Pomáháme e-shopům růst

Partneři - otázky a odpovědi

Co říkají naši partneři na vliv koronaviru a Google updatů na jejich affiliate projekty?


 

Radoslav Černý, Ecoblog.cz

1) V době koronaviru jsem makal na svých webech o hodně víc než v „běžné době“ a na příjmech se to projevilo tak, že rostou. Nakoupil jsem si pár nových kurzů o tom, jak tvořit kvalitní web a nové znalosti okamžitě zavádím.

2) Nezaregistroval jsem to a abych se přiznal, ani tyhle updaty nesleduju. Je to možná tím, že v budování SEO webů jsem zatím nováček, protože jsem až do roku 2019 dělal affiliate výhradně pomocí placené reklamy. Když se dívám na statistiky mých nových SEO webů, tak návštěvnost od jejich založení stabilně roste. Možná je to taky tím, že přidávám několik nových článků týdně a začal jsem řešit linkbuilding.

3) Tady nemám zkušenost. Sám za sebe musím říct, že si obory vybírám podle toho, co mě samotného baví a současně je tam možné vydělat peníze. Jeden z mých blogů je o cestování do Santiaga de Compostely a ten je na několik měsíců bez větších šancí na úspěch, díky zavřeným hranicím a strachu z cestování. To mi ale nebrání v tom, na něm pořádně zamakat, abych byl připravený na dobu, kdy se touha po cestování zase vrátí. Můj druhý web je o eko produktech a tam vidím, že lidé nakupují více něž před coronou. 

 

Petr Gálik

1) Zatím nijak, ale uvidíme, co přinesou následující dny. Obecně ale očekávám drobný pokles. Konec karantény a teplejší počasí (tedy opak přání afiláků) odtáhnou lidi od počítačů. Samozřejmě v některých segmentech to bude naopak. Například segmenty jako móda, zážitky, ubytování v rámci ČR atd. asi pojedou nahoru. Lidé budou chtít dohnat, to co zameškali

2) Podle mě je brzy vynášet závěry. Od updatu uběhla relativně krátká doba a všichní víme, jak dlouho po core update se ustavují výsledky v SERPu. Nicméně pokles pociťuji hlavně u starších krátkých článků s bídným linkbuildingem, což potvrzuje slova Neila Pateila (https://neilpatel.com/blog/google-may-2020-core-update/).  V mém případě se primárně nejedná o sell focused stránky, takže to moc neřeším. 

3) Někde jsem četl – Co bylo včera pozoruhodné je dnes dobré a zítra bude průměrné. Jinými slovy, alfa omega je promyslet téma a postup. Nesouhlasím s tím, že by se mělo začít s projektem hned a ladit za běhu. Pokud netrefíte téma, vyhazujete peníze a hlavně přicházíte o čas. Neporadím segment, který by byl zlatou žílou, pokud bych ho znal, už bych v něm byl. 

Pokud bych ale začínal s novým projektem volil bych kombinaci magazín / katalog a širší téma pokrývající více segmentů, kde současně najdete více inzerentů a omezíte případné riziko, pokud by inzerent ukončil program, případně neplatil.

 

google update

4. května 2020 Google vydal core update svého algoritmu.

 

Patrik Zapletal, VyzivovyKonzultant.cz

1) Zatím tak, že příjmy jsou různorodé. Zatím lidé řeší spoustu jiných věcí, proto očekávám větší nárůst po výplatách a, až se vše stabilizuje. Současně pracuji na vylepšeních, které jsem předtím přehlížel, přitom jsou poměrně důležité. Zatím nejde nic vyhodnocovat, na to je moc brzo. Zatím si myslím, že to bude jako na houpačce.

2) Snažím se projekty stále zlepšovat a dodržovat kvalitu, abych neměl pozdější problémy s updaty. Nějaké výrazné změny jsem nezaznamenal.

3) Rozhodně bych se vyhnul těm, které mají vysokou konkurenci (finance, hubnutí, atd.), pokud nejsem v online marketingu nějaký ten pátek nebo nemám hodně peněz. Ono je těžké být konkrétní. Já se rozhoduji podle konkurence, síly zájmu, provize z doporučení, zda jsou alternativy v případě, že inzerent skončí. Mám hodně dalších pravidel, podle kterých se řídím. Určitě bych si vždy prozkoumal trh, přemýšlel, alespoň 7 dní a následně bych se rozhodoval.  

 

Dávid Žáčik, Kuponovnik.cz a Kuponovnik.sk

1) Na začiatku koronakrízy vyzerala situácia v affiliate dosť nestabilná. Viaceré lekárne a elektrá ukončovali/pozastavovali spoluprácu zo dňa na deň. Celkovo situácia v spoločnosti bola veľmi neistá. To sa po čase už stabilizovalo. Zavreté obchody pomohli online eshopom a myslím že určitá časť zákazníkov už zostala nakupovať online aj po otvorení. Najväčší výpadok bol samozrejme travel a určitý pokles fashion, kde sa situácia, ale tiež už postupne stabilizovala. Do budúcna sa to bude samozrejme odvíjať od celkovej kúpyschopnosti obyvateľstva, keďže nevieme aká veľká finačná kríza je pred nami.

2) Google má update pár krát za rok a popravde moc to nesledujem. Čo som zachytil tak v tomto update si polepšili weby, ktoré majú autoritu.

3) Takú niche, ktorá vás baví alebo máte pocit že môžete priniesť niečo nové. Podľa mňa je veľmi  ťažké určiť budúcnosť na základe minulých dát. Keďže vieme že Google mal v minulosti update ohľadne Health segmentu a podobne, aj tak nevieme, akého segmentu sa budú ďalšie updaty týkať. Preto skôr odporúčam budovať menej projektov (1-2) autoritatívnych, ako viac menších.

 
 

Závěr

V tuto chvíli se těžko odhaduje, jak bude vypadat celý affiliate trh a do jakého oboru se pustit. Velice záleží na tom, jak celou situaci zvládnou ostatní státy, a jestli se dočkáme druhé vlny či nikoliv.

Vše ale napovídá tomu, že pro affiláky a e-shopy tato krize může být příležitostí. Téměř celý  e-commerce trh zažívá boom a nárůst tržeb (samozřejmě pokud nepočítáme obor cestování). Pomohli tomu i starší ročníky, které doposud nakupovali pouze v kamenných obchodech, ale nyní se museli přesunout na internet.

Nakonec 1 otázka pro všechny, kteří to dočetli až sem:

Jakým směrem se podle tebe bude vyvíjet affiliate trh u nás v ČR a ve světě?

Libor Krejčí
 

Affiliate manager & sales. Starám se o affiliate publishery, řeším produkty k recenzím a rozbíhám nové kampaně. Podílím se na článcích a celkovém vzdělání našich partnerů skrze blog a sociální sítě. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: libor.krejci@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: