Pomáháme e-shopům růst

Dokáže súťaž pomôcť výkonu affiliate kampane?

dokáže soutěž zlepšit výkon kampaně

Súťaživosť. Vlastnosť, ktorú má v sebe každý z nás. Niektorí viac, niektorí menej. A kto tvrdí, že ju nemá, tak väčšinou klame. 🙂

Práve na základe súťaživosti sme sa rozhodli otestovať aktivitu našich affiliate partnerov a zorganizovať prvé 2 súťaže v našej siete.

Gamifikácia ako cesta k lepším výsledkom

V našej sieti sme sa už dávnejšie pohrávali s myšlienkou ako motivovať našich affilákov, aby skúsili nové kampane, alebo niektorú staršiu kampaň začali viac propagovať.

Na jednom z našich pravidelných stretnutí sme dostali napád - skúsme našu sieť trošku gamifikovať.

Spravili sme si rýchly prieskum a zistili sme, že žiadna zo známych affiliate sietí to nerobí. To bolo tiež plus, byť prvý je fajn (áno, to je tá súťaživosť v nás). A tak sme sa rozhodli, že vyskúšame spraviť prvé súťaže a na nich si otestujeme aký to bude mať vplyv na aktivitu našich partnerov a čo to vlastne prinesie našim inzerentom.

Prvé súťaže v našej sieti

súťaže

Bolo to presne 31.12.2019 keď sme ohlásili spustenie súťaží s Proerecta a Ketomix. Keďže sme s týmto nemali žiadne skúsenosti, spustili sme naraz hneď dve súťaže, aby sme mali k dispozícii čo najviac dát na vyhodnotenie.

Nebudem tu rozpisovať všetky detaily, ale zhrniem to:

1. Súťaž s Proerecta o 1000€

  • Trvanie - január až marec 2020
  • Výhry - 1.miesto = 500€, 2.miesto = 350€, 3.miesto = 150€, rátajú sa všetky provízie za toto obdobie

2. Súťaž s Ketomix o 600€

  • Trvanie - január až marec 2020
  • Výhry - 1.miesto = 300€, 2.miesto = 200€, 3.miesto = 100€, rátajú sa všetky provízie za toto obdobie


Keďže v affiliate svete je dôležitá aj diskrétnosť, pridali sme v našej administrácii nové pole - NICKNAME, kde si každý affilák mohol doplniť svoju prezývku.

nick pre súťaže

Don Corleone, ranger, Mr.Robot, Gony, hustler... aj takéto mená začali pribúdať v admine. Prvé dobré znamenie, že o súťaže bude záujem.

Splnili výsledky naše očakávania?

Ako som už spomínal, súťaže chceme robiť hlavne z dôvodu podporiť aktivitu pri našich kampaniach.

Na našich sociálnych sieťach sme partnerov prebiežne informovali o výsledkoch, čím sa ešte viac podporila ich súťaživosť. Predsa len ak človek vie, koľko na prvé miesto stráca, dokáže sa vyhecovať a stratu možno dobehnúť.

súťaže vyhodnotenie

O súťažiach sme pravidelne informovali na našich sociálnych sieťach.

A ako to dopadlo? Keďže do súťaži sme vybrali staršie kampane, vyhodnotili sme si počet provízií za mesiac január - marec v roku 2019 a počet provízií za rovnaké obdobie v roku 2020

Výsledky sú nasledovné:

Kampaň

Suma provízií 

JAN-MAR 2019

Suma provízií 

JAN-MAR 2020

Rozdiel

Ketomix

49 498 €

70 690 €

+ 43 %

Proerecta

5 316 €

13 602 €

+ 156 %

Výsledky sú pri oboch kampaniach výborné. Samozrejme sme realisti a nárast, ktorý sme dosiahli, určite nepripisujeme len súťažiam. Tiež vyhodnotenie nie je úplne objektívne, ale inak sme to teraz spraviť nevedeli. 

Do budúcna plánujeme iné spôsoby vyhodnocovania, ktoré presnejšie vyjadria vplyv súťaže na výsledok kampane.

Každopádne, aj vzhľadom na záujem partnerov (viacerí nám počas priebehu písali a informovali sa o priebežných výsledkov) však môžeme súťaže považovať za úspešné a podstatnou mierou sa podpísali na dobrých výsledkoch.

Čo chceme robiť ďalej

Z výsledkov z prvých 2 súťaží máme radosť a preto v nich chceme určite pokračovať. A nielen to. Ako som písal vyššie, celú našu sieť by sme chceli stále viac a viac gamifikovať. 

V sieti máme veľa dobrých kampaní, ale niektoré sa stretávajú s menším záujmom zo strany partnerov a práve týmto spôsobom by sme ich chceli motivovať, aby ich vyskúšali.

Podľa nás sú súťaže veľmi dobrá motivácia pre partnerov a zároveň dobrá cesta aj pre inzerentov, ktorí chcú predaje trošku nakopnúť, preto v tejto aktivite budeme užšie spolupracovať aj s nimi.

Najbližšia súťaž bude už čoskoro, takže sa zase máte na čo tešiť. O všetkom vás budeme informovať.

Nech sa darí a veľa štastia.

Juraj Kuracina
 

Managing Director v sieti Affial. Mám na starosti celkové řízení sítě. Od personálních věci až po vytváření rozpočtů a reporting. Affiliate marketing mě moc baví a rád se s vámi podělím o své zkušenosti. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: juraj.kuracina@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: