Pomáháme e-shopům růst

Čo robiť v lete? 3 tipy pre všetkých affiliate publisherov

Tipy pre publisherov

Čítam noviny a píšu tam, že dnes - 20.6.2020, je prvý letný deň.

Pozriem na teplomer, vonku je 16 stupňov a prší. Hmm, takto si leto moc nepredstavujem.

Nevadí, aspoň ma to neláka von a mám čas na napísanie tohto článku, v ktorom vám dám 3 tipy na to, čo odporúčam affilákom robiť počas letných mesiacov.

1. Oddýchnite si

Zo skúsenosti už vieme, že letné mesiace sú v ecommerce vždy slabšie. Samozrejme to veľmi záleží od toho, čo eshop ponúka, ale vo všeobecnosti platí, že ľudia cez leto nakupujú menej.

Môj prvý tip na letné mesiace je teda oddych. A najlepšie aktívny oddych.

Zo života affiláka viem, že sedieť každý deň za počítačom, častokrát aj 6 či dokonca 7 dní v týždni nie je pre naše telo a psychiku to pravé. Syndróm vyhorenia netreba brať na ľahkú váhu a tak, ako ťažko dokážeme pracovať, by sme sa mali naučiť aj oddychovať.

Leto je preto ideálne napríklad na:

 • čas strávený s deťmi a rodinou
 • prečítanie kníh, na ktoré sme si predtým nenašli čas
 • túry v prírode
 • cyklistiku

Okrem kníh odporúčam čítať aj články na internete, ktoré vám môžu pomôcť v affiliate marketingu. Webov, ktoré sa zaoberajú online biznisom je veľa, môj obľúbený je napríklad AuthorityHacker.com. Prečítajte si ich článok - 21 príkladov úspešných affiliate webov.

Skúsení affiláci už vedia, že hlavná sezóna bude v poslednom kvartáli a je dobré byť na ňu fyzicky poriadne pripravený, pretože vtedy bude treba poriadne makať.

To, ako sa dokážete zregenerovať počas leta, môže byť základ úspechu v ďalších mesiacoch. Zdravé telo a čistá myseľ je preto MUST HAVE pre poriadny výkon. 🙂 

2. Poupratujte si

Leto je ideálny čas aj na upratovanie. 

Nemyslím tým teraz fyzické upratovanie bytu či domu (aj keď to môžte urobiť tiež), ale mám na mysli upratovanie vo vašich projektoch.

Úprimne - ak by som sa vás teraz opýtal ktoré kampane vám najviac zarábajú, alebo ktoré stránky sú vaše najnavštevovanejšie, vedeli by ste z fleku odpovedať?

Ak áno, tak vám gratulujem k paradnému prehľadu. Ak však nie, tak určite doporučujem využiť letné mesiace na analýzu vašich projektov a následné upratanie v nich.

Vaše TOP stránky a kampane

Spustite si Google Analytics a vyexportujte si vaše TOP stránky. Rovnako sa prihláste do administrácie affiliate siete a vyhľadajte si kampane, ktoré vám najlepšie zarábajú. V našej sieti na to môžete použiť šikovnú funkciu TOP kampane.

Ak budete mať tieto dva prehľady, môžete s nimi ďalej pracovať. 

Pri TOP stránkach odporúčam ich kontrolu a prípadnú aktualizáciu. Google má veľmi rád aktualizovaný, kvalitný obsah, preto miesto tvorby nového obsahu sa veľakrát viac oplatí aktualizovať ten, čo už máte na webe. 

Pozrite sa do Google Search Console a zistite na aké kľúčové slová sa daná stránka pri vyhľadávaní zobrazuje. Ak chcete ísť ešte viac do hĺbky, použite napríklad nástroj Ahrefs, ktorý vám poskytne ďalšie dáta a aj prehľad o konkurencii. Môžno sa niečím inšpirujete.

Pri vašich TOP kampaniach zase odporúčam skúsiť ich ešte viac propagovať. Ak už viete, že nejaký eshop konvertuje veľmi dobre, prečo to nevyužiť a nevyťažiť z toho maximum. 

Skúste sa napríklad pozrieť do daného eshopu a zistite si jeho najpredávanejšie produkty. Následne si na túto tému spravte analýzu kľúčových slov a napíšte o nej kvalitný článok.

Pospájanie obsahu

SEO konzultanti častokrát radia spájanie stránok (článkov) s podobnou témou.

Príklad - na webe máte 3 kvalitné články o detských bicykloch:

 1. Ako si vybrať detský bicykel
 2. Najlepšie detské bicykle
 3. Na čo si dať pozor pri výbere detského bicykla

Tieto články ste postupne publikovali na webe.

Všetky 3 sa v Google vyhľadávaní zobrazujú pomerne dobre, problémom však je, že veľakrát na rovnaké kľúčové slová, pretože rovnaké kľúčové slová sa vyskytujú vo všetkých 3 článkoch, čím sa vlastne rozdeľuje traffic a stránky si konkurujú medzi sebou. Odporúčam si o tejto téme prečítať veľmi dobrý článok od MOZ

V takomto prípade často pomáha spojiť tieto 3 články dokopy a vytvoriť jeden mega hodnotný článok so všetkými informáciami.

Ako to však už pri Google býva, veľakrát je to postup pokus-omyl a nedá sa všeobecne povedať, že ak spojíte články s podobným obsahom do jedného, tak si vždy pomôžete. Treba to otestovať a sledovať zmeny.

SEO audit

Na to, aby sa váš web v Google vyhľadávaní zobrazoval na prvých miestach, potrebujete predovšetkým 3 veci - kvalitný obsah, silné spätné odkazy a mať svoj web technicky v poriadku.

A práve tej technickej časti by ste sa v lete mali povenovať. Na internete je veľké množstvo nástrojov, ktoré vám pomôžu s analýzou vášho webu. Stačí zadať do vyhľadávania napríklad SEO check a vybrať si.

Veľmi dobrý článok o SEO audite napísal Filip Podstavec z Marketing Mineru.

Ak si na hlbšiu analýzu vášho webu netrúfate, môžete to nechať na SEO konzultanta. Cenovo to nie je najlacnejšie, ale ak bude SEO audit kvalitný, táto investícia sa vám určite vráti. Človek, ktorý naozaj rozumie tomu, čo Google chce, vám častokrát nájde také chyby, o ktorých vy ani netušíte. 

3. Skúste niečo nové

Ako tretie tu mám tip na vyskúšanie nových vecí - kampaní, funkcií a projektov.

Nové kampane

V každej affiliate sieti pribúdajú nové kampane ako huby po daždi, čo je len dobre a v dnešnej dobe je už naozaj z čoho vyberať.

Práve počas leta, keď je väčší kľud, odporúčam vyskúšať začať propagovať nové eshopy. Niekedy aj menej známy eshop má produkty, ktoré sa predávajú veľmi dobre a stojí za to zapracovať ich do rôznych porovnávacích tabuliek a recenzií. 

Pri nábytkových kampaniach zase skúste zapracovať XML feedy do vašich katalógov.

Hľadáte nové kampane pre váš nábytkový katalóg? Máme pre vás 6 tipov.

Nové funkcie

Lepšie vyhľadávanie, prehľad zliav, zálohovanie webu, reorganizácia kategórií v katalógu ...

Každý z nás má v hlave veľa nápadov, ktoré by chcel realizovať na svojom webe, ale nejako sa k tomu nevie dostať. 

Nemusí ísť pritom o nič zložité. Niekedy nám pridanie novej funkcie zaberie len pár hodín a preto si skúste cez leto tento čas nájsť a vylepšiť váš web. Každú zmenu k lepšiemu užívatelia isto ocenia.


Nové projekty

Pre tých, ktorí by chceli spustiť nový affiliate projekt, je leto ideálnym časom.

Diverzifikácia je v affiliate marketingu veľmi dôležitá a preto, keď vám nejaký projekt už celkom dobre funguje a zarába, čo tak skúsiť aj nejaký nový segment?

Veľmi odporúčam nevsádzať všetko na jednu kartu a zamerať sa na viacej oblastí (ník). Všetci vieme, že Google update nás vie veľmi potrápiť a preto je naozaj vhodné mať viacero rôznych projektov.

Zhrnutie na záver

Poďme si teda zhrnúť to najdôležitejšie, čo odporúčam robiť publisherom počas leta:

 • Dobre si oddýchnite
 • Prečítajte knižky alebo články, ktoré vás posunú dopredu
 • Venujte sa vašim TOP stránkam a kampaniam
 • Urobte (alebo si dajte spraviť) SEO audit
 • Začnite propagovať nové kampane
 • Pridajte na váš web nové vylepšenia

Prajem vám krásne leto.


Juraj Kuracina
 

Managing Director v sieti Affial. Mám na starosti celkové řízení sítě. Od personálních věci až po vytváření rozpočtů a reporting. Affiliate marketing mě moc baví a rád se s vámi podělím o své zkušenosti. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: juraj.kuracina@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: