udělali jiní, aby dosáhli požadovaného výsledku.

Tip: Jak si vydělat pinováním na Pinterestu?


12. Sbírka souborů ke stažení

Určitě máte v zásobě soubory vlastních zdrojů, které jste vymysleli, dali do kupy nebo které vás inspirovali. Použijte je ke content upgradu.

Pokud se některý z vašich příspěvků týká psaní e-mailových předmětů, připojte k příspěvku soubor ke stažení, který obsahuje předměty, které jste sami použili nebo shromáždili.


13. Bonusový obsah

V momentě, kdy píšete článek a připravujete jej pro zveřejnění, myslete na různé typy návštěvníků, čtenářů, sledujících a posluchačů.

Každý návštěvník má jiné požadavky a potřeby. Některý si raději čte, jiný preferuje videa a další by si o tématu přečetli více podrobnějších informací.

Poslední skupině nabídněte bonusový obsah, který ostatní nezajímá.

Spousty nových účastníků přesvědčíte k odběru tím, že jim nabídnete detailní informace ke stažení navíc.

14. Příručky (Quick Start Guide)

V životě nastanou různé situace a mnohdy není prostě čas zabývat se problémem detailně. Potřebujete řešení a to rychle.

Pro takové případy jsou ideální stručné příručky obsahují nezbytné kroky vedoucí k vyřešení konkrétního problému či zvládnutí nějaké dovednosti.

Vytvořte takovou příručku a budete považováni za génia.

Důvody, proč jsou příručky skvělým nástrojem pro content upgrade:

 • rychle se vytváří a stejně rychle se vnímají
 • ušetříte svým čtenářům hodiny času
 • nabídnete rychlé a jednoduché řešení problému


15. Podrobný průvodce (In-Depht Guide)

Na druhou stranu, když je čas, čtenář si o vybraném tématu (problému) rád přečte detaily. Pro zájemce o kvalitní a podrobné informace napište detailní pokyny pro řešení různých problémů, kterým mohou čelit. Poskytnete jim spoustu nových informací a zároveň ukážete, že tématu perfektně rozumíte.

Máte-li například příspěvek na téma SEO, nabídněte podrobného průvodce ke stažení, který bude obsahovat další informace (např. co je to SEO, SEO nástroje, statistiky SEO, jak začít se SEO atd.).


16. Tahák (Cheat Sheet)

Tahák je v podstatě stručný souhrn hlavních bodů v příspěvku. Může jít o prostý text nebo text s tisknutelnými infografikami.

Tahák je praktický a užitečný, protože lidem pomáhá pochopit problematiku rychle bez čtení dlouhých a složitých textů, kterým by laik nikdy neporozuměl. Někdy méně znamená více. Vytvořit jej je navíc snadné.


17. Kontrolní seznam (Checklist)

Další praktická věc, jak čtenářům pomoci dosáhnout cílů. Pomocí checklistů zajistíte, aby vaši čtenáři sledovali (plnili) jednoduché a zásadní kroky k provedení a dokončení akce.

Jinými slovy zkontrolujete jejich pokrok od začátku do konce. Stejně jako u taháku platí, že je vytvoříte rychle a snadno. Cheat Sheet a Checklist patří k nejúčinnějším způsobům content upgradu.

Checklist pomáhá čtenářům vidět:

 • jak se přibližují k cíli
 • čeho už dosáhli
 • jaké další kroky je čekají
 • jak komplexní je celý proces


18. Bezplatný kurz

Tento content upgrade je určený pro ty, kteří “vyučují”. Pokud je vaším oborem vzdělávání jiných lidí, zvažte bezplatný kurz zdarma.

Čtenáři tímto způsobem zjistí, zda mají zájem o vaše další služby. Vy zase získáte nové zákazníky.

Bezplatné kurzy pomáhají:

 • vytvořit dlouhodobý vztah se čtenáři
 • získat zkušenosti při předávání znalosti, dovedností apod.
 • odměnit čtenáře za jejich zájem

19. Zkušební verze zdarma

Jste si jistí, že lidem nabízíte skvělou věc. Přesvědčit je ke koupi ale nemusí být snadné. Lidé totiž neradi kupují zajíce v pytli a v ideálním případě chtějí přesně vědět, do čeho jdou. Je to naprosto normální, obzvláště pokud vás neznají.

Nejlepším způsobem, jak váhavé čtenáře přesvědčit, je nabídka na bezplatné vyzkoušení svých služeb. Pokud je vaše služba opravdu dobrá, jedná se o skvělý způsob, jak získat nové zákazníky.


20. Uvádějte své zdroje

Kvalitní články obsahují cenné a užitečné informace. Nebojte se uvádět zdroje, ze kterých jste čerpali.

Samozřejmě by mělo jít o důvěryhodné a autoritativní zdroje, žádné bulváry, dohady a domněnky. Jedná se například o různé výzkumy, studie, statistiky a odborné dokumenty.

"Poskytování seznamu zdrojů s odkazy vedoucími přímo k nim znamená poskytnout více informací o tématu a pomoci těm, kteří se chtějí dozvědět více podrobností," vysvětluje Chelsea Ann Dowdell, marketingová specialistka a redaktorka Rewarded Essays.


21. Mini e-Book

Někdy vaši čtenáři mohou potřebovat více informací. Zábavným a zajímavým způsobem, jak jim to poskytnout, je stručný e-Book. Vezměte všechny své příspěvky k danému tématu, doplňte o nové informace, dejte tomu jednotnou podobu a praktický e-Book je hotový.


22. Kvíz

Na konec příspěvku můžete tu a tam přidat kvíz, který se týká tématu. Užitečným pomocníkem jsou online nástroje (např. Qzzr či Interact). Na konci se vždy ujistěte, že jste nezapomněli požádat o e-mail, na který čtenářům zašlete výsledky.

Na konec příspěvku můžete tu a tam přidat kvíz, který se týká tématu.


23. Report

Provádíte-li vlastní výzkum, sdílejte se zájemci metodologii i výsledky výzkumu. Nejlepším způsobem, jak zájemce pravidelně informovat, je podrobná zpráva zahrnující závěry v podobě PDF souboru zaslaného na e-mail zájemce.


24. Rozhovor

Máte ve svém okolí odborníky? Udělejte s nimi rozhovor. Lidé mají rozhovory rádi. Může jít o text i o video rozhovor.

Nebo si odborníka přizvěte na natáčení webového semináře či tutorialu. Je to skvělý způsob, jak se prezentovat jako odborník, a zlepšit tak content upgrade.

25. Plánovač

Můžete psát o čemkoliv, o zdravém životním stylu, o fitness, o vaření, o tancování, o psaní poezie a dalších tématech. Všechna témata mají společnou jednu věc a tou je dobrý plánovač, který čtenáře dokáže inspirovat, motivovat a usnadní jim cestu k cíli.


26. Kalendář

Dalším skvělým způsobem, jak čtenářům včas připomenout výzvy, je kalendář. Neuteče jim žádná novinka a výzva a zároveň si do něj zaznamenají krátkodobé i dlouhodobé cíle.

Dáte jim tak najevo, že se chcete ujistit, že ve svých plánech uspějí.


27. “Best-of” seznamy

Lidé milují nejlepší rady, tipy, seznamy produktů apod. S ohledem na vaši oblast vypracujete čtivé seznamy nejlepších zdravých snídaní, nejlepších cvičení na hubnutí, nejlepších asijských receptů, nejlepších mobilních telefonů, nejlepších mixérů, nejlepších SEO nástrojů apod.

Best-of seznamy jsou ideální pro čtenáře, kteří článek spíše “skenují” než čtou do posledního písmene.


28. Webináře

Tvorba webinářů už vyžaduje nějaké úsilí a rozhodně zabere více než jen pár minut vašeho času.

Vyplatí se to. Webinář probíhá v reálném čase a jde o ideální způsob výuky online, díky kterému vás vaše publikum daleko lépe pozná. 

Chcete-li ušetřit čas, můžete připravit předem nahrané webové semináře, reálná varianta je však mnohem přínosnější.


29. Pohled do zákulisí

Natočili jste úspěšný webinář? Shromážděte veškerý materiál, který jste nasbírali z natáčení a příprav a nechte vaše publikum nahlédnout do zákulisí prostřednictvím krátkého videa o tom, jak to celé probíhalo.

 Tato zákulisní videa mají ohromný úspěch, někdy dokonce větší než samotný webinář.


30. Neveřejné skupiny

Vytvořit si intenzivní vztah se svými čtenáři trvá dlouho a je to náročný proces. Lidé se rádi cítí jako doma, mají rády pocit, že někam patří. Tento pocit jim můžete poskytnout tím, že vytvoříte soukromou skupinu (např. na FB), do níž se zařadí pouze ti, kteří se přihlásí.

Obsah v této skupině nebude veřejný, bude určený pouze pro opravdové fanoušky. Zde s nimi můžete společně sdílet své myšlenky, nápady a zkušenosti.


31. Seznam nástrojů

Pokud publikujete články typu “jak na to”, nezapomeňte čtenářům poskytnout přehledný seznam všech potřebných nástrojů včetně odkazů na ně.

Je to nejlepší způsob, jak jim opravdu pomoci a poskytnout jim praktické informace. Seznam nástrojů uvádějte na konci příspěvku, kde poslouží jako stručné shrnutí příspěvku.


32. Související obsah

Po dočtení příspěvku mohou čtenáři zjistit, že chtějí pokračovat ve čtení. Nebojte si jim poskytnou seznam souvisejícího obsahu, kde najdou další informace k danému tématu.

Netrvá to dlouho, ale čtenáři tento krok ocení.

Pokračujte na článek, který obsahuje 18 šablon pro tvorbu obsahu na váš web.

Závěr

Nyní máte k dispozici 32 nápadů na rozšíření obsahu (content upgrade). Ve většině případů jejich vytvoření trvá pár minut a jsou zadarmo. I malé úsilí může vést k velkým výsledkům. Neváhejte, začněte zlepšovat svůj obsah právě teď a sledujte, jak se vaše e-mailová databáze rozrůstá!


Originál článku: https://www.persuasion-nation.com/blog/content-upgrade-ideas-you-can-create-in-minutes-with-examples

Autor: Mary Fernandez

Lívia Šuľová
 

Affiliate manažérka siete Affial.com. Affiliate marketingu sa venujem už niekoľko rokov a vždy si rada prečítam témy o online marketingu, podnikaní a inšpiratívnych projektoch. Verím, že vám kopec užitočných informácií prinesieme aj na našom blogu. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: livia.bogarova@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: