Pomáháme e-shopům růst

Affiliate marketing pre blogerov: ako zarábať na svojom blogu

affiliate marketing pre blogerov

Máte svoj blog, baví vás písanie a rozmýšľate, ako by ste mohli na svojom blogu zarábať? Ako sa živiť tým, čo vás baví? To je sen nejedného blogera, autora.

Nuž, spôsobov je viacero. Môžete na svoj blog nasadiť reklamu alebo si dohodnúť spolupráce so značkami. Ale je tu aj tretia možnosť, ktorá sa na CZ a SK scéne zatiaľ až tak nevyužíva, aj keď u zahraničných blogerov je to bežná vec. Tou možnosťou je affiliate marketing.

V tomto článku si predstavíme affiliate marketing pre blogerov a ukážeme si aj konkrétne príklady zo zahraničia.

Affiliate marketing funguje veľmi jednoducho, ak eshopu privediete zákazníka, získate províziu z jeho nákupu. V našej sieti nájdete viac ako 140 eshopov, ktorým spravujeme takýto affiliate program. Stačí sa zapojiť a vybrať si, čo sa vám na blog hodí.

Prečo je affiliate marketing pre blogerov skvelou príležitosťou?

  • Ak si na web nasadíte napríklad Adsense reklamu, za jej zobrazovanie získate pár centov. V najlepšom prípade pár desiatok eur mesačne. Provízie cez affiliate program sa však pohybujú okolo 12 € z jedného nákupu.
  • Dohodnúť si spoluprácu so značkami nie je ľahké. Najmä ak ste začínajúci bloger a nemáte ešte veľké publikum. Pri affiliate marketingu však nemusíte čakať, či vám nejaká značka dovolí s nimi spolupracovať a či vám za to zaplatí. Jednoducho sa zapojíte do affiliate programu a môžete začať propagovať produkty, ktoré sa vám páčia.
  • Sami si vyberáte značky a produkty, ktoré vám dávajú zmysel, sú v súlade s vašimi hodnotami alebo ich už dokonca používate. Máte absolútnu slobodu a nie ste viazaní zadaním nejakej firmy.
  • Zarábať na svojom blogu môžete začať hneď.

Takže, ako by to mohlo vyzerať v praxi? Tu je niekoľko príkladov.

affiliate články pre blogerov

Ukážka článkov na blogu agirlastyl.com. Autorka do svojich článkov prirodzene pridáva aj tipy na produkty.

1. Píšte články, recenzie, tipy

Najbežnejšou formou propagácie sú články a recenzie. Napríklad:

  • Mamička na materskej napíše článok 7 tipov na hračky pre deti do 3 rokov. Do článku povyberá tipy na hračky z eshopu Hravaskolka.sk. Keď si niekto na základe jej tipov na eshope nakúpi, získa províziu z jeho nákupu. Mamička tak zároveň poradí, inšpiruje a zarobí. Navyše píše o niečom, v čom sa vyzná a čo ju baví.
  • Fashion blogerka môže napísať článok 5 tipov, čo si obliecť na svadbu. Do článku môže povyberať tipy na vhodné šaty a doplnky, prípadne vytvoriť koláže outfitov ako v módnom časopise.
  • Beauty blogerka môže odporučiť svoju obľúbenú kozmetiku.
  • Fitness bloger zas výživové doplnky či pomôcky na cvičenie.
  • Každý si cez affiliate program nájde eshopy, ktoré sa mu budú hodiť.

Pre inšpiráciu si popozerajte napríklad blog agirlastyle.com. Autorka tvorí články s krásnymi fotkami, do ktorých prirodzene zapracováva tipy na produkty.  Napríklad v tomto článku odporúča svoje obľúbené vonné sviečky na leto

2. Pridajte si na blog sekciu “Moje obľúbené”

Pridajte si na blog stránku so svojimi obľúbenými produktami. Ak nechcete o produktoch písať, môžete si vytvoriť takúto jednoduchú stránku, na ktorú povyberáte produkty, ktoré sa vám páčia. Môžu to byť produkty, ktoré reálne používate, alebo len produkty, ktoré vás inšpirujú - jednoducho váš výber.

Zahraničné blogerky túto stránku často nazývajú SHOP.  A teda ak sa vašim čitateľom páči váš štýl, bude ich pravdepodobne zaujímať, kde si môžu také isté alebo podobné veci kúpiť. Stačí im vytvoriť takúto podstránku, kde budete ukladať obrázky vybraných produktov a nalinkujete ich do eshopu, kde sa dajú kúpiť.

Či už píšete o móde, kozmetike, fitness či interiérovom dizajne - takúto inšpiratívnu stránku produktov si ľahko vytvoríte. Je to skoro ako mať na svojom blogu aj svoj vlastný eshop, akurát, že produkty priamo nemusíte predávať, len propagovať.

Môže to vyzerať napríklad takto:

affilitae marketing blogeri

Výber produktov "SHOP" na blogu agirlastyl.com

blogeri affiliate marketing

Výber produktov "HAIR AND MAKEUP FAVORITES" na blogu oliviarink.com. Blogerka na podstránke vyberá svoje obľúbené produkty na vlasy a makeup.

odporúčané produkty

"SHOP MY WARDROBE" Páči sa vám šatník blogerky Tess Montgomery? Tu nájdete všetky kúsky.

3. Pridajte výber produktov na koniec článku

Ďalšou možnosťou je pridať výber produktov na koniec každého článku. Môžu to byť také isté alebo podobné produkty, aké vidno na fotografiách. Zahraničné blogerky to označujú ako “SHOP THE LOOK” alebo “SHOP THE POST”

Takýto mini výber produktov si ľahko pridáte do každého článku. Stačí pridať obrázky a nalinkovať ich cez affiliate odkazy do eshopov, kde sa dajú kúpiť. Vyzerá to veľmi prirodzene.

prmo produktov v článku blogeri

Výber produktov, ktoré má blogerka na fotografií oblečené sa nachádza aj na konci článku. Stačí kliknúť a nakupovať. Zdroj agirlastyl.com

Affiliate marketing je u zahraničných blogerov obľúbená a bežná vec. Je to skvelý spôsob ako zarábať tým, čo vás baví, tvoriť obsah a nebyť odkázaní na sponzoring firiem. 

Ak vás tento článok inšpiroval, určite to vyskúšajte. V našej sieti nájdete viac ako 140 eshopov, ktoré môžete cez affiliate program propagovať a zarábať. Stačí sa zaregistrovať do našej siete a začať môžete hneď.

Radi vám so všetkým pomôžeme a poradíme ako na to. Neváhajte nám napísať aj na hello@affial.com.

Lívia Šuľová
 

Affiliate manažérka siete Affial.com. Affiliate marketingu sa venujem už niekoľko rokov a vždy si rada prečítam témy o online marketingu, podnikaní a inšpiratívnych projektoch. Verím, že vám kopec užitočných informácií prinesieme aj na našom blogu. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: livia.bogarova@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: