Pomáháme e-shopům růst

Jak si obstarat fotografie pro své projekty? 9 fotobank, kde si je můžete stáhnout zdarma!

U žádného projektu se neobejdete bez obrázků a fotografií. Je jedno jestli připravujete recenzní web, e-shop, nebo magazín. Někdy 1 obrázek řekne více, než normostrana textu. Samozřejmě můžete jít na google a stáhnout první fotku, co vám vyhledávače „vyhodí.“

Tuto variantu ale nedoporučuji, pokud se chcete vyhnout pokutám za porušení autorských práv. Mám pro vás ovšem variantu, která vás bude stát pouze chvíli vašeho času.

nejlepší fotobanky

V článku se dozvíte, kde hledat volně dostupné ilustrační fotografie pro svoje projekty. Věřím, že tento článek uvítají především začínající „affiláci,“ kteří připravují svůj první projekt a nemají dostatek financí na nákup fotek, které se často vyšplhají na vysoké částky.

 

Fotobanky budou vaším kamarádem

Statisíce fotek na jednom místě? Seznamte se s fotobankou, kterou budete využívat při „stavbě“ webu, přípravě článků a třeba také u e-mailového marketingu. Jedná se o zdroj placených i neplacených fotek, které můžete použít pro vaše projekty a nebát se postihu za porušení autorských práv.

V tomto článku si ukážeme pouze ty neplacené, které pro většinu projektů jsou naprosto dostačující.

TIP: Podívejte se také na článek, který jsme v minulosti publikovali – Optimalizace obrázků

  1. Nevýhodou free fotobank je menší výběr fotografií. Především u nízko zájmových oborů nemusíte najít vhodnou fotografii – případně žádnou.
  2. Druhou nevýhodou je kvalita fotografií. Na začátek vás musím upozornit, že v některých případech najít tu správnou fotografii vyžaduje spoustu času a také pevné nervy. U obecných témat to není problém, a pokud budete hledat fotografii jablka, najdete hezkou fotku do 1 minuty. U hledání chemických vzorců aminokyselin budete mít smůlu a musíte přejít k placeným fotkám.
  3. Třetí a poslední nevýhodou je „originalita,“ která se u použití free fotek vytrácí. Mnohokrát se mi stalo, že jsem stejnou fotku, co jsem použil v článku, našel také na jiném webu. Toto se vám stane i u placených fotek, protože jsou určené k opětovnému prodeji, ale v menší míře.

Podívejte se na ceny fotek u placených fotobank a rozhodněte se, co se vám vyplatí – „Přehled fotobank a jejich cen v roce 2017.“

 

Nejlepší FREE fotobanky pro fotografie a grafiku

Seznam fotobank, kde si můžete stáhnout fotografie a obrázky pro vaše projekty. Všechny máte pro komerční užití a jsou povolené také úpravy. Jediné, co s většinou fotek nemůžete, je prodej fotografií. Buď napřímo, nebo nahráním na zpoplatněné servery, například: shutterstock.

 

1. Pixabay

Pixabay je pravděpodobně nejznámější a největší free fotobanka, kde je aktuálně přes 1.4 milionů fotografií (většinu fotografií zde najdete i na jiných fotobankách). Dále zde naleznete také ilustrace, vektory a videa. Tuto fotobanku používám pro své projekty nejčastěji.

Mají kvalitní výběr fotografií a také filtr, do kterého stačí zadat klíčové slovo a podle toho si vyhledáte pouze to, co potřebujete. Vše spadá pod licenci „Pixabay License.“ To znamená, že fotografie, ilustrace, vektory a videa můžete použít pro komerční užití, bez uvedení zdroje. Před každým stažením si můžete zvolit, v jakém to chcete rozlišení.

 

2. Unsplash

Unsplash v červenci roku 2019 překonal milník 1 milionu nahraných fotografií a patří tak mezi největší fotobanky. Podle mě se jedná o free fotobanku, která má nejkvalitnější fotografie ze všech 4 zmíněných. K vyhledávání můžete použít filtr, ale pouze v anglickém jazyce.

Pokud hledáte inspiraci, tak vás možná potěší kategorie, které naleznete na hlavní stránce. Jedinou nevýhodu na této fotobance vidím ve velikosti obrázků. Průměrná velikost obrázku je totiž kolem 3.5 MB, což je pro webové projekty zbytečně velké. Naštěstí to již není překážka a je zde řešení v podobě programů na úpravu fotek.

Unsplash fotobanka

 

3. Pexels

Pexels patří také mezi zajímavé fotobanky, kde naleznete krásné fotografie ze všech segmentů. Nevýhodou je menší výběr, ale i tak mě tato banka většinou nezklame. Pro vyhledávání můžete použít filtr, kde opět napíšete klíčové slovo a dáte vyhledat.

Klíčové slovo musíte napsat v anglickém jazyce, protože zde není dostupná jazyková mutace do českého jazyka. Využívám především pro hledání zvířat, rostlin a architektury. Před stažením si opět můžete vybrat, v jakém to chcete rozlišení.

Pexels fotografie

Názorný příklad fotografie s klíčovým slovem „architecture.“ Jak vidíte, fotka je ostrá, kvalitní a především zcela zdarma.

 

4. Stocksnap

U stocksnap jsem nedohledal, kolik mají fotografií v nabídce, ale nikdy jsem neměl problém najít to, co potřebuji. K vyhledávání zde opět slouží filtr v anglickém jazyce.

Vyhledávat fotografie můžete také podle počtu stažení a zhlédnutí. Zajímavou podstránkou jsou „Trends,“ kde můžete získat představu o tom, co zrovna „letí.“ Fotky můžete použít ke komerčnímu užití a bez uvedení autora. V minulosti se tato fotobanka umisťovala v žebříčku nejlepších fotobank.

Fotografie stocksnap fotobanka

Ideální fotky pro cestovní a obsahové magazíny.

 

5. Burst

Další fotobankou je Burst, který spadá pod obchodní platformu Shopify. Tato banka vznikla v roce 2017, ale za tu dobu již stihla nabrat desetitisíce fotografií. Naleznete zde fotky ze všech možných oblastí (jídlo, technologie, lidé, příroda, umění a další).

Výhodu této fotobanky vidím v tom, že je na trhu teprve krátkou dobu. Proč? Protože jak jde vývoj kvality fotoaparátů a mobilních telefonů vpřed, tak zde naleznete pouze kvalitní fotky ve vysokém rozlišení. Před každým stáhnutím si  ale můžete vybrat, pokud chcete ponechat fotografii ve vysokém rozlišení, nebo stáhnout v nízkém.

Burst možnosti stažení

 

6.Free Images

Fotobanka Free Images, která čítá přes 300 tisíc fotografií pro komerční užití a stále se rozrůstá. Najdete zde fotky ze všech segmentů, k vyhledávání můžete použít jejich filtr.

Případně lze fotografie hledat podle přednastavených filtrů (nejnovější fotografie, nejpopulárnější fotografie). Pokud budete chtít konkrétní fotku stáhnout, musíte do dolní části pod fotku. Na výběr je 5 rozlišení, rozdělých podle velikosti oblečení.

Freeimages fotobanka

 

7. Picjumbo

Picjumbo nabízí free fotografie, ale také si můžete předplatit „Premium“ za 10 dolarů na měsíc, kde máte přístup k prémiovým fotkám a můžete stahovat celé kolekce fotek na jedno kliknutí. Pro většinu projektů je to zbytečně a pro naše potřeby si bez problémů vystačíme s free verzí.

K vyhledávání opět můžete použít dostupný vyhledávač, kam můžete psát klíčová slova pouze v anglickém jazyce. Co mi na picjumbo chybí, je možnost volby rozlišení. Některé fotografie mají totiž přes 10 Mb a pro webové projekty je to zbytečně moc. Budete muset využít optimalizaci obrázků a fotku si upravit.

Picjambo fotobanka

 

8. RAWpixel

Fotobanka RAWpixel kombinuje free fotografie s placenými. Pokud chcete procházet pouze free fotografie, je zde možnost zaškrtnutí políčka „free“ v prvé části stránky.

Fotky jsou autentické a ze všech oborů. Při vyhledávání použijte pouze klíčová slova v anglickém jazyce.

U každé fotografie si před stažením můžete vybrat rozlišení a dokonce formát (v případě, že máte premium). Denně můžete stáhnout ve free verzi maximálně 5 obrázků z jedné IP adresy. rawpixel

Na obrázku vidíte možnosti zvolení formátu a rozlišení. V dolní části si můžete danou fotku stáhnout – max. 5 fotek/denně.

 

9. Foodiesfeed – už vím, proč místo příboru v restauraci, každý drží telefon

Teď potěším především majitele projektů zaměřených na jídlo. Fotobanka Foodiesfeed nabízí aktuálně pouze 1400 fotek, ale vše s tématikou jídla a pití.

K vyhledávání můžete použít opět vyhledáváč, nebo předvolené kategorie (maso, pizza, cake, coffee, healthy). Pokud budete chtít stáhnout fotku, tak je zde „čekací lhůta“ 10 vteřin. Jestli víte, že tuto fotobanku budete využívat pravidelně, zaregistrujte se.

Pro registrované uživatele odpadá čekací lhůta. Jediné co mě chybí na této fotobance je možnost zvolit si rozlišení.

Fotobanka foodiesfeed

Fotky na Foodiesfeed vypadají jak od profesionálních fotografů. Tomu odpovídá i velikost fotek (před přidáním na web doporučuji fotku zmenšit). Pro příklad, tato fotografie měla 9,7 MB. Pro zmenšování fotografií občas používám také „simpleimageresizer.“

 

Bonusová fotobanka – PikWizard.com

Poslední fotobanku přidávám po přibližně 2 měsících od toho, kdy vyšel tento článek. Kontaktoval mě totiž majitel PikWizard, jestli nechceme přidat tuto fotobanku do našeho „listu.“

Nejdříve se mi do toho nechtělo, ale poté jsem hledal fotku na můj web a využil právě zmíněnou fotobanku.

Fotografie jsou zde vy vysokém rozlišení a téměř ze všech segmentů. Jak vidíte, fotky jsou profesionální a splňují kritéria na většinu webových projektů.

Při vyhledávání musíte použíte anglické výrazy, češtinu to zatím nebere. Díky vysokému rozlišení doporučuji fotografie před vložením na web zmenšit – jsou poměrně velké a mohou Váš web zpomalit.

Fotografie, které jsou označené v levém rohu jako „Premium,“ jsou z jiných a placených fotobank.

 

Přehled placených fotobank

Využívání free fotobank má především jednu nevýhodu. Podívejte se na své konkurenty v oboru a pravděpodobně narazíte na úplně stejné fotografie, jako máte vy na webu.

Řešením jsou placené fotobanky. U nich si můžete za jednotlivé fotografie zaplatit fixní částku nebo využívat jejich měsíční plán. Ačkoliv fotografie se mohou neustále prodávat a tak i vyskytnou na webech vašich konkurentů. Bude to jistě méně, než v případě free fotobanky.

Prodej fotek do fotobanky můžete být slušným přivýdělkem, při tisících fotografií i celý měsíční příjem. Koho by zajímala tato tématika, doporučuji blog digitalninomadstvi.cz a jejich článek „Jak vydělávat na fotkách“ nebo „Jak prodávat fotky z cestování.

TIP: Ze seznamu patří mezi nejlepší fotobanky Shutterstock a Adobe stock.

 

Závěr

U používání free fotobank, které poskytují fotky zdarma, jsou určité nevýhody. Přesto si ale myslím, že pokud hledáte, tak najdete přesně to, co potřebujete.

Navíc ušetříte nemalé peníze, které můžete investovat do budování zpětných odkazů nebo PPC. Na ostatní návody se můžete podívat do naší „Affial univerzity.“

Máte pozitivní či negativní zkušeností s některou fotobankou z našeho seznamu? Dejte nám vědět do komentářů.

Libor Krejčí
 

Affiliate manager & sales. Starám se o affiliate publishery, řeším produkty k recenzím a rozbíhám nové kampaně. Podílím se na článcích a celkovém vzdělání našich partnerů skrze blog a sociální sítě. Kontaktovat mě můžete na e-mailu: libor.krejci@affial.com

Pokud chcete níže zanechat vzkaz, klikněte sem 0 komentářů

Váš komentář: