Pomáháme e-shopům růst

Viete, čo robí užívateľ na vašom webe? Skúste Hotjar 

Klikajú užívatelia na toto tlačidlo? Klikajú na obrázok? Funguje lepšie červené alebo zelené tlačidlo? Čítajú aj to, čo je na konci stránky?

Aj vás pri tvorbe stránok už niekedy napadli podobné otázky? Mňa teda áno. Bohužiaľ, odpovede som nepoznal a čo je horšie, ani mi nenapadlo ako sa k nim dopátrať.

Na jednom stretnutí mi Peťo Chodelka začal rozprávať o online nástroji Hotjar. Priznám sa, že tento nástroj mi nič nehovoril, ale podľa toho čo mi povedal, by mi práve Hotjar mohol dať odpovede na všetky moje otázky ohľadne toho, čo na mojom webe na užívateľa zaberá a čo nie.

Hneď v úvode tohto článku však musím napísať, že sa nejedná o žiaden návod ako s týmto skvelým nástrojom pracovať, ale zhrniem tu skôr svoje skúsenosti a všetko, čo som sa vďaka nemu naučil.

Klik sem, klik tam, ja to všetko nahrávam

Sledovanie správania užívateľov

Hotjar ponúka 15 dní na vyskúšanie, tak som sa zaregistroval na stránke Hotjar.com a začal testovať. Možnosť bezplatne si vyskúšať všetky funkcie určite odporúčam, pretože Hotjar nepatrí medzi lacné nástroje (ceny začínajú od 29 € mesačne), tak nech viete, čo kupujete.

Nasadil som tracking code cez Google Tag Manager a začal sledovať svojich užívateľov. Doslova.

Znie to šialene až desivo, ale je to tak. Od chvíle ako začnete používať Hotjar, budete presne vedieť, kde vaši užívatelia klikajú, či ako sa na stránke pohybujú. Tieto údaje môžu byť pre vás na nezaplatenie (áno, požičal som si slogan od nemenovanej spoločnosti 🙂

Hotjar využívam hlavne dvoma spôsobmi - nahrávanie správania užívateľov (Recordings) a vytváranie tzv. Heatmaps.

Nahrávanie správania užívateľov

Zapnete nahrávanie a čakáte. Hotjar zaznamená správanie každého užívateľa (dá sa aj rôzne špecifikovať), ktorý príde na váš web. 

Hotjar nahrávanie

Nastavenie nahrávania je veľmi jednoduché.

Následne vám tieto nahrávky uloží do knižnice a vy si ich môžete jednoducho prezerať a analyzovať.

Hotjar recordings

Takto vyzerá zoznam jednotlivých nahrávok.

Aké údaje uvidíme v hlavnom zozname nahrávok :

  1. USER - zber dát je (v podstate) anonymný. Nevidíte žiadnu IP adresu, ani žiadne meno. Vidno len číselný identifikátor a krajinu, z ktorej sa užívateľ pripojil.
  2. REFFERER URL - adresa, z ktorej užívateľ prišiel na váš web (z Google, FB…).
  3. LANDING & EXIT PAGES - URL adresa stránky, ktorú užívateľ navštívil ako prvú a ako poslednú (stránka, z ktorej z nášho webu odišiel).
  4. # PAGES - počet stránok, ktoré užívateľ na našom webe navštívil.
  5. DURATION - čas, ktorý užívateľ strávil na našej stránke.
  6. ZARIADENIE a OPERAČNÝ SYSTÉM - informácia o tom, aké zariadenie (PC, Tablet alebo mobil) a aký operačný systém užívateľ použil.
  7. DATE - dátum a čas kedy stránku navštívil.

Ako vyzerá samotné prezeranie správania užívateľa, si pozrite v tomto videu:

Môj tip - Keď som začínal s tvorbou webu, ako prvé som každé ráno otvoril Hotjar a zhruba hodinu som analyzoval správanie svojich návštevníkov. Odporúčam to rozhodne každému, naozaj zistíte ako sa užívateľ na vašom webe správa.

Heatmapy

Heatmapy alebo v preklade teplotné mapy (názov naozaj dokonale vystihuje to, čo skutočne robia) sú úžasným nástrojom. Túto funkciu používam najčastejšie.

V skratke: vyberiete si stránku (či už homepage, alebo akúkoľvek podstránku), vytvoríte si heatmapu a Hotjar začne nahrávať. Na rozdiel od klasického nahrávania užívateľov, ktorých nahráva vždy samostatne, v heatmapách všetky zaznamenané kliknutia a pohyby uloží do jedného výstupu, s ktorým môžete ďalej pracovať. Naozaj šikovné.


Dobré video o tejto funkcii nájdete tu:

Poďme teraz k tomu najzaujímavejšiemu a teda k tomu, čo som sa o dozvedel o svojich návštevníkoch.


3 veci, ktoré už viem vďaka Hotjaru

Porazení nikoho nezaujímajú

Blížia sa nám Majstrovstvá sveta v hokeji, tak tu mám otázku na všetkých fanúšikov. Viete kto bol minulý rok na 5. mieste? Asi nie, však? Ak by som sa vás ale opýtal, kto majstrovstvá vyhral, väčšina z vás by pravdepodobne vedela. (Áno, bolo to Švédsko 🙂 )

A presne toto mi ukázal Hotjar. Teda nie to, že Švédi zvíťazili, ale to, že ľudí žiadne 4., 5. miesto nezaujíma.


Veď pozrite sa sami:

Hotjar heatmaps kliknutia

Takto vyzerá heatmapa so zobrazením kliknutí.

  • 1.miesto -  41% (zo všetkých kliknutí)
  • 2.miesto - 22%
  • 3.miesto - 23%
  • 4.miesto - 10%
  • 5.miesto - 4%

Ako si môžete všimnúť, na prvé 3 miesta v tabuľke smerovalo až 86% všetkých kliknutí! 

Pri zobrazení na mobile boli kliknutia na prvé miesta dokonca ešte vyššie (na 1.miesto smerovalo až 57% kliknutí), čo je však logické, keďže stĺpce tabuľky boli zobrazené pod sebou.

Má teda zmysel porovnávať 10, či 20 produktov, keď ľudí zaujímajú aj tak len tie najlepšie? Myslím si, že áno. Ak porovnáte (otestujete) napríklad 10 kávovarov, tak aj keď ľudia budú klikať a vyberať si typy hlavne na prvých miestach, veľmi si tým zvýšite dôveryhodnosť a v očiach Google to tiež bude dobrý signál.


Dlhé články? Áno aj nie

Z každej strany teraz počúvam, ako treba písať nie pre Google, ale pre užívateľa. Bohužiaľ, skutočnosť je však taká, že len malé percento užívateľov prečíta nejaký článok až do konca.

Žijeme v rýchlom svete, užívatelia strávia na webe len pár minút (v tom lepšom prípade, v tom horšom je to pod 60 sekúnd), takže je veľmi dôležité ich zaujať hneď v úvode.

Veci, ktoré sú pre vás dôležité preto odporúčam umiestniť do hornej časti stránky (to najdôležitejšie musí ísť do Above the fold časti), pretože každým posúvaním stránky nižšie a nižšie klesá dosah na užívateľov.

Veď si to ukážme - takto vyzerá scrollovacia heatmapa stránky z môjho webu (je to len príklad jednej stránky. Výsledky na iných stránkach môžu byť samozrejme iné):

Hotjar heatmapa

Heatmapa so zobrazením scrollovania (posúvania po stránke).

Jedná sa o článok s recenziami žehličiek. Článok má 6001 slov, s mesačnou návštevnosťou cez 4100 ľudí.

Hotjar dokáže vytvoriť takúto užitočnú scrollovaciu heatmapu, tak si ju poďme analyzovať:

  1. Hotjar nám sám vyznačí priemernú Above the fold hranicu. Táto hranica nám určuje, pokiaľ sa stránka užívateľovi zobrazí bez toho, aby sa na nej musel posúvať (scrollovať po stránke). Dosah stránky je tu samozrejme 100%. Keďže viem, že túto časť uvidia všetci, snažím sa to využiť a hneď poskytnúť užívateľovi zaujímavé informácie doplnené o CTA prvky. Majte na pamäti, že veľa ľudí uvidí z vášho webu len túto časť, preto sa ich snažte nestratiť.
  2. Recenzia produktu (v tomto prípade žehličky), ktorá v rebríčku skončila na 1. mieste. 75% dosah. To znamená, že ¼ užívateľov si prečítala len obsah v úvode stránky a stránku zatvorila (alebo sa preklikla preč zo stránky). Len ¾ pokračujú na stránke ďalej.
  3. Recenzia produktu, ktorý skončil na 2. mieste. Ako som písal vyššie, zaujímaví sú predovšetkým víťazi. 60% dosah.
  4. Recenzie produktov od 3. do 5. miesta. Dostane sa k nim len polovica užívateľov, ktorí prišli na moju stránku.
  5. Časť o tom, ako si vybrať žehličku, ich rozdelenie, rady, tipy atď. Podľa mňa dosť zaujímavé info, ktoré stojí za to, si prečítať. K tejto časti sa však dostane už len každý 4. návštevník.
  6. Koniec stránky. Dosah len okolo 7% znamená, že menej ako 1 človek z 10 sa prescrolluje (nechcem napísať, že dočíta) až na koniec stránky resp. článku.


Ako to je teda s dĺžkou článku? Oplatí sa ešte písať dlhé články, ktoré aj tak nikto nečíta?

Odpoveď nie je jednoznačná. Platí aj áno, aj nie.

Google dnes veľmi hodnotí, ako daná stránka dokáže pokryť dopyt užívateľa. Ak užívateľ hľadá napríklad najlepšie žehličky, skúsme mu ich ponúknuť hneď v úvode stránky. Ak bude chcieť viac informácií, prečíta si celú našu stránku. Dôležité je písať vecne.


Obrázok, tlačidlo alebo text?

Kliknutia užívateľov

Toto je večná dilema všetkých affilákov. Klikajú ľudia najradšej na text, tlačidlo, či obrázok? Vďaka Hotjaru to budete vedieť úplne presne.

Prikladám screen z môjho webu:

kliknutia

Ako môžete vidieť, 48% zo všetkých kliknutí smerovalo na tlačidlo. To je skoro polovica a je to jasný odkaz, že používanie tlačidiel je stále veľmi potrebné a vhodné.

Nasledovalo klikanie na obrázok, na ktorý smerovalo 28% zo všetkých kliknutí. Tu si však treba položiť otázku, či užívateľ chcel len zväčšiť obrázok, alebo či sa naozaj chcel prekliknúť.

Na text smerovalo 24% zo všetkých kliknutí. Je to najmenej, no stále je to takmer ¼ ľudí, ktorí radi klikajú na odkazy v textovej forme.  

Vrátim sa ešte k tomu klikaniu na tlačidlo (CTA prvok). Vďaka Hotjaru som zistil, že ak na tlačidlu miesto Prejsť do eshopu použijem Kúpiť teraz v akcii, dosiahol som asi 2,2x väčší počet klikov na toto tlačidlo.

Samozrejme, že sa to nedá úplne generalizovať, ale v globále platí, že texty ako: Kúpiť v akcii; Zistiť najlepšiu cenu; Kúpiť teraz so zľavou fungujú veľmi dobre.

Skúste si urobiť malý AB test - na jednom tlačidle použite text Prejsť do eshopu a na druhom text Nájsť najlepšiu cenu. Otestujte to a porovnajte si výsledky. Možno budete prekvapení 🙂

- - -

Tak toľko na dnes. Za mňa môžem nástroj Hotjar jednoznačne odporučiť.

Zo začiatku som bol skeptický ani nie tak z fungovania, ako z celkovej metódy, ktorú nástroj používa. Sledovať, čo používateľ na webe robí mi príde ako poriadny zásah do súkromia.

Vzhľadom však k tomu, že nástroj nezobrazuje IP adresy, ani žiadne texty, ktoré užívateľ píše a tiež potom, čo som zistil, ktoré veľké weby a eshopy tento nástroj používajú, som zostal pri jeho používaní aj ja.

Na záver už tradične - ak máte akékoľvek otázky, určite ich napíšte dolu v komentároch. 

Juraj Kuracina
 

Managing Director v sieti Affial. Mám na starosti celkové řízení sítě. Od personálních věci až po vytváření rozpočtů a reporting. Affiliate marketing mě moc baví a rád se s vámi podělím o své zkušenosti. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: juraj.kuracina@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: