Pomáháme e-shopům růst

Jak na svou první PPC reklamu v Google Ads

Chcete se také připojit mezi ty, kteří využívají výhody největšího PPC systému na světe – Google Ads? Potom je tento článek přesně pro vás. Projdeme si vše od založení účtu až po první běžící kampaň ve vyhledávací síti. Na začátek bychom si ale měli říct, co to vlastně PPC reklama je. Pojďme na to!

Co je PPC reklama?

PPC (z anglického pay-per-click, neboli platba za proklik) reklama je výkonnostní forma marketingu, kde inzerent platí pouze za to, pokud mu někdo na reklamu klikne a získá tak danou návštěvnost. Jinak řečeno, neplatíte za zobrazení, ale za reálné prokliky na vaše webové stránky.

Výhody PPC reklamy:

 • Platíte pouze za skutečné návštěvy vašeho webu.
 • Reklamu můžete přesně cílit na své zákazníky.
 • Reklama je dobře měřitelná a vyhodnotitelná.
 • Kampaně můžete spustit velice rychle a hned vidět výsledky.
 • PPC reklamami se dostanete tam, kam byste se jinak nedostali (1. místo ve vyhledávání například).
 • Pokud máte kampaně správně nastavené, jste vždy v zisku.

Nevýhody PPC reklamy:

 • Každý proklik vás stojí peníze.
 • Nejde o pasivní zdroj návštěvnosti. Jakmile reklamu vypnete, velice rychle přijdete o získanou návštěvnost. Tudíž musíte do reklamy stále investovat.

Aukce a skóre kvality

Na pozadí PPC systému probíhá také aukce. Jelikož obvykle bývá více inzerentů, než je volných pozic, Google musí nějak vyhodnotit, jaké reklamy zobrazit. Naštěstí se neřídí pouze nejvyšší nabídkou, ale využívá komplexní skóre kvality (quality score).

Google využívá skóre kvality, aby byl schopen uživatelům přinášet relevantní reklamy na základě jejich vyhledávacího dotazu, čímž je zákazník spokojený a Google vydělá víc díky odměně za proklik.

Na základě čeho se tedy skóre kvality počítá? V základu je to vcelku jednoduché:

 • Relevance klíčových slov pro danou reklamní sestavu
 • Relevance a kvalita stránky, na kterou reklamu směrujeme
 • Relevance textu reklamy
 • CTR dané reklamy (počet prokliků na reklamu za 100 zobrazení v %)
 • Historický výkon vašeho Google Ad účtu

A jak skóre kvality ovlivňuje naše CPC (cenu za proklik)?

Skóre kvality a úspora

Z tohoto je jasné, že nemusíme nutně být ti, co platí nejvíc, abychom se zobrazovali na dobrých pozicích. Stačí pouze mít vysoce relevantní a kvalitní reklamy a stránky, na které dané reklamy směrujeme.

Jak zjistit skóre kvality mojí reklamy

A jak vlastně zjistíme své skóre kvality? Přejdeme do záložky “Klíčová slova” dané reklamní sestavy, v liště nad jednotlivými klíčovými slovy zvolíme “SLOUPCE” a “Upravit sloupce”, klikneme na lupu a napíšeme “Skóre kvality”, vyhledáme a doporučuji si zaškrtnout skóre kvality, oček. CTR, dojem ze vstupní stránky a relevance reklamy. Následně klikneme na “POUŽÍT” a pro každé klíčové slovo se nám zobrazí dané metriky.

Vyhledávací kampaň

Teď když víme, co to vlastně PPC reklama je, jaké jsou její výhody a nevýhody a jak funguje aukce můžeme konečně přejít k vytvoření naší první kampaně.

Typ kampaně, kterou budeme vytvářet je vyhledávací. To znamená, že se naše reklamy budou zobrazovat ve vyhledávání Google. Když vyhledáváme na Googlu, tak se výsledky skládají ze 2 částí – reklam a organických výsledků vyhledávání. Díky reklamám jsme schopni se umístit nad organické výsledky vyhledávání a získat tak návštěvníka pro sebe. Jak to tedy vypadá?

Organické výsledky a reklamy v SERPu

Vytvoření Google Ads účtu

Abychom vůbec mohli začít vytvářet reklamy v systému Google Ads, tak bychom měli mít ideálně vytvořený Gmail. Můžeme využít libovolný účet, ale doporučuji Gmail díky lepší provázanosti mezi Google službami.

Následně přejdeme na hlavní stránku Google Ads a klikneme na “Začít”. Pokud jsme v prohlížeči přihlášeni na Gmail, automaticky se nám začne vytvářet účet pod tímto Gmailem.

V tuto chvíli před sebou vidíte obrazovku, která se vás ptá na výběr hlavního cíle inzerce. My zvolíme možnost úplně dole a to “Máte již se službou Google Ads zkušenosti?”.
Hlavní cíl kampaně

Poznámka: hodně věcí doporučených od Googlu nemusí být vždy to nejlepší řešení pro vaše kampaně. Cílem Googlu je přimět vás utratit co nejvíce a zvýšit tak svůj vlastní zisk.

Na další stránce zvolíme možnost “Vytvořit účet bez kampaně”, zadáme údaje jako je fakturační země, časové pásmo a měna a klikneme na “ODESLAT”. Klikneme na “Prozkoumat účet” a již jsme v účtu jako takovém.

Ještě před tím, než se vrhneme na samotné vytvoření reklamní kampaně, je potřeba v účtu nastavit fakturaci. To uděláme tak, že nahoře v menu klikneme na “NÁSTROJE A NASTAVENÍ” a následně na “Nastavení fakturace”. Vyplníme potřebné údaje, zadáme údaje kreditní karty a vše potvrdíme kliknutím na “ODESLAT”.

Google Ads fakturace

Vytvoření nové reklamní kampaně

Konečně se dostáváme k té zajímavé části a tou je samotné vytvoření nové reklamní kampaně. Přejdeme na hlavní stránku Google Ads, kde klikneme v levém sloupci na “Kampaně”.
Google Ads kampaň

Tím jsme se dostali na stránku s přehledem všech našich kampaní. Novou kampaň vytvoříme tak, že klikneme na symbol plusu a zvolíme možnost “Nová kampaň”.

Účel kampaně

Zobrazí se nám stránka s výběrem cíle kampaně, a protože si chceme nechat otevřených co nejvíce možností, tak zvolíme možnost “Vytvořit kampaň bez zvoleného cíle”. Následně jako typ kampaně zvolíme “Vyhledávací” a ve výsledku kampaně nebudeme zaškrtávat nic. Klikneme na “POKRAČOVAT”.
Google Ads typ kampaně

Obecná nastavení

Jako první musíme zvolit jméno naší kampaně. Existuje mnoho různých způsobů, jak kampaně pojmenovávat. Zde záleží na vašich osobních preferencích, jak se v tom vyznáte nejlépe. Každopádně určitě doporučuji si vytvořit jednotný styl pojmenovávání, čímž si výrazně ušetříte práci, jakmile bude kampaní více. Já zvolím jednoduchý způsob pojmenovávání “Klient | Typ kampaně | Lokalita”.

Název kampaně se také většinou odvíjí od strukturování účtu a kampaní v něm, což si ale ukážeme až v jednom z příštích článků.

Jakmile máme zvolený název kampaně, Google se nás ptá na sítě, ve kterých chceme inzerovat. Dokonce nám zde znovu podsouvá obsahovou síť, kterou ale nechceme, tudíž ji odškrtneme. Dále máme na výběr, jestli chceme inzerovat i ve vyhledávací síti partnerských webů.

Co to znamená? Každá stránka může využít vyhledávací engine od Googlu přímo u sebe na stránce. Příkladem je například vyhledávání centrum.cz:
Google Ads vyhledávací síť

Já osobně tuto možnost nechávám zaškrtnutou.

Kromě názvu kampaně a sítě můžeme zobrazit ještě další nastavení, kde je doba trvání kampaně, možnosti URL pro kampaň a dynamické reklamy ve vyhledávání. Pokud má vaše kampaň trvat jen po určitou dobu, můžete si to nastavit právě zde, já ale nechám vše beze změny.
Google Ads sítě a název kampaně

Cílení a publika

Jako další možnost je možnost cílení a publika. Zde si určíme, v jakých oblastech, pro jaké jazyky a pro jaké publika chceme reklamy zobrazovat. Jedná se o velice důležitý nástroj pro zvyšování relevance reklamy.

V lokalitách můžeme cílit na cokoliv od města po zemi. To se hodí například v případě, že máme kamennou prodejnu a chceme cílit pouze na uživatelé z města, kde prodejnu máme, případně okruhu řekněme 20 km. Ano, i to Google umí. Pokud zvolíme možnost “Rozšířené vyhledání” a tam zvolíme možnost “Poloměr”, můžeme zvolit přesný poloměr kolem naší prodejny, kde se má naše reklama zobrazovat.

Lokality ale můžeme také naopak vylučovat, například pokud cílíme na celou Českou republiku kromě Libereckého kraje, kde prodejnu nemáme.

V našem případě chceme cílit na celou Českou republiku. Pro budoucí optimalizaci kampaní si doporučuji hned na začátku vybrat Českou republiku ne jako celou zemi, ale po jednotlivých krajích a dát odděleně případně i Brno a Prahu. Tak budeme moci později upravovat nabídky za proklik pro jednotlivé kraje a zvyšovat tak nabídku pro kraje s vysokými prodeji a snižovat pro ty, co si tak dobře nevedou.
Google Ads cílení podle destinace

Co se týče jazyků pro naší kampaň, tak Google pro cílení používá primárně nastavení jazyka v Google účtu, pokud je uživatel přihlášený, jinak používá jazyk prohlížeče. Nastavení jazyků by mohlo být na celý článek, já však doporučuji začít s češtinou a angličtinou. Proč angličtinou? Je to jednoduché, mnoho uživatelů používá Google účet v angličtině, a přitom jsou Češi. Nebojte se, Angličany co neumí česky odfiltrujeme díky klíčovým slovům.

Co se týče publik, tak ty prozatím využívat také nebudeme.

Rozpočet a nabízení cen

V sekci rozpočtu udáváme, kolik maximálně může Google utratit peněz za den. Vše je ale trošku složitější. Google totiž může utratit za den až dvojnásobek vašeho denního rozpočtu, pokud si bude myslet, že toto navýšení přinese dobré výsledky (konverze, prokliky…). Toto však bude balancovat tím, že příští dny bude naopak utrácet méně. A po měsíci neutratíte více než je počet dní v měsíci vynásobený vaším denním rozpočtem.

Nyní přejdeme k nabídkám, velice důležité části jakékoliv kampaně. Z navrhovaných možností nechceme využít žádnou a klikneme na „Nebo přímo vyberte strategii nabídek (nedoporučuje se)„. Následně zde máme na výběr z několika strategií nabídek. Nás však budou zajímat maximálně 3:

 • Ruční CPC – zadáváme napevno maximální cenu za jeden proklik.
 • Cílová CPA – cena za konverzi, jedná se o pokročilou možnost. Hodí se v případě, že máme alespoň 30 konverzí měsíčně. Google si sám koriguje cenu za proklik tak, aby dosáhnul na cenu za konverzi.
 • Cílová návratnost investic do reklamy (ROAS) – můžeme si nastavit, jakou návratnost našich investic chceme a na základě toho si bude Google korigovat cenu za proklik. Pro využití této metody je doporučeno mít alespoň 80 konverzí měsíčně.

My v našem případě budeme využívat “Ruční CPC”, jelikož nemáme ještě žádné konverze. Doporučuji rovněž využívat možnost “Zvyšte počet konverzí pomocí vylepšené CPC”, což je možnost, kdy Google automaticky zvýší maximální nabídku (cca. do 20 %), pokud si bude myslet, že proklik povede ke konverzi. Pro tuto možnost ale musíme mít nejdříve nastavené zaznamenávání konverzí, což si ukážeme v příštích článcích.

Dále v této sekci máme ještě další nastavení, kde jsou konverze, časový rozvrh reklam a střídání reklam. Prozatím vše necháme v základním nastavení, dokud nezískáme dostatek dat pro případné úpravy.
Google Ads typy nabídek

Rozšíření reklamy

Rozšíření reklamy si na této stránce nebudeme všímat, vytvoříme je později pro konkrétní reklamní sestavy.

Jakmile máme vše nastaveno, klikneme na “ULOŽIT A POKRAČOVAT

Vytvoření reklamní sestavy

Reklamní sestava je místo, kde určujeme především klíčová slova, na která cílíme. Každá reklamní sestava by měla být velice úzce zaměřená a obsahovat do maximálně 5-6 klíčových slov, ideálně však spíše do 3 klíčových slov, které jsou si navíc významově velice blízké. Tím zajistíme maximální možnou relevanci naší reklamy.

Co je reklamní sestava

V případě, že nevíte, co zvolit jako reklamní sestavu můžete použít jednoduchý trik, kdy půjdete na svůj koncový produkt v eshopu a kategorie nad ním je právě tato reklamní sestava. Pokud si to ukážeme na následujícím příkladu, tak pánev Tefal je naše jednotlivá reklama, pánve jsou reklamní sestava a kuchyně může být kampaň.

Typ reklamní sestavy necháme “Standardní”. V názvu opět použijeme jednotný styl pojmenovávání, v mém případě “Typ kampaně | Zaměření reklamní sestavy | Trh | Shoda klíčových slov”.

Výchozí nabídka (CPC)

Výchozí nabídka je maximální cena, kterou jste ochotni zaplatit za jeden klik. Neexistuje univerzální rada, která by řekla, jaká úvodní cena je správná, ale pro základní přehled je možné využít “Plánovač klíčových slov”, který naleznete v horním menu v “Nástroje a nastavení” v záložce “Plánování”. Dobrá rada je mít úvodní CPC o něco vyšší a následně ho snižovat než naopak.

Klíčová slova

Nyní přecházíme k jedné z nejdůležitějších částí celého PPC – klíčovým slovům. Klíčové slovo si můžete představit jako spouštěč, které spustí zobrazení vaší reklamy potom, co uživatel zadá vyhledávací dotaz obsahující v nějaké formě vaše klíčové slovo. A také za předpokladu, že vyhrajete aukci.

Klíčová slova navíc můžeme zapsat s různými typy shod, které si můžeme představit jednoduše jako filtry, kterými si určujeme, na jak moc odlišné vyhledávací dotazy od našeho klíčového slova se mohou naše reklamy zobrazovat. Lépe si to vysvětlíme na jednotlivých příkladech:

Volná shoda

 • Bez žádného označení: klíčové slovo
 • Nezáleží na pořadí slov, cokoliv může být před, za i mezi slovním spojením, může se jednat i o synonyma či další slova.
Volná shoda
Množné číslo Diakritika Pořadí slov Synonyma Překlepy Předložky a spojky
ano ano ano ano ano ano

Modifikovaná volná shoda

 • Označuje se plusem: +klíčové +slovo
 • Nezáleží na pořadí slov a může být cokoliv před, za i mezi slovním spojením, ale nezobrazí se synonyma.

Modifikovaná volná shoda

Množné číslo Diakritika Pořadí slov Synonyma Překlepy Předložky a spojky
ano ano ano ne ano ano

Frázová shoda

 • Označuje se uvozovkami: “klíčové slovo”
 • Cokoliv může být před a za slovním spojením, ale už ne mezi. Záleží na pořadí slov.

Frázová shoda

Množné číslo Diakritika Pořadí slov Synonyma Překlepy Předložky a spojky
ano ano ne ano ano ne

Přesná shoda

 • Označuje se hranatými závorkami: [klíčové slovo]
 • Spouští se pouze na přesný dotaz, který je v závorkách, případně s lehkými modifikacemi viz. tabulka.

Přesná shoda

Množné číslo Diakritika Pořadí slov Synonyma Překlepy Předložky a spojky
ano ano ne ano ano ne

V našem případě budeme využívat frázovou shodu, která mi společně s modifikovanou volnou shodou funguje v kampaních nejlépe. Volnou shodu doporučuji nepoužívat, jelikož nemáte ani minimální kontrolu nad tím, na jaké dotazy se bude vaše reklamy zobrazovat.

Pro zjištění samotných klíčových slov použiji využít “Plánovač klíčových slov”, o kterém jsem mluvil v sekci “Výchozí nabídka (CPC)”.

Jakmile máme zadanou výchozí nabídku a vybraná klíčová slova pro danou sestavu, klikneme na “ULOŽIT A POKRAČOVAT”.

Vytvoření reklamy

Kampaň a reklamní sestavu máme vytvořenou a nastavenou, nyní nastává tvorba samotné reklamy, kterou uvidí koncový zákazník při svém hledání na internetu.

Pro každou reklamní sestavu doporučuji vytvořit přibližně 3 reklamy. Google bude testovat všechny 3 a po nějaké době začne tu nejvýkonnější preferovat. Vy tím zároveň děláte A/B test a s dostatkem dat můžete ponechat tu nejlepší reklamu, zbylé 2 vyřadit a tuto nejlepší lehce upravit a znovu testovat. Tímto způsobem se dostanete na nejlepší výkon.

Každá reklama by měla mít vyplněné veškeré nadpisy a popisky, které je možné vyplnit. Samozřejmostí je také zadat cílovou URL adresu, kam vaše reklama bude uživatele směřovat. Doporučuji pro každou reklamu mít svou vlastní, vysoce relevantní tzv. landing page. Landing page by měla být optimalizována pro co největší konverzní poměr a být co nejvíce specifická vůči vyhledanému dotazu uživatelem.

Základní pravidla, kterými je dobré se při tvorbě textů řídit:

 • Text musí jasně sdělit, co nabízíte a proč by si to měli lidé koupit právě od vás (tzn. konkurenční výhody).
 • Součástí textu musí být také výzva k akci – nakupte ještě dnes, registrujte se…
 • Texty musí obsahovat klíčová slova, která je spouští.

Jakmile máme vytvořené naše reklamy, tak máme téměř hotovo. Nějakou dobu trvá, než se reklamy schválí, mezičas můžeme využít třeba k tvorbě rozšíření, což je další věc, kterou naše reklamy můžeme maximálně vyšperkovat.

Rozšíření

Kromě nadpisů a popisků můžeme k reklamám přiřazovat ještě rozšíření. Jedná se o super způsob, jak zvýšit velikost reklamy a tím lépe zaujmout uživatele a pak také jak předat další informace, které mu mohou pomoci vybrat si právě vás.

Rozšíření najdeme v levém menu v sekci “Reklamy a rozšíření”, kde nahoře klikneme na “Rozšíření”. Následně máme na výběr z několika rozšíření:

 • Rozšíření o odkazy na podstránky
 • Rozšíření o popisky
 • Rozšíření o strukturované data
 • Rozšíření o volání
 • Rozšíření o formulář pro zájemce
 • Rozšíření o zprávu
 • Rozšíření o lokalitu
 • Rozšíření o lokalitu affiliate partnera
 • Rozšíření o cenu
 • Rozšíření o aplikaci
 • Rozšíření o propagaci

Mluvit zde o každém rozšíření by bylo na samostatný článek, každopádně rozhodně doporučuji využívat alespoň odkazy na podstránky, popisky, strukturovaná data, pokud můžete tak i volání a pokud máte kamenný obchod či jinou provozovnu, tak také o lokalitu. V případě, že se jedná o reklamu na produkt, tak dává smysl také cena.

A tímto bych rád uzavřel návod o tom, jak si vytvořit svou první kampaň ve vyhledávací síti Google Ads. Kampaň již sice běží, ale je potřeba neusnout na vavřínech a pečlivě monitorovat výsledky a kampaň na základě toho optimalizovat. Jako další je určitě potřeba také nastavit sledování konverzí a propojení s Google Analytics, abyste měli maximální možná data. Ale o tom až v příštích článcích.

Aleš Wilk
 

Externí redaktor. Zabývám se především online marketingem, ve kterém se pravidelně vzdělávám a budu vám tak přinášet tipy, jak posunout vaše podnikání dál. Praxi získávám především prací jako freelancer pro zahraniční projekty.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: