Pomáháme e-shopům růst

 Majú recenzie produktov a služieb zmysel?

affiliate marketing, mají recenze smysl

Affiliate marketing môže mať veľa podôb.

Niektorí publisheri prevádzkujú kupónové weby, niektorí zase píšu všeobecné články na rôzne témy a do nich zapracujú affil odkazy a niektorí vytvárajú vlastné recenzie produktov či služieb.

Práve táto 3 skupina publisherov vytvára podľa mňa najväčšiu pridanú hodnotu pre inzerenta ale aj pre ľudí, ktorí ich weby navštívia. 

Ja osobne sa pri nákupe vo väčšine prípadov riadim hlavne podľa kvalitných a objektívnych recenzií.

2 typy recenzií

V affiliate praxi poznáme dva typy recenzií:

  • recenzia, ktorú spraví publisher sám
  • recenzia, ktorú pridá externý užívateľ

Recenzia, ktorú spraví publisher sám

Toto je najčastejšia forma, ktorú publisheri používajú. Produkt od inzerenta skutočne otestujú, alebo z internetu zozbierajú všetky dostupné informácie o danom produkte a na základe nich vypracujú danú recenziu.

Ak publisher danú recenziu "neodflákne" a poskytne návštevníkovi objektívne a kvalitné informácie, je veľká šanca, že si daný návštevník produkt na jeho odporúčanie zakúpi. A publisher dostane províziu.

V praxi sa bohužiaľ častokrát stretávame s recenziami, kde sa odporúčajú aj produkty, ktoré nie sú tak kvalitné alebo účinné (napr. výživové doplnky), ale publisher za ne vie dostať vysokú províziu, preto ich propaguje. 

Aj touto cestou by som vás chcel poprosiť, nerobte to. Odporúčajte len to, čomu skutočne veríte a o čom ste presvedčený, že je kvalitné. Z dlhodobého hľadiska sa vám to vráti a dôveryhodnosť vášho webu bude stúpať. 

Vždy sa snažte odporúčať len to, čomu skutočne veríte a o čom ste presvedčený, že je kvalitné.

Recenzia, ktorú pridá externý užívateľ

Recenzie od ľudí, ktorí daný produkt alebo službu skutočne vyskúšali sú čoraz populárnejšie a v rozhodovacom procese pri nákupe majú veľké slovo (niekedy to hlavné).

Predsa len názor napríklad 30 ľudí, ktorí produkt reálne používali má určite obrovskú váhu.

Pozrime sa teraz na 3 weby, ktoré svoju stratégiu zakladajú (hlavne) na recenziách užívateľov.

Heureka.sk

Projekt, ktorý sa najviac vypracoval na recenziách od skutočných zákazníkov je heureka.sk. Osobne si pred nákupom vždy čítam, čo o danom produkte ľudia píšu a ako ho hodnotia.

Aj 3-4 vety, či spomenuté vlastnosti produktu dokážu človeku veľmi pomôcť pri rozhodovaní o kúpe.

heureka recenzie

Prehľadné rozhranie s recenziami na Heureka.sk.

Booking.com

Recenzie od ľudí sú pre mňa (a určite aj pre ostatných) pri výbere ubytovania na Booking.com to najdôležitejšie. Keď tak na tým premýšlam, asi som nikdy nebol v hoteli, ktorý by mal hodnotenie menej ako 7,5 z 10.

Booking to má veľmi dobre spracované, v recenziách viete filtrovať, zariadenie (hotel) na recenziu môže odpovedať atď. Naozaj prehľadné a veľmi užitočné.

booking recenzie

Recenzie ubytovacích zariadení na Booking.com.

Alza.sk

Pre tento eshop nie sú recenzie alfa-omega všetkého, ale napriek tomu veľa ľudí dokážu inšpirovať, alebo odradiť od nákupu.

Stalo sa mi už viackrát, že som si vybral produkt na základe skúseností a názorov, ktoré som našiel v týchto hodnoteniach.

Alza.sk to vie a preto užívateľov vyzýva, aby zakúpené produkty hodnotili a podelili sa o názor s ostatnými.

alza recenzie

Hodnotenie na Alza.sk pomáhajú zákazníkom lepšie sa rozhodnúť.

Majú teda recenzie od publisherov zmysel?

Majú. A veľký. Obrovský 🙂

Kvalitná, podrobná a objektívna recenzia prináša užívateľovi veľkú hodnotu a rovnako prináša veľkú hodnotu aj pre inzerenta. 

Len máločo dokáže ľudí presvedčiť o nákupe viac ako to, že im ukážete a odporučíte nejaký produkt. Produkt, ktorý ste reálne mali v rukách a používali ho.


Na záver tu mám pre vás jeden tip: vždy sa snažte svoju recenziu doplniť aj názormi a hodnoteniami druhých. Ten najlepší spôsob je, ak ľudia sami pod vašou recenziou pridávajú do komentárov svoje hodnotenia a skúsenosti. Z pohľadu užívateľa aj Google je toto to najlepšie, čo môžete urobiť.  


Ak máte akékoľvek otázky, určite ich napíšte do komentáru pod týmto článkom, alebo mi napíšte priamo na juraj.kuracina@affial.com.

Juraj Kuracina
 

Managing Director v sieti Affial. Mám na starosti celkové řízení sítě. Od personálních věci až po vytváření rozpočtů a reporting. Affiliate marketing mě moc baví a rád se s vámi podělím o své zkušenosti. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: juraj.kuracina@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: