Pomáháme e-shopům růst

Ako na úspešnú affiliate kampaň - záujem inzerenta je dôležitý

úspěch affiliate kampaně

Tento článok je venovaný našim inzerentom, resp. eshopom, ktoré využívajú alebo by chceli začať využívať affiliate marketing ako ďalší kanál na získavanie nových objednávok. Chcela by som v ňom priblížiť a vysvetliť, čo môže sám inzerent urobiť pre úspech affiliate kampane a prečo je súčinnosť z jeho strany pre sieť aj partnerov dôležitá.

V našej affiliate spolupráci figurujú 3 strany:

  • affiliate partneri - ide väčšinou o profesionálov, ktorí sa daným typom marketingu živia a tvorí hlavný predmet ich podnikania. Vlastnia rôzne webové stránky a magazíny, na ktorých propagujú produkty z kampaní formou článkov, bannerov a recenzií. Môže ísť aj o ďalšie tipy projektov ako kupónové weby, casbacky, katalógy produktov.
  • inzerent - eshop, ktorý má svoju affiliate kampaň
  • affiliate sieť - sprostredkuje spoluprácu medzi inzerentom a affiliate partnermi. Zabezpečuje affiliate softvér, databázu partnerov, ktorí sa môžu do kampane zapojiť, rieši vyplácanie partnerov, komunikáciu s partnermi a hľadá nové príležitosti, ako kampaň podporiť.

Ako affiliate sieť sa staráme o našich inzerentov aj partnerov. Naším heslom je win-win-win, teda spokojnosť všetkých zapojených strán 🙂

Treba si ale uvedomiť jedno, affiliate spolupráca je dobrovoľná, ako pre inzerenta, tak aj pre partnera. To znamená, že partneri si sami vyberajú kampane, ktoré budú propagovať. Napríklad podľa segmentu, výšky provízie, ale aj podľa prístupu inzerenta voči ktorému musia mať dôveru.

Ako sieť môžeme partnerom odporučiť vhodnú kampaň, ponúknuť produkty na recenziu a urobiť všetko pre to, aby kampaň vyskúšali aj na svojich projektoch. Prinútiť ich k tomu však nemôžeme, rolu totiž hrajú aj ďalšie faktory - a samotný inzerent.

Preto by som v krátkosti chcela priblížiť affiliate marketing aj z pohľadu partnerov, nad ktorým sa inzerenti niekedy nezamýšľajú. Affiliate partneri sú väčšinou profesionáli, podnikatelia, ktorí svoje projekty berú vážne. Investujú do redaktorov, tvorby obsahu a neraz aj do reklamy. Veľmi dobre si vedia spočítať a zanalyzovať, čo sa im oplatí a čo už nie. Preto potrebujú vedieť, že eshopy, ktoré sa rozhodnú propagovať sú spoľahlivé a budú mať od nich potrebnú podporu.

affiliate partner

Affiliate partneri si sami vyberajú kampane, ktoré budú propagovať na svojich projektoch. 

Predsa len, je to fér. Affiliate partner je totiž odmenený len za reálne výsledky, ktoré prinesie. Zoberte si koľko stojí napríklad publikovanie PR článku na nejakom webe, kúpa spätného odkazu alebo PPC reklama. 

Toto všetko robia affiliate partneri zadarmo, napíšu článok o vašich produktoch, pridajú naň odkazy cez ktoré vám prinášajú návštevnosť, investujú do reklamy - no odmenu dostanú len keď si zákazník naozaj niečo kúpi. Takže prečo by mali venovať svoj čas a energiu práve vašej kampani a nie konkurencii?

Z našej praxe môžem povedať, že za affiliate kampaňami, ktorým sa u nás darí najlepšie, stoja aj najlepšie komunikujúci a ochotní inzerenti. Odráža sa to potom na celej spolupráci a affiliate prináša všetkým stranám očakávané výsledky.

Poďme sa teda pozrieť na kľúčové fungovanie úspešných affiliate kampaní:

1. Vyhodnocovanie affiliate predajov načas

Raz mesačne je čas vyhodnotiť uložené affiliate predaje. Affiliate predaje sa vyhodnocujú obmesiac, to znamená, že predaje z mesiaca január sa vyhodnocujú na začiatku marca. Inzerent už dané objednávky dávno spracoval a dostal za ne zaplatené, teraz už len treba vyhodnotiť, ktoré boli v poriadku a ktoré boli stornované, aby aj affiliate partneri mohli čo najskôr dostať svoje zaslúžené provízie.

Prečo je to dôležité: 

Affiliate partneri na vyhodnotenie provízií v danom období čakajú a je voči nim férové, aby bolo spracované načas. Aj oni totiž riešia cashflow, prípadne reinvestujú do ďalšej reklamy na propagovanie kampaní. 

2. Vyplácanie faktúr načas

Na základe vyhodnotenia od inzerenta vystavíme faktúru za schválené provízie. Ako sme už vyššie povedali, je to spätná faktúra za predaje, ktoré už boli dávno uskutočnené a inzerent už za ne od zákazníkov dostal zaplatené. Za januárové predaje (teda za prácu, ktorú odviedli v januári) dostanú partneri vyplatené provízie až v marci, čo je dostatočný a dohodnutý časový odstup a nie je dôvod nechávať ich čakať ešte dlhšie.

Prečo je to dôležité:

Rovnako ako v predošlom prípade, partneri na svoje provízie čakajú a potrebujú ich mať vyplácané načas, pravidelne a spoľahlivo. Potrebujú ich na financovanie svojich projektov, aby mohli ďalej úspešne propagovať dané kampane. Pokiaľ z nejakého dôvodu platby meškajú, môže to poškodiť partnerov prístup ku kampani a radšej si vyberie konkurenciu.

3. Posielanie produktov na recenzie

Posielanie produktov na recenziu je podľa našich skúseností veľmi účinný spôsob, ako podporiť affiliate kampaň. Keď zákazníci hľadajú bližšie informácie o produktoch, skúsenosti či recenzie, často sa dostanú práve na affiliate weby, ktoré tieto výrobky propagujú.

Môžeme povedať, že vedľajším výsledkom je tu aj PR a podpora brandu/eshopu. Vlastná skúsenosť a originálne fotografie predsa najlepšie vzbudia dôveru pri odporúčaní nejakého produktu.  Affiliate sieť vám pomôže vytipovať partnerské weby, ktoré sú spoľahlivé a pre ktoré by dávalo recenzovanie najväčší zmysel.

Prečo je to dôležité:

Vďaka recenziám vzniká nový obsah, cez ktorý sa zákazníci môžu dostať k vašim produktom. Vďaka vyskúšaniu produktu “na vlastnej koži” je výstup naozaj kvalitný a autentický. Na tému poskytnutia produktov na recenzie sme na našom blogu pripravili aj samostatný článok - Produkty na otestovanie zadarmo. Má to zmysel?

produkty na testovanie

Aj takýto efekt môže mať recenzovanie produktov od šikovných partnerov.

4. Pravidelná komunikácia a príprava materiálov

Aktívni partneri si často sami žiadajú nové materiály, ktoré potrebujú na propagáciu kampane. Môže ísť napríklad o bannery, produkt na recenziu, zľavový kupón, XML feed produktov v určitom formáte a podobne. Potrebné materiály sa vždy snažíme od inzerenta vybaviť.

Prečo je to dôležité: 

Všetky materiály, ktoré majú partneri k dispozícií prispievajú k lepšiemu promovaniu a využitiu kampane na rôznych projektoch. Pokiaľ je partner sám iniciatívny a má záujem na kampani zapracovať, je to dobré znamenie.

Chápeme, že nie vždy je možné vyhovieť. V každom prípade je ale dobré udržiavať svižnú komunikáciu a vyjadriť sa k žiadosti čo najskôr, partneri to ocenia. 

5. Informovanie o plánovaných akciách

Plánujete na eshope nejaké akcie, zľavy alebo akékoľvek novinky či zmeny? Chceme o tom určite vedieť (ideálne v dostatočnom predstihu) a informovať partnerov 🙂 Jednoducho komunikácia je základom úspechu.

Našim partnerom pravidelne posielame aktuálne novinky prostredníctvom uzavretej Facebook skupiny, newslettra či interného kanálu noviniek. 

Prečo je to dôležité:

Aktuálne akcie a zľavy často výborne fungujú a affiliate partneri ich vedia ešte viac podporiť a dostať k ďalším užívateľom. Ak teda chystáte niečo zaujímavé, dajte nám vedieť, aby mohli vaše akcie odpromovať aj affiliate partneri a zaradiť ich do svojho pripravovaného obsahu, newslettra či len zdieľať cez svoje sociálne siete, všetky tieto kanály pomôžu vaše akcie ešte lepšie zviditeľniť.

Na záver chcem len povedať, že sme tu pre vás. Naším spoločným cieľom a záujmom je, aby sa kampani darilo čo najlepšie, aby bol využitý jej potenciál a aby vám affiliate prinášal stále viac predajov. Neváhajte nám napísať akékoľvek nápady, návrhy, otázky či pripomienky 🙂


Lívia Šuľová
 

Affiliate manažérka siete Affial.com. Affiliate marketingu sa venujem už niekoľko rokov a vždy si rada prečítam témy o online marketingu, podnikaní a inšpiratívnych projektoch. Verím, že vám kopec užitočných informácií prinesieme aj na našom blogu. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: livia.bogarova@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: